Перспективата за източноевропейските икономики, които от десетилетия берат плодовете на глобализацията се влошава, тъй като Съединените щати повишават митата, твърди Беата Яворчик – главен икономист на Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР). Регионът, който в по-голямата си част е в Европейския съюз и НАТО, се възползва пълноценно от договорите за свободна търговия след падането на комунизма, особено по отношение на трансфера на технологии, променили стопанствата му.
Днес обаче стремежът на американския президент да промени глобалния търговски обмен ще влоши условията на търговия за най-малките и най-отворени източноевропейски икономики, посочва в интервю Яворчик. Американските митнически ставки за държавите, в които ЕБВР развива дейност, са нараснали до средно 10% от по-малко от 2%, а стопанствата, които изнасят коли и автомобилни части, като Словакия и Унгария, ще бъдат обложени с ефективните 20%, допълва банкерката.
Търговската система, организирана от Световната търговска организация, „защитава малките общности от тормоза на големите страни“, коментира Яворчик. И обяснява,че „това, което наблюдаваме в момента, е ерозия на световните правила на играта и преминаване към двустранни преговори, което безспорно означава, че по-малките нации имат по-слаби преговорни позиции“.
Докато Тръмп отправяше последните си митнически ултиматуми, заявявайки 30-процентно обмитяване на ЕС, както и на Мексико, моделите на ЕБВР приемат, че митата ще останат на сегашните си равнища и че съставът на износа няма да се промени в резултат на търговската война. Банкерите прогнозират, че при този сценарий новите митнически ставки ще отнемат 0.8% от БВП на Словакия и ще забавят унгарското стопанство с допълнителните 0.4 процента. Директното въздействие върху други страни от региона ще е „доста по-скромно“, отбелязва Яворчик.
Индиректните поражения обаче ще са по-сериозни, особено след като Тръмп се прицели в Германия – най-големият експортен пазар за мнозинството европейски държави. Това ще забави регионалния рестаж със средно 0.8%, пресмята екипът на дамата. международният кредитор ще публикува поредните си икономически прогнози през септември.
Маневрите на Тръмп вкарват и по-висока политическа несигурност отколкото по време на глобалната финансова криза преди почти две десетилетия, смята Яворчик. Това възпрепятства инвестиционните решения, а свиването на потенциалните експортни пазари също намалява стимулите за увеличаване на разходите за научноизследователска и развойна дейност, твърди банкерката.
„Развиващите се пазари ще пострадат, ако глобализацията престане да съществува“, заключава Яворски
Източник: Banker.bg