Англия може да постави рекорд по брой клубове в Шампионската лига през следващия сезон. След първите четвъртфинални мачове от основната Европейска купа се увеличи вероятността поне шест английски отбора да се класират. В същото време остава шансът, макар и символичен, те да са седем. За един от претендентите, „Манчестър Юнайтед“, класирането в Шампионската лига може да бъде изключително важен фактор, преди всичко от финансова гледна точка.
В началото на годината клубът отчете загуби от 305 милиона британски лири, което е приблизително три пъти над лимита, разрешен според финансовите правила на английската Висша лига. Междувременно неговият основен акционер, най-богатият човек във Великобритания сър Джим Ратклиф, който стартира ужасно непопулярната политика на „оптимизация“, каза пред The Telegraph през март, че „Юнайтед“ „може да фалира до Коледа“ и още на следващия ден обяви планове за изграждане на нов стадион със 100 000 места.
Първите мачове от четвъртфиналната фаза на Шампионската лига се проведоха във вторник и сряда. Въз основа на техните резултати беше определена националната асоциация, която ще получи максималния възможен брой билети за престижната Европейска купа за следващия сезон. След съкрушителна победа с 3:0 на лондонския „Арсенал“ над „Реал“ – Мадрид, Англия си осигури допълнително пето място.
Съгласно правилника на Съюза на европейските футболни асоциации (УЕФА) местата в състезанията под егидата на организацията се разпределят в съответствие с таблицата с коефициенти.
Всеки от първите пет първенства има гарантирани четири места в Шампионската лига.
В същото време „бонусното” пето място отива при двете асоциации, представили се по-успешно в европейските надпревари през отчетния сезон от останалите. Тази схема, която е в сила от миналия сезон, беше приета от УЕФА заедно с реформата за провеждане на турнирите за европейските купи. Участието на пет отбора от една държава в основната схема на Шампионската лига обаче не е ново явление. Можете да влезете в най-престижната европейска купа или като я спечелите, или като спечелите континентален турнир от по-нисък ранг – Лига Европа. Ето как „Айнтрахт“ – Франкфурт се промъкна в надпреварата през 2022 г., испанският „Виляреал“ година по-рано и „Севиля“ в средата на миналото десетилетие.
Сега, благодарение на тази вратичка,
Англия може да постави нов рекорд: да изпрати шест или дори седем отбора в следващата Шампионска лига.
Едно място може да бъде заето от „Астън Вила“, отборът който в момента е седми в английския шампионат. Това ще се случи, ако „Бирмингам“ остане извън челната петица на националния шампионат и освен това спечели Шампионската лига този сезон. Шансовете обаче са доста малки – статистическото бюро Opta дава под един процент. Разбираемо е: преди обратния, макар и у дома, четвъртфинал, „Вила“ губи от ПСЖ с резултат 1:3.
Но сценарият за Лига Европа изглежда доста реалистичен. За победа се борят „Манчестър Юнайтед“ и „Тотнъм“ – клубове, които някога бяха сред топ отборите, но сега са далеч, далеч от „зоната на Еврокъп“ в английското първенство, съответно са на 13-о и 14-о място. В четвъртък се проведоха първите четвъртфинални мачове от Лига Европа, в които и двата английски отбора бяха сред фаворитите за титлата. Но „Манчестър“ постигна само равенство при гостуването на „Лион“, а „Тотнъм“ направи равенство – 1:1, с „Айнтрахт“ – Франкфурт у дома.
Придвижването нагоре в турнирите е от особено значение най-вече поради финансовите подробности.

Шампионската лига винаги е имала впечатляващи наградни фондове, но след реформата стана още по-привлекателна.
Сума от 18.6 милиона евро за достигане до общата фаза (която замени груповата фаза от настоящия сезон), по 2.1 милиона евро за всяка победа (всеки отбор играе осем мача в общата фаза) и по 700 000 евро за равенство. Освен това, от 275 хиляди евро до 9.9 милиона евро в зависимост от мястото във финалното класиране. Отделно се изчисляват приходите на клубовете от телевизионни договори, които възлизат на десетки милиони.
Такива приходи биха били изключително важни за всеки отбор, а за „Манчестър Юнайтед“ биха могли да бъдат почти животоспасяващи.
Източник: Banker.bg