17.3 C
София
събота, 05 апр. 2025

Еднодневна винетка и всеобхватен контрол: Как ще се промени тол системата?

Най-четени

Още от същото

Три законопроекта, засягащи тол системата, попадат във фокуса на народните представители. Първият регламентира свързването ѝ с Агенция „Митници“ и е входиран от представители на ГЕРБ. Инициатор на втория е Божидар Божанов („Продължаваме промяната – Демократична България“) и има за цел да регламентира по-добре събирането на данни за преминаващите коли и камиони, както и достъпа на различни институции до тях. Третият законопроект е входиран от Министерския съвет и въвежда т.нар. еднодневна винетка, като предвижда и транспониране на европейски директиви.

Всичките предложения засягат промени в Закона за пътищата, като два от законопроектите предстои да бъдат разгледани от Регионална комисия в сряда.

Свързването с Агенция „Митници“

Предложението на ГЕРБ и идва малко, след като Агенция „Пътна инфраструктура“ обяви поръчка за интеграцията на тол системата с тези на Национална агенция по приходите, митниците и МВР.

Основна цел на предложените изменения и допълнения е осъществяване на съдействие и обмен на информация между Агенция „Пътна инфраструктура“, НАП и Агенция „Митници“, като се предвиди достъп до регистрираните преминавания на пътни превозни средства и снимков материал от тол системата, се посочва в мотивите към законопроекта.

Достъпът до данни от тол системата вече ще е само за Националната агенция за приходите, като се предлага такъв да се регламентира и за Агенция „Митници“.

Двете структури към Министерството на финансите ще могат да преглеждат снимков материал на пътния трафик, включващ пътното превозно средство, неговата табела с регистрационен номер, датата и мястото на движението му по участък от път, включен в обхвата на платената пътна мрежа.

Промените се предлагат заради влизането на България в Шенгенското пространство, което налага оптимизиране и ускоряване на контролните процеси върху стоките с висок фискален риск, чийто превоз започва от територията на друга държава членка на ЕС и завършва на територията на страната.

Редът и условията за предоставяне на информация от тол системата ще се определи с промени в Наредбата, която регламентира действието ѝ. Това трябва да стане до един месец след приемането на законопроекта.

С него се регламентира и използването на данни за лицата, сключили договор с доставчици на Европейската услуга за електронно пътно таксуване. Въвежда се изискване, когато лицето, събиращо пътни такси, и доставчикът на ЕУЕПТ са интегрирани в един субект, данните за лицето, сключило договор за пътно таксуване, да се използват с цел спазване на задълженията на лицето, събиращо пътни такси към органите на приходите.

Предвижда се националните доставчици на услуги да имат статут на „основен доставчик“. Също така се регламентира и трансграничният обмен на информация относно нарушенията и неплащането на пътни такси, след като бъде установен нарушителят.

Посочва се, че предложените промени ще доведат до допълнителен приход при събирането на пътни такси.

Достъп и защита до данните

Този въпрос се разглежда от законопроекта, внесен от Божидар Божанов (ПП-ДБ). Посочва се, че АПИ оперира голям брой камери за нуждите на тол системата и анализа на трафика. Липсва обаче правна регламентация за събираните данни за преминаващите автомобили, достъп до които имат служители на МВР, ПРБ, НСС, ДАНС. Обработката сега се извършва изцяло по реда на заповед на председателя на УС на АПИ.

Според Божанов обаче тези данни представляват лични по смисъла на Общия регламент относно защитата на данни (GDPR) и неправомерното им използване представлява риск за правата на гражданите.

Сега действащите практики могат да бъдат разгледани като масово следене на граждани, което противоречи на чл. 32, ал. 2 от Конституцията на Република България“, се посочва в мотивите.

Заради това Божанов предлага четири изменения:

  • Одитна следа при всеки достъп, като се посочва основанието и длъжностното лице, осъществило достъпа;
  • Задължително уведомяване на собственика на пътното превозно средство, че за него са искани данни. Допълва се, че такова уведомяване обаче не следва да се прави веднага, когато това би попречило на евентуално разследване;
  • Ограничаване на периода на съхранение на регистрационните номера – до 6 месеца, а след това да се заличават автоматично;
  • Съхраняване на регистрационните номера в криптографски вид, т.е. по начин, по който се съхраняват пароли за допълнителна защита срещу евентуално изтичане на данни.

Еднодневната винетка и още

На практика с промените, входирани от Министерския съвет, се транспонират европейски директиви – за оперативната съвместимост на електронни системи за пътно таксуване и за улесняване на трансграничния обмен на информация за неплащане на пътни такси.

Освен това се цели въвеждане на задължително диференциране на таксите за ползване на пътищата според екологичните характеристики на превозните средства, като задължението за това произтича отново от евродиректива.

Предвижда се пътните такси да се определят не само според категорията и броя оси на автомобила, но и в зависимост от общата технически допустима максимална маса, екологичната категория ЕВРО, клас емисии СО2 и специфични емисии на превозното средство. Основната цел е по-замърсяващите коли да плащат повече, като така се насърчи преминаването към по-екологична мобилност.

Регламентира се еднодневната винетка, която също произтича от изискване на евродиректива. Предоставена е възможност държавата членка по свое усмотрение да ограничи дневната такса за ползване само до целите на транзитно преминаване, но с оглед на големия интерес на обществото и многобройните запитвания, получавани в Агенция „Пътна инфраструктура“, от физически лица и Омбудсмана на Република България е възприето решението еднодневната винетна такса да бъде въведена за всички ползватели.

Предложеното изменение по отношение на въвеждането на еднодневната винетна такса ще влезе в сила в 6-месечен срок от обнародването на законопроекта в „Държавен вестник“ с оглед на необходимостта от извършване на доработване на функционалностите на тол системата.

Със законопроекта се регламентиран и някои понятия, свързани с пътните такси:

  • „Такса за ползване“ е такса, чието заплащане дава право на превозното средство да използва за определен период платената пътна мрежа.
  • „Тол такса“ е такса, която се заплаща въз основа на изминато разстояние по конкретна инфраструктура и типа превозно средство, заплащането на която дава право на превозното средство да използва инфраструктурата, и която се състои от една или повече от следните такси: такса за инфраструктура; такса за задръствания; такса за външни разходи.
  • „Такса за инфраструктура“ е такса, налагана с цел да се възстановят разходите, направени в държава членка, за изграждане, поддържане, експлоатация и развитие на инфраструктурата.
  • „Такса за задръствания“ е такса, налагана с цел възстановяване на разходите, породени от задръстванията, и намаляване на задръстванията.
  • „Такса за външни разходи“ е такса, налагана с цел да се възстановят разходите, свързани с един или повече от следните фактори: замърсяване на въздуха; шумово замърсяване, причинено от трафик; емисии на въглероден диоксид, дължащи се на трафик.

Източник: Economic.bg

spot_img

Последни публикации