„Окачените бутонки“ е спортна рубрика на Actualno.com, в която припомняме историите на позабравени футболисти от миналото.
Помните ли Петър Чех? Разбира се, че го помните. Как бихте могли да го забравите? Високият, вечно усмихнат вратар, който не се колебаеше да се хвърли за всяка топка. Момчето от Чехия, което никой не познаваше, а после всички разпознаваха, защото той бе „вратарят с каската“. Стражът, който се превърна в легенда на футбола – нещо, което не се случва често при играчите на тази позиция.
„Вратарят с каската“, който промени историята на футбола, въпреки всичко
Роден в Пилзен, Чехословакия, историята на Петър Чех започва скромно. Както повечето деца, той обича да рита топка с останлите в квартала. Тогава родителите му го записват да тренира в отбора на местния Виктория Пилзен. На 7-годишна възраст той оглавява атаката на юношеския състав на тима. Да, Петър Чех започва футболната си приказка като нападател. Само на 7-годишна възраст обаче получава тежка контузия на крака, която би отказала мнозина от спорта. Кракът му зараства добре, но лекарите са категорични, че той не може да продължи да тича толкова много и постоянно да е застрашен от влизане в краката. Така Чех се насочва към вратарската позиция, а любовта му към нея се отключва веднага.
Висок и слаб, той има идеалната фигура за тази роля. Чех има нещо повече от талант – манталитет и мотивация, които го карат да мечтае за големи неща. Именно тази страст го тласка все по-нагоре, така че на 17 години той вече играе професионално. Той представя страната си на Европейското първенство за юноши до 16 години, където бива обявен за най-добър вратар на турнира. Веднага след завръщането му в Чехословакия, Виктория Пилзен го продава на Бишани за 350 000 чешки крони. През 2001 година Спарта Прага плаща безпрецедентните 22 милиона чешки крони за Чех, който вече е смятан за първокласен вратар в родината му.
Началото на една велика ера в Лондон
Именно по време на двугодишния си престой в столицата той започва да изгражда репутацията си на международната сцена. Изявите му не оставят незабелязани за европейските отбори и той е привлечен от френския Рен през 2002 година. Само две години по-късно той вече е достигнал нивото, от което световен гранд като Челси се нуждае. Така през 2004 година Чех подписва с клуба от Лондон, където ще прекара 11 години от кариерата си.
В момента, в който Чех се присъедини към „сините“, в играта им настъпи незабавна промяна и хората усещаха, че нещо специално се случва с този нов, висок вратар. Статистиките на Чех от дебютния му сезон бяха зашеметяващи: рекордните 24 мача без допуснат гол и само 15 допуснати попадения в 38 мача от първенството. И този рекорд от първия му сезон в Челси все още е валиден и до днес! Феновете скандираха името му. Съперниците се страхуваха да се изправят срещу него.
Чех изглеждаше непобедим – до един момент през октомври 2006 г., когато тази илюзия се разби. Петър Чех не беше просто вратар, той беше гръбнакът на Челси. Гръбнакът, който позволи на клуба да доминира в Европа и да се превърне в едно от най-уважаваните имена в историята на клубния футбол. И когато кариерата му почти приключи в този съдбовен ден, светът задържа дъха си.
Денят, в който всичко се промени
14 октомври 2006 г. Челси срещу Рединг. Денят, в който Петр Чех се контузи, започна като всеки друг мач. Но само 20 секунди след началото на мача се случи бедствието. Чех се хвърли ловко, за да хване топката, която се приближаваше от нападателя на противниковия отбор, но се сблъска със Стивън Хънт от Рединг. Удар с коляно в главата. Той се срина. Стадионът замлъкна.
Чех беше откаран спешно в болницата, като всяка секунда го доближаваше до смъртта. Лекарите го прегледаха бързо и му поставиха диагноза „депресивна фрактура на черепа“. Веднага беше извършена спешна операция, трябваше да му бъдат поставени две метални пластини в главата, за да се спаси черепът му – и животът му. Лекарите се съмняваха, че някога ще може да играе отново. Казаха, че травмата на главата на Петр Чех е такава, която слага край на кариерата му.
Но Чех не беше човек, който се отказва. След две операции той се завърна. Само три месеца след травмата си, той излезе на терена с предпазна каса, която щеше да се превърне в негова запазена марка. И той не просто се завърна – той процъфтя. В първия си мач след завръщането си, той не допусна гол срещу Ливърпул. Вместо да отстъпи, той продължи да се издига все по-високо. Феновете го аплодираха. Критиците му се възхищаваха. Петър Чех превърна трагедията си в триумф.
Година и половина с две счупени рамене
Фрактурата на черепа, която Чех претърпя като играч на Челси, не беше единствената му контузия по време на престоя му в клуба. Той разкрива друга, почти невероятна травма, с която е играл, докато печелеше титли на Острова и играеше за Чехия на Световното първенство през 2006 г. След края на кариерата си самият той разкрива, че е играл година и половина с две счупени рамене!
През следващото десетилетие кариерата на Петър Чех в Челси стана легендарна. Четири титли от Висшата лига, триумф в Шампионска лига през 2012 година, спечелен от „сините“ след дузпи, четири Купи на ФА. 494 мача за Челси и 228 мача без допуснат гол, в които той предефинира смисъла на вратарската позиция. През 2015 година Чех е готов за ново предизвикателство и преминава в градския съперник Арсенал. Той остава в Северен Лондон до 2019 година, когато решава да сложи край на великата си кариера.
Автор: Дария Александрова
ОЩЕ от „Окачените бутонки“: Великият аржентински голмайстор, който превзе френския футбол, но никога не игра за националния отбор
Източник: Актуално