30.8 C
София
вторник, 01 юли 2025

ЕК има план да осигури финансиране за квантови технологии

Най-четени

Още от същото

В сряда Европейската комисия ще представи планове за обединяване на финансиране и експертиза в областта на квантовите изчисления. Това е опит на Блока да изгради конкурентна европейска екосистема в технология, разглеждана като ключова за бъдещото икономическо лидерство, предава Financial Times.

Ходът e опит за справяне с недостига на финансиране, който рискува да подкопае усилията на Европа в разработването на тази потенциално трансформираща технология, точно когато секторът вече излиза от изследванията и започва да търси пазарни възможности.

Хена Виркунен, вицепрезидент на Европейската комисия, отговарящ за технологичната политика, заяви пред Financial Times:

Квантовите изчисления са нещо, в което Европейският съюз вече е много силен, особено когато погледнем нашия научен сектор, но имаме и обещаващи стартиращи компании.“

Квантовите изчисления имат потенциала да решават проблеми извън обсега на днешните компютри, като водят до промени с дългосрочни последици за икономическата и националната сигурност.

Виркунен казва, че възможностите за финансиране, особено рисковият капитал, са от решаващо значение за европейския сектор.

Много европейски стартиращи компании трябва да се преместят в САЩ, за да разширят бизнеса си, и основната причина е достъпът до финансиране.“

Мярката трябва да бъде една от приоритетните области в следващия седемгодишен бюджет на ЕС, който Европейската комисия ще представи в средата на юли, заяви финландският политик.

За разлика от конвенционалните компютри, които решават проблеми с помощта на цифрови битове, квантовите използват квантови битове, които могат да обработват информация с много по-бърза скорост, което потенциално води до огромен напредък в области като киберсигурността или военните операции чрез по-бързи изчисления. Технологията също така има икономическия потенциал да трансформира цели индустрии, казват експерти.

Предстоящата стратегия има за цел да обедини експертиза, ресурси и знания за изграждане на квантова екосистема в Блока, чиято разлика в производителността със САЩ се увеличи най-вече поради слабостта на ЕС в нововъзникващите технологии. Само четири от 50-те най-големи технологични компании в света са европейски.

„Хоризонт Европа“, водещата програма на ЕС за финансиране на научни изследвания, ще продължи да подкрепя квантовите изследвания. Освен това Блокът подготвя и Фонд за разрастване на Европа заедно с частни инвеститори, за да помогне на компаниите в технологичния сектор да се разширят.

Виркунен също така посочи увеличените бюджети за отбрана в няколко страни от ЕС, добавяйки, че това е „добра новина за нашите критични технологии, като квантовите изчисления или изкуствения интелект, както и за нашите полупроводници, защото отбранителната индустрия и критичните технологии вървят ръка за ръка“.

Квантовата стратегия е базирана на по-широката програма за дигитален суверенитет на Европа и желанието ѝ да стане по-малко зависима от големите американски технологични компании.

От решаващо значение за нашия технологичен суверенитет е да инвестираме в изкуствен интелект, квантови технологии и полупроводници“, каза Виркунен. „Тези технологии са определени като критични и е важно да изграждаме собствен капацитет тук.“

В понеделник Блокът заяви също, че интерес към изграждането на пет гигафабрики за изкуствен интелект е надминал очакванията му, предизвиквайки интерес от 76 респонденти за потенциално инвестиране до 230 милиарда евро в гигафабрики за изкуствен интелект.

Тези мащабни инфраструктури, които са четири пъти по-мощни от фабриките за изкуствен интелект, са предназначени да обединят суперкомпютри, центрове за данни, потребители и разработчици.

Има огромен интерес към инвестиции в Европейския съюз и инфраструктурата за изкуствен интелект“, каза Виркунен.

Но в същото време Блокът се затруднява да постигне съгласие относно точния график и условията за прилагане на своя знаков закон за изкуствен интелект, на фона на предупреждения от технологични компании, че регулацията може да възпрепятства иновациите.

Източник: Economic.bg

spot_img

Последни публикации