33.8 C
София
петък, 04 юли 2025

ЕК подкрепи с още 520 млн. лв. жп сектора в България

Най-четени

Още от същото

Българският железопътен сектор получи значителен тласък, след като Европейската комисия одобри промените в Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ), осигурявайки допълнителни 517 млн. лв. Това съобщи транспортният министър Гроздан Караджов, цитиран от БТА. Според него, Министерството на транспорта е основният бенефициент на тези средства и това било „ясен знак за доверие от страна на ЕК към предприетите реформи в железопътния транспорт“.

От тези допълнителни средства, 357 млн. лв. са насочени към два проекта на НКЖИ, а останалите 160 млн. лв. – към един на БДЖ. Всички тези инвестиции вече са в процес на изпълнение и трябва да бъдат завършени до август 2026 г.

Нови влакове за БДЖ

За нов подвижен състав се осигуряват още 160 млн. лева. Тези средства ще подпомогнат закупуването на вече договорените 25 мотрисни влака от Skoda и 35-те нови мотрисни влака от Alstom. Очаква се първите нови влакове да пристигнат в страната през лятото на 2026 г.

Модернизация на инфраструктура и машини

Около 195 млн. лв. са предназначени за придобиване на модерна специализирана механизация за НКЖИ. Ще бъдат закупени 40 нови машини, 4 специализирани вагона и 2 модификации. Очаква се машините да пристигнат до март 2026 г., тъй като поръчката за тях е отдавна проведена и финализирана. Очакваните ползи включват съкращаване на времето за отстраняване на аварии, намаляване на ръчния труд, увеличаване на капацитета за подновяване на инфраструктурата и подобряване на безопасността.

Други 162 млн. лева са насочени към модернизация на над 52 км железопътни участъци и гари по основните TEN-T коридори. Основният фокус е върху линията Русе – Каспичан, където влаковете в момента се движат с едва 20-30 км/ч.

Ще бъдат модернизирани и гари като Хитрино, Плиска и Разград, както и ключовата гара Своге по направлението София – Мездра. В Своге предстои цялостна реконструкция на коловозите, контактната мрежа и изграждане на нова маршрутно-компютърна централизация, което ще допринесе за по-високо качество на услугата и безопасност за пътниците. Тези дейности трябва да приключат до края на 2025 г.

Неработещи климатици – кризисен щаб

Неработещите климатици във влаковете отново са на дневен ред, като този път ситуацията стигна дотам, че министърът да сформира кризисен щаб и да заплаши ръководството на железниците с уволнения, ако не бъде намерено незабавно решение на проблема.

Повод за острата реакция е вчерашен сигнал за влакова композиция по линията София – Бургас, където високите температури във вагон без работещ климатик и невъзможност за отваряне на прозорците са застрашавали живота на пътниците. Проблемът засяга предимно вагони втора ръка, закупени от „Дойче бан“, които, макар и да потеглят с работещи климатици, спират по трасетата София – Бургас, София – Варна и по линията София – Русе.

Министър Караджов изрази недоумението си от факта, че инженерите на БДЖ не могат да установят техническата причина за спирането на климатиците и защо те не могат да бъдат рестартирани в движение. Затова са предприети спешни мерки. Като временно решение, към проблемните композиции ще бъде добавян допълнителен вагон от старите, с отварящи се прозорци, като за целта ще се пренасочат вагони от по-къси и по-малко натоварени линии като Ветово – Сеново, Хисаря – Долна махала и Левски – Троян, където пък ще бъдат осигурени климатизирани автобуси.

Освен това, цялото ръководство на „БДЖ – Пътнически превози“ е получило „жълт картон“. Министърът разпоредил представители на ръководството да пътуват във всеки от проблемните влакове, придружени от техник, за да се опитат да отстраняват повредите в движение. В случай на проблем, пътниците ще бъдат премествани в резервния вагон.

По отношение на техническия аспект, Караджов обясни, че вагоните от „Дойче бан“ работят на 1000 волта, докато българската мрежа е на 1500 волта, което се оказва причина за проблемите. Извикани са специалисти от германската компания с надеждата те да намерят трайно решение. Министърът не скри разочарованието си от покупката, определяйки вагоните като евтини и надеждни на пръв поглед, но създаващи непредвидени затруднения.

Проблемите в железниците не се ограничават само до климатиците. Караджов съобщи, че продължават да постъпват сигнали за лоша чистота във вагоните и невежливо отношение към пътниците, поради което е сформиран още един кризисен щаб за справяне с тези нередности.

Проблемите с комфорта и хигиената във влаковете на БДЖ са отдавнашни и познати на пътниците. Още миналото лято (2024 г.) вагоните, закупени от „Дойче бан“ за над 30.4 млн. лв., се провалиха в осигуряването на комфортно пътуване, като оправданието тогава беше „жегите“. Оказа се, че тези вагони не са пригодени за „интензивна“ употреба и се нуждаят от профилактика на всеки 12 хил. км, което наложи изваждането им от движение в разгара на сезона и връщането на стари композиции.

Преди настоящите проблеми, в отговор на парламентарен въпрос, министър Караджов беше представил редица мерки, предприети за „спокойното лято 2025 г.“. Сред тях бяха осигуряване на хладилен агент (фреон), договори за поддръжка и профилактика на климатичните инсталации на 20 вагона, както и ключово обучение от „Дойче бан“ за техническия и обслужващия персонал на БДЖ. Въведена беше и планово-предупредителна система за поддръжка, включваща регулярна профилактика два пъти годишно.

Източник: Economic.bg

spot_img

Последни публикации