16.5 C
София
сряда, 14 май 2025

Екшън план: ЕК мобилизира €100 млрд. за чисти технологии в подкрепа на индустрията

Най-четени

Още от същото

Европейската комисия ще задели 100 млрд. евро в подкрепа на чистото производство в ЕС. Предложението е част от Сделката за чиста промишленост, явяваща се наследник на Европейската зелена сделка (EGD).

Новата индустриална сделка е ключов стълб от плана на Брюксел за повишаване на конкурентоспособността на Съюза, като ще подкрепи енергоемките индустрии, изправени пред високи разходи и тежка бюрокрация, докато се борят за пазарен дял с глобалните конкурент, най-вече в САЩ и Китай.

Серията от предложения са насочени към намаляване на сметките за енергия на европейците – които са три до четири пъти по-скъпи от тези на американците – да намалят бюрократичните пречки за бизнеса и да подкрепят декарбонизацията на индустрията. Планът на Урсула фон дер Лайен отразява сложен и деликатен балансиращ акт.

Днес ЕС реши да инвестира в своята декарбонизация и реиндустриализация. Общо над 100 милиарда евро“, каза европейският комисар по индустрията Стефан Сежурне на пресконференция, обявявайки стратегията. „Във време, когато някои се стремят да ни наложат своя модел, най-добрият отговор е да подкрепим собствения си европейски модел.“

Импулс за ВЕИ

Като част от сделката Комисията планира да стартира заедно с Европейската инвестиционна банка (ЕИБ) гаранционни схеми за облекчаване на разходите за дългосрочни договори за възобновяема енергия, както и за подпомагане на производителите на мрежи.

За да намали риска от инвестиции във възобновяеми енергийни източници и енергоемки отрасли, Комисията иска да улесни дългосрочните договори. Споразумението за закупуване на електроенергия (PPA) и договорите за разлики (CfD) предоставят на разработчиците на енергия и потребителите на енергия дългосрочна предвидимост на цените. Съгласно Плана за чистата промишленост, това ще бъде подкрепено от пилотна кредитна програма за PPA за възобновяеми източници (второ тримесечие на 2025 г.), разработена от Комисията и Европейската инвестиционна банка за решаване на ограниченията на банковата възможност в PPA.

Ускоряването на процеса по разширяване на мрежата продължава да бъде висок приоритет. European Grid Package ще бъде представен през първото тримесечие на 2026 г., включително широки мерки като опростяване, координация и механизми за споделяне на разходите за трансгранични проекти. Междувременно Комисията призовава операторите на преносни системи да подобрят ефективността на съществуващата инфраструктура.

По-ниски сметки

Комисията също така публикува отделен, но тясно свързан план за по-ниски цени на енергията за европейския бизнес, като предлага мерки за намаляване на данъците върху електроенергията.

Данъците, таксите и мрежовите такси представляват значителен дял от сметките за енергия. Нова методология за гъвкави тарифи за мрежата ще бъде въведена през второто тримесечие на 2025 г. Що се отнася до данъците, Комисията настоятелно призовава държавите членки да определят енергийните налози и ДДС на минималните нива на Директивата за данъчното облагане на енергията.

Сделката предлага изцяло да се преосмисли логиката зад обществените поръчки, която досега се основаваше единствено на критериите за разходите“, каза Сежурне. „Ние ще добавим нови критерии за устойчивост, ефективност и приоритет на европейското при обществените поръчки.“

Комисията също така предложи да се създаде център на ЕС за критични суровини за съвместно закупуване на ключови метали и минерали, необходими за енергийния преход.

„Трябва да направим с лития или кобалта това, което направихме с ваксините срещу Covid“, каза Сежурне.

Търсенето на чисти продукти се забави и някои инвестиции се преместиха в други региони. Знаем, че твърде много пречки все още стоят на пътя на нашите европейски компании – от високи цени на енергията до прекомерна регулаторна тежест“, каза в изявление председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен.

Тереза ​​Рибера, вицепрезидент на Комисията по въпросите на климата и конкуренцията, подчерта потенциала на зеления преход за създаване на работни места в чистото производство и прилежащите сектори.

„До 2030 г. само целите на ЕС за възобновяема енергия ще генерират над 3.5 милиона нови работни места в сектора на възобновяемата енергия“, каза тя. „Но този преход означава промяна – някои сектори ще трябва да се изправят пред предизвикателни обстоятелства.“

Сделката за чиста промишленост включва раздел за преквалификация и социални въпроси, като обещава предстояща стратегия „да даде на хората уменията, от които се нуждаят“.

Източник: Economic.bg

spot_img

Последни публикации