10.8 C
София
събота, 19 апр. 2025

Електрическият кабел под Черно море, който ще промени енергийния пейзаж

Най-четени

Още от същото

На 10 март 2025 г. министрите на енергетиката от Азербайджан, Грузия, Унгария и Румъния се събраха в Будапеща за 10-та сесия на Министерския/управителен комитет, отбелязвайки важен крайъгълен камък в напредъка на Споразумението за стратегическо партньорство за развитие и пренос на зелена енергия. Това споразумение подчертава споделения ангажимент на тези нации за подобряване на енергийната сигурност на Европа, като същевременно насърчава устойчивостта чрез зеления енергиен коридор Каспийско-Черно море-Европа.

На срещата присъстваше и българският министър председател Жечо Станков, който затвърди готовността на България за включването в проекта, заявявайки, че Българският енергиен холдинг (БЕХ) ще се присъедини към корпоративните дискусии за предпроектните проучвания и евентуално ще придобият дялово участие в проектната компания.

Решаващата роля

Коридорът играе решаваща роля за намаляване на зависимостта на Европа от изкопаеми горива и вносни въглеводороди. Чрез овладяване на възобновяема енергия от Азербайджан и Каспийския регион, инициативата има за цел да разнообрази енергийните доставки на Европа и да намали зависимостта от традиционните доставчици. Той интегрира източници на вятърна, слънчева и водна енергия, за да осигури стабилна и устойчива и енергийна система за региона, пишат азербайджански медии.

Този амбициозен проект е в съответствие с Европейския зелен пакт и целта на ЕС за постигане на въглеродна неутралност до 2050 г., подчертавайки нарастващото значение на трансграничното енергийно сътрудничество за осигуряване на по-зелено бъдеще за Европа.

Демко Атила, ръководител на Програмата за стратегическо прогнозиране в Института „Джон Лукач“ в Унгария, каза пред News.Az, че зелената енергия не е просто приоритет за Унгария, а основен стълб на дългосрочната устойчивост и енергийна сигурност на Европа.

Тъй като Европа ускорява прехода си към възобновяема енергия, Азербайджан има потенциала да се превърне в ключов доставчик, играейки стратегическа роля в задоволяването на нарастващото търсене на чиста енергия на континента, което може да се реализира чрез взаимосвързан енергиен коридор, обхващащ Черно море, Румъния и Унгария, преди да се интегрира в по-широката европейска мрежа“, казва той.

По думите му също толкова важно е да се избегне прекомерното разчитане на който и да е доставчик на енергия, включително Съединените щати. В това отношение Азербайджан се откроява като стратегически и надежден партньор, допринасящ не само за развитието на възобновяемата енергия, но и за стабилността на конвенционалните енергийни пазари чрез своите огромни запаси от природен газ и петрол, като използва своя богат енергиен потенциал и насърчава динамични международни партньорства. Така, Азербайджан може да играе важна роля в оформянето на енергийното бъдеще на Европа. Способността му да доставя както зелена, така и традиционна енергия укрепва енергийната сигурност на континента, засилва икономическото сътрудничество и подкрепя глобалния преход към по-устойчив и диверсифициран енергиен пейзаж.

Най-дългият подводен кабел

Успехът на коридора зависи от развитието на инфраструктура за пренос на енергия с голям капацитет. Подводен интерконектор с дължина 1100 км (685 мили) с мощност 1000 MW с високо напрежение ще свърже възобновяемите енергийни източници на Каспийския регион с Европа, осигурявайки директни доставки на зелена електроенергия. След като бъде завършен, това ще бъде най-дългият подводен електрически кабел в света.

Очаква се проектът да привлече милиарди чуждестранни инвестиции и да създаде хиляди работни места в областта на възобновяемата енергия, строителството и инженеринга в участващите нации.

Азербайджан, който има за цел да генерира 30% от своята електроенергия от възобновяеми източници до 2030 г., бързо разширява своите офшорни вятърни паркове и соларен капацитет, за да поддържа коридора.

Чрез замяната на електричеството, базирано на изкопаеми горива, с възобновяема енергия, проектът значително ще намали въглеродните емисии и ще допринесе за целите за устойчиво развитие в региона.

Зеленият енергиен коридор Каспийско-Черно море-Европа представлява забележителна промяна в европейската енергийна политика, укрепвайки енергийната сигурност, икономическата стабилност и екологичната устойчивост. Сътрудничеството между Азербайджан, Грузия, Румъния и Унгария сигнализира за по-широко геополитическо и икономическо изравняване, съсредоточено върху зелената енергия.

Успехът на инициативата обаче ще зависи от преодоляването на логистични, технически и геополитически предизвикателства. Продължителният политически ангажимент, финансовата подкрепа и технологичните иновации ще бъдат от съществено значение за навременното изпълнение.

Ако бъде напълно реализиран, коридорът ще служи като модел за международно сътрудничество в областта на зелената енергия, демонстрирайки силата на съюзите за възобновяема енергия за справяне с изменението на климата и повишаване на икономическата устойчивост. С напредването на проекта той ще играе централна роля в прекрояването на енергийния пейзаж на Европа, превръщайки чистата, надеждна и устойчива енергия в крайъгълен камък на бъдещето на континента.

Източник: Economic.bg

spot_img

Последни публикации