Комисията по енергетика прие законопроекта, с който се възлагат нови правомощия за Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) и местната власт при формиране на инвестиционните програми на електроразпределителните дружества и предвиждат по-високи глоби, ако ЕРП-тата нарушат Закона за енергетиката.
Той бе внесен от председателя на парламентарната комисия по енергетика Павела Митова (ИТН) и председателя на бюджетната комисия Делян Добрев (ГЕРБ), а поводът бяха мащабните прекъсвания на електрозахранването в периода 21–31 декември 2024 г., които засегнаха множество райони в страната. От обсъжданията на заседанието стана ясно, че се предвиждат и поправки между първо и второ четене.
Какво предвиждат текстовете
Съгласно законопроекта, кметовете ще имат възможност да отправят мотивирани предложения за включване на конкретни обекти – като трафопостове или електропроводи – в инвестиционните програми на електроразпределителните оператори (ЕРП).Предимство ще имат райони с доказано проблемно електроснабдяване. Дружествата ще бъдат задължени да разглеждат тези предложения при изготвяне на своите инвестиционни и ремонтни планове.
Предвижда се съществена промяна в правомощията на регулатора – КЕВР вече няма да се ограничава само с одобряването на инвестиционни програми, а ще може да изисква включването на конкретни проекти за реконструкция или модернизация. Това ще даде на комисията механизъм за влияние върху приоритетите на мрежовите оператори.
Освен това, КЕВР ще утвърждава минимален размер на средствата за инвестиции и ремонти, насочени конкретно към съществуваща инфраструктура – подмяна на остарели съоръжения, подобрения по трасета и др. Този ангажимент ще се фиксира за всеки нов регулаторен период.
Нови по-строги изисквания
Законопроектът предвижда и въвеждането на по-високи изисквания за отчетност. При определяне на цените за достъп и пренос на електроенергия, КЕВР ще бъде задължена да взема предвид резултатите от проверките на Агенцията за държавна финансова инспекция (АДФИ).
Една от ключовите разпоредби задължава операторите да насочват най-малко 30% от всички инвестиционни и ремонтни разходи към съществуващи съоръжения. Целта е средствата да бъдат използвани за реални подобрения на мрежата – подмяна на амортизирана техника, реконструкция на линии, подобряване на електроснабдителни участъци – вместо за административни или несъществени разходи.
Предлагат се и завишени санкции за ЕРП операторите при неспазване на изискванията на Закона за енергетиката. Ако досега глобите варираха между 5 000 и 10 000 лв., то при новите текстове санкциите ще се увеличат на 20 000 до 50 000 лв., а при повторно нарушение – глобата ще бъде в троен размер.
Източник: Economic.bg