19.8 C
София
понеделник, 05 май 2025

Енергийната мрежа на ЕС се нуждае от модернизация за трилиони долари

Най-четени

Още от същото

Застаряващата европейска енергийна мрежа и липсата на капацитет за съхранение ще изискват инвестиции за трилиони долари. Само така ще може да се справи с нарастващото производство на зелена енергия, нарастващото търсене на електричество и да се избегнат прекъсвания на електрозахранването, каквито се случиха в Испания и Португалия, пише Reuters.

Преди седмица Иберийският полуостров буквално остана без електрозахранване при най-тежкото си прекъсване на електрозахранването в историята. Властите разследват причината, но каквито и да са констатациите, анализатори и представители на индустрията казват, че инвестициите в инфраструктура са от съществено значение.

Прекъсването на електрозахранването беше зов за събуждане. То показа, че необходимостта от модернизиране и укрепване на европейската електропреносна мрежа е спешна и неизбежна“, каза Кристина Руби, генерален секретар на Eurelectric, европейската асоциация на електроенергийната индустрия.

Енергийната мрежа на Европейския съюз е изграждана предимно миналия век и половината от проводниците са на повече от 40 години. Нарастващото производство на нисковъглеродна енергия и увеличаващото се търсене от центрове за данни и електрически превозни средства изискват основен ремонт на мрежите, които се нуждаят и от цифрова защита, за да издържат на кибератаки.

Докато глобалните инвестиции във възобновяеми енергийни източници почти са се удвоили от 2010 г. насам, инвестициите в мрежи почти не са се променили, достигайки около 300 милиарда долара годишно. Според Международната агенция по енергетика, сумата трябва да се удвои до 2030 г.–  до над 600 милиарда долара годишно – за да покрие необходимите ремонти.

Испания поиска от собствените и европейските регулаторни органи да разследват прекъсването от миналия понеделник. Въпреки че основните проблеми все още не са изяснени, операторът на мрежата Red Electrica заяви, че два отделни инцидента са предизвикали масивната загуба на електроенергия.

Това е следствие на ускоряването на използването на възобновяема енергия, особено в Испания, след руската инвазия в Украйна през февруари 2022 г.

Делът на възобновяемите енергийни източници се е увеличил до 47% в енергийния микс на ЕС миналата година от 34% през 2019 г., докато изкопаемите горива са спаднали до 29% от 39%, показват данни на мозъчния тръст Ember.

Испания планира постепенно да премахне въглищата и ядрената енергия. Производството от възобновяеми източници достигна рекордно високо ниво от 56% от енергийния микс на Испания през 2024 г.

Проектите за вятърна и слънчева енергия се изграждат сравнително бързо в сравнение с мрежите, което може да отнеме повече от десетилетие.

Част от проблема са огромните суми и сложността при подобряването на далекопроводната мрежа.

Европейската комисия е изчислила, че Европа трябва да инвестира 2 – 2.3 трилиона долара в мрежи до 2050 г.
Миналата година европейските фирми инвестираха 80 милиарда евро в мрежи, в сравнение с 50 – 70 милиарда предишни години, казаха анализатори от Bruegel, като инвестиции вероятно ще трябва да достигнат 100 милиарда евро годишно.

Междусистемни връзки

Енергийните системи на Испания и Португалия са сред тези в Европа, които нямат връзки с други мрежи, които могат да осигурят резервно захранване.

Испания се нуждае от повече връзки с Франция и Мароко, каза Хосе Луис Домингес-Гарсия от испанския център за енергийни изследвания IREC в Каталуния.

Испания разполага само с 5% междусистемен капацитет извън Иберийския полуостров, добави той.

Тъй като някои други страни също изостават, Европейската комисия има за цел да увеличи взаимосвързаността до 15% до 2030 г., от предишна цел за 10%, което означава, че всяка страна членка на ЕС трябва да може да внася поне 15% от капацитета си за производство на електроенергия от съседни страни.

Испания ще засили връзките си с Франция, включително през Бискайския залив, което ще удвои капацитета за взаимосвързаност между двете страни, съобщи испанската мрежова компания Red Electrica във вторник.

Нужда от резервно захранване

С нарастването на производството на слънчева и вятърна енергия предизвикателствата надхвърлят модернизирането на мрежите и се свеждат до необходимостта от резервно производство.

Слънчевите и вятърните паркове генерират постоянен ток, докато традиционните газови или ядрени централи генерират променлив ток.

Постоянният ток се преобразува в променлив ток чрез инвертори със стандартна честота от 50 херца за европейските мрежи. Ако производството на електроенергия спадне, мрежата се нуждае от резервно променливо захранване, за да се предотврати спадането на честотата.

В случай че това се случи, автоматичните предпазни механизми изключват някои генериращи мощности, за да предотвратят прегряване, повреда на трансформатори или електропроводи. Ако твърде много централи отпаднат едновременно, цялата система може да претърпи спиране на електрозахранването.

Още преди прекъсването от миналата седмица Испания страдаше от проблеми с електрозахранването, а представители на индустрията многократно предупреждаваха за нестабилност на мрежата.

Служители от испанската енергийна администрация заявиха, че плановете на страната да затвори всичките си седем ядрени реактора до 2035 г. биха могли да изложат на риск електрозахранването.

Португалия има само две резервни централи – газова и водноелектрическа – които могат бързо да реагират, ако мрежата се нуждае от повече енергия, заяви във вторник португалският премиер Луис Монтенегро, добавяйки, че страната иска повече.

Източник: Economic.bg

spot_img

Последни публикации