При настоящите обстоятелства процесът на присъединяване на Турция към Европейския съюз не може да бъде възобновен, въпреки демократичните и проевропейски стремежи на голяма част от турското общество. Това се посочва в доклад на Европейския парламент, приет в сряда с 367 гласа „за“, 74 „против“ и 188 „въздържали се“, цитиран от пресслужбата на ЕП.
В документа се подчертава, че турското правителство не е успяло да отстрани ключови демократични недостатъци. Обръща се внимание на нарастващата тенденция в ЕС за търсене на „алтернативна рамка за отношенията“, която може да подмени перспективата за членство. Парламентът призовава турското правителство, институциите на ЕС и държавите членки да продължат да работят за по-тясно и стратегическо партньорство, с фокус върху сътрудничеството в областта на климата, енергийната сигурност, борбата с тероризма и регионалната стабилност.
Влошаването на демократичните стандарти
Европейските депутати изразяват сериозно безпокойство от влошаването на демократичните стандарти в Турция, както и от продължаващия натиск върху критични гласове. В доклада се осъждат репресиите срещу мирни протести и съдебното преследване на стотици демонстранти при съмнителни съдебни процедури. Евродепутатите определят действията срещу кмета на Истанбул Екрем Имамоглу като политически мотивирани опити да се възпрепятства неговото участие в предстоящите избори. Според тях подобни действия тласкат страната към авторитаризъм.
Докладът напомня, че критериите за членство в ЕС – стабилни демократични институции, върховенство на закона, права на човека, защита на малцинствата, добросъседски отношения и спазване на международното право – не подлежат на договаряне и са задължително условие за напредък.
Евродепутатите осъждат и неотдавнашното посещение на президента Реджеп Тайип Ердоган в окупираните територии на Кипър, определяйки го като незаконно и провокативно действие, което подкопава интересите на двете кипърски общности.
Въпреки това докладът отбелязва, че демократичните и проевропейски нагласи сред голяма част от турското общество, особено сред младите хора, остават основен мотив за поддържането на процеса на присъединяване, макар и замразен.
Европейският парламент признава стратегическото значение на Турция за региона и нейното влияние в сфери като Черноморския регион, Украйна и Близкия изток. Като партньор и съюзник в НАТО Турция запазва важна роля в сигурността, търговията, икономиката и миграцията, посочват евродепутатите. Те подчертават необходимостта от конструктивен диалог и задълбочаване на сътрудничеството в стратегически важни области, но предупреждават, че отстъплението от демокрацията и разминаванията с външната и отбранителната политика на ЕС възпрепятстват напредъка в отношенията.
Напредъкът на Косово и Сърбия
В други два доклада, приети в сряда, евродепутатите оценяват напредъка на Косово и Сърбия в усилията им през последните години да се присъединят към Европейския съюз.
Според членовете на ЕП Косово е постигнало значителен напредък в областта на изборните реформи, икономическата устойчивост и защитата на основните права. Въпреки това остават предизвикателства по отношение на съдебните реформи, свободата на медиите, ефективността на публичната администрация и цифровизацията на обществените услуги. Те подчертават, че продължаването на ангажимента за всеобхватни реформи и приобщаващо управление е от съществено значение за напредъка на Косово по пътя на европейската му интеграция.
Диалогът между Прищина и Белград за съжаление не е довел до очакваните резултати, отбелязват евродепутатите, и призовават двете страни да изпълнят споразуменията от Брюксел и Охрид. Това следва да включва създаването на Асоциация/общност на общините със сръбско мнозинство и премахване на противопоставянето на Сърбия на членството на Косово в регионални и международни организации.
Евродепутатите изразяват загриженост, че петиция, подписана от близо 500 души, самоопределящи се като етнически българи в Косово и подадена през януари 2023 г., все още не е разгледана. Призовава се Косово да гарантира, че правата на това българско малцинство ще бъдат заложени в законодателството и гарантирани на практика.
Според евродепутатите въпреки постигнатия напредък в преговорите Сърбия все още има да преодолява сериозни препятствия. Белград трябва да подобри вътрешния си политически диалог, да защити върховенството на закона и да извърши антикорупционни реформи. Освен това тя трябва да работи за постигането на всеобхватно споразумение за нормализиране на отношенията с Косово и да се присъедини изцяло към външната политика на ЕС.
Парламентът призовава сръбските власти да гарантират независимостта на ключови институции, включително медийните регулатори като Регулаторния орган за електронни медии. Те трябва също така да изпълнят изцяло всички останали препоръки на Бюрото за демократични институции и права на човека на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ/БДИПЧ) и на органите на Съвета на Европа относно избирателната реформа, далеч преди провеждането на нови избори, предупреждават евродепутатите.
Източник: Economic.bg