12.8 C
София
вторник, 15 апр. 2025

ЕС каза как планира да се превърне в AI континент

Най-четени

Още от същото

Европейският съюз представи план за стимулиране на своята индустрия за изкуствен интелект и за по-активна конкуренция със Съединените щати и Китай. Това се случва, след като технологични компании изразиха критики, че неговите разпоредби са прекалено тромави.

Европейската комисия очерта своя така наречен „AI Continent Action Plan“, който има за цел да „превърне силните традиционни индустрии на Европа и нейния изключителен набор от таланти в мощни двигатели на иновациите и ускорено развитие на изкуствения интелект“.

Сред мерките, с които Европа планира да подкрепи регионалните разработки в областта на AI, са ангажимент за изграждане на мрежа от фабрики и „гигафабрики“ за изкуствен интелект (б.а. – каквато е планирано да бъде изградена и в България), както и създаването на специализирани лаборатории. Тези лаборатории ще бъдат предназначени да подобрят достъпа на стартиращи предприятия до висококачествени данни за обучение на моделите.

Въпросните фабрики ЕС определя като големи съоръжения, в които се намират най-съвременните чипове, необходими за обучението и разработването на най-напредналите AI модели.

Блокът ще създаде и ново звено, свързано със Закона за изкуствения интелект. Неговата цел ще бъде да подпомага регионалните компании при спазването на нормативната уредба.

„Актът за AI повишава доверието на гражданите в технологиите и осигурява на инвеститорите и предприемачите правната сигурност, от която се нуждаят, за да разширят дейността си и да внедрят AI в цяла Европа“, заяви Комисията. Тя добави, че звеното за обслужване по Закона за AI ще „служи като централна точка за контакт и център за информация и насоки“ относно правилата.

Планът е сходен с плана за действие за AI на Обединеното кралство, обявен по-рано тази година. Подобно на ЕС, Великобритания се ангажира да разшири националната инфраструктура за изкуствен интелект в подкрепа на разработчиците.

Възпрепятстване на иновациите?

AI планът на ЕС идва в момент, когато блокът е изправен пред критики от технологични лидери. Според тях брюкселските правила в различни области – от AI до данъчното облагане – възпрепятстват иновациите и затрудняват дейността на стартиращите компании в региона.

Специално Законът за изкуствения интелект се оказа особено предизвикателство за компаниите в бързо развиващата се AI индустрия.

Законът регулира приложенията на технологията въз основа на степента на риска, който тя представлява за обществото. Той бе адаптиран, за да обхване така наречените „фундаментални“ създатели на модели като OpenAI и френския стартъп Mistral, което предизвика недоволство сред някои от най-известните предприятия в тази област.

Администрацията на САЩ критикува Европа за отношението ѝ към американските технологични гиганти и бързоразвиващите се стартъпи в областта на изкуствения интелект.

По време на срещата на върха за AI в Париж през февруари вицепрезидентът на САЩ Джей Ди Ванс критикува регулаторния подход на Европа към авангардната технология, като подчерта, че „трябва нашите европейски приятели да гледат на тази нова граница с оптимизъм, а не с опасение“.

„Налице е реален акцент върху облекчаване на регулаторната тежест и премахване на пречките пред иновациите, което отчасти вероятно отразява някои от опасенията, изразени от правителството на САЩ“, заяви за CNBC Джон Байерс, глобален ръководител на отдела за AI в адвокатската кантора Osborne Clarke.

„Това не се отнася само за ЕС: Ако те сериозно се стремят да премахнат правната несигурност, причинена от тълкуването на Закона за изкуствения интелект на ЕС, това би било истински стимул за разработчиците и потребителите на изкуствен интелект в Обединеното кралство и САЩ, тъй като Законът за изкуствения интелект се прилага за целия изкуствен интелект, използван в ЕС, независимо от произхода му.“

Източник: Economic.bg

spot_img

Последни публикации