7.8 C
София
неделя, 11 май 2025

ЕС налага контрамита върху американския внос за 26 млрд. евро

Най-четени

Още от същото

Рано сутринта в сряда Европейският съюз (ЕС) стартира набор от пропорционални контрамерки върху вноса на САЩ в ЕС, насочени към различни американски продукти, вариращи от лодки и бърбън до мотоциклети Harley-Davidson, съобщава Euronews.

Този ход идва в отговор на това, което ЕС смята за неоправдани и разрушителни тарифи, наложени от Вашингтон, които влязоха в сила в полунощ.

Дълбоко съжаляваме за тази мярка. Митата са данъци. Те са лоши за бизнеса и още по-лоши за потребителите. Тези мита нарушават веригите за доставки. Те носят несигурност за икономиката“, каза председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен.

Според нея работните места за „заложени на карта“, а цените ще се покачат, както в Европа, така и в САЩ.

Преди месец президентът на САЩ Доналд Тръмп подписа изпълнителна заповед за налагане на 25% мита върху вноса на стомана, алуминий и свързани с тях производни продукти, засягайки износа на ЕС на стойност приблизително 26 млрд. евро.

Тогава ЕС осъди този ход, заявявайки, че няма да се поколебае да отвърне с подобни мерки, ако САЩ продължат с новите мита.

ЕС, особено Германия, е основен износител на стомана за САЩ. По време на първия мандат на Тръмп ЕС отговори на подобни мита с 2.8 млрд. евро в мита върху американски стоки.

Двуфазен отговор

Контрамерките на ЕС ще бъдат приложени в две стъпки.

На 1 април ЕС ще позволи да отпадне забраната върху съществуващите от 2018 г. и 2020 г. контрамерки срещу САЩ. Те са насочени към различни американски стоки, вариращи от лодки и бърбън до мотоциклети Harley-Davidson, покриващи икономически щети, оценени на 8 млрд. евро.

До средата на април ЕС ще наложи нов кръг от контрамерки в отговор на митата на САЩ. Това ще засегне износа на САЩ, оценен на до 18 млрд. евро, което ще доведе до общ отговор на ЕС до 26 млрд. евро, съответстващ на мащаба на американските мита.

Предложените целеви продукти за тази втора фаза включват промишлени продукти като стомана и алуминий, текстил, кожени изделия, домакински уреди и инструменти, пластмаси и дървени продукти, както и селскостопански продукти, като птиче месо, говеждо месо, някои морски дарове, ядки, яйца, млечни продукти, захар и зеленчуци.

Междувременно двуседмична консултация със заинтересованите страни ще продължи до 26 март, което ще позволи на представителите на индустрията и търговията да споделят своите виждания относно предложените нови контрамерки.

Окончателният правен акт за прилагане на тарифите се очаква да бъде в сила до средата на април, след одобрение от страните от ЕС.

Пътят към преговорите

Въпреки твърдия си отговор, Европейската комисия остава отворена за решение чрез преговори.

В свят, изпълнен с геополитическа и икономическа несигурност, не е в наш общ интерес да натоварваме икономиките си с мита“, заявив Фон дер Лайен.

Тя възложи на еврокомисаря по търговията Марош Шефчович да поднови преговорите за търсене на алтернативно решение с Вашингтон.

Отговорът на ЕС следва история на търговски спорове относно тарифите за стомана и алуминий, датиращи от 2018 г., когато администрацията на Тръмп за първи път наложи мита върху европейския износ.

Въпреки че предишните преговори доведоха до спиране на ответните мита, последните мерки на САЩ възобновиха напрежението и накараха ЕС да предприеме действия.

Източник: Economic.bg

spot_img

Последни публикации