Европейският съюз (ЕС) обмисля да забрани достъпа на над 20 руски банки от международната система за разплащания SWIFT, да намали ценовия таван на руския суров петрол и да забрани възстановяването на „Северен поток“. Това е част от новия – 18-ти пакет от санкции, целящ да увеличи натиска върху Москва да сложи край на войната в Украйна. Европейската комисия е започнала консултации със страните членки на блока за плановете си, твърдят запознати с въпроса лица, цитирани от агенция „Блумбърг“. Решение кога и в какъв обем ще бъдат въведени поредните рестрикции все още не е взето, допълват пожелалите анонимност източници. Санкциите на ЕС изискват одобрението на всичките държави от общността и могат да претърпят промени преди да бъдат представени официално и да получат зелена светлина.
Идеята на Брюксел е да наложи допълнителни забрани на трансакциите на грубо две дузини руски банки и да въведе нови търговски рестрикции на стойност 2.5 млрд. евро, за да ореже допълнително руските приходи и възможностите на Москва да внася технологии, необходими за проиводството на оръжия.
Част от замисления 18-ти пакет от наказания е и намаление на ценовия таван на руското черно злато до около 45 щ. долара за барел, твърдят запознатите с плановете на Брюксел лица. Това обаче вероятно ще изисква и одобрението на Съединените щати. В момента въведеният от Г-7 лимит е 60 щ. долара и той забранява на фирмите да транспортират и застраховат барелите, продавани над тази цена. Финансовите министри от Г-7 не успяха да постигнат споразумение за понижение на тавана на руския суров петрол на срещата си в канадския планински курорт Банф през тази седмица.
Поредната инициатива на ЕК идва след като американският президент Доналд Тръмп призова Москва и Киев да започнат директни преговори за прекратяване на огъня и мирно споразумение. Засега Белият дом се въздържа да налага нови санкции на Русия, въпреки многократно отправяните заплахи да го направи. Наказанията, наложени по времето на предишния американски президент Джо Байдън остават в сила.
Една от ключовите съставки на планирания нов европейски санкционен пакет срещу Кремъл е забраната за възстановяването на работата на газопровода „Северен поток“, която вече получи подкрепата на германския канцлер Фридрих Мерц. През миналата седмица Мерц заяви в Рим, че е съгласен с предложението на ЕК „да започне да работи по европейски мерки срещу тръбопровода „Северен поток 2“ с надеждата, че санкциите ще охладят дебата за съживяването на проекта в Германия.
Слуховете за потенциалното възстановяване на тръбопровода се активизираха когато Тръмп се втурна да посредничи за мирна сделка между Русия и Украйна. В момента, дори без формална забрана, „Северен поток 2“, който беше изграден, но не получи сертификат от Берлин и беше частично повреден от експлозия през 2022-а, едва ли ще влезе в експлоатация в обозримо бъдеще.
Санкциите биха засилили тежестта на позицията на европейците, че не искат каквото и да било връщане на газоподаването по тръби от Русия. Забраната също ще защити Берлин от потенциален руски или американски натиск за „Северене поток“. Отделно, ЕС планира да се откаже от руските изкопаеми горива до края на 2027 година.
Брюксел оглежда и варианти за разширяване на наказанията на руския сенчест флот от танкери и обмисля нови рестрикции за кредиторите, за които предполага, че помагат на военните акции на Кремъл, както и срещу руския фонд за директни чуждестранни инвестиции. ЕС иска също да включи в 18-тия пакет от санкции и клауза, защитаваща европейските фирми от арбитражни процеси по двустранните инвестиционни договори.
Източник: Banker.bg