За малко повече от 30 години интернет се превърна от нишова академична мрежа в основата на съвременната комуникация, търговия и познание. Въпреки че вече е масов, интересно е да се проследи как се е развивал с времето и колко души са онлайн днес.
Инфографиката по-долу показва динамиката в боря на интернет потребителите в световен мащаб от 1990 до 2025 г., използвайки данни от доклада Digital 2025 Report на DataReportal и данни за населението на ООН.
Разпространението на интернет в световен мащаб през годините
Въпреки че интернет се счита за „роден“ през 1983 г., той става достъпен за широката общественост през 1989 г., когато Тим Бърнърс-Лий създава World Wide Web.
В резултат на това началото на 90-те години на миналия век бележи зората на използването на интернет. Първият уебсайт в света е публикуван през 1991 г., като едва 0.1% от световното население е било онлайн.
Ето как се е развивал броят на световните интернет потребители от 1990 г. до 2025 г. и как се съпоставя с броя на световното население:
В началото на 21-ви век 361 милиона души (6% от населението през 2000 г.) използват интернет, а оттогава темпото само се ускорява.
Интернет е ключов фактор за много от технологичните промени и инструменти, разработени през последните три десетилетия. На свой ред хардуерните иновации като смартфоните дадоха възможност на все повече хора да работят онлайн, като през 2025 г. 96% от потребителите ще имат достъп до интернет чрез мобилни телефони.
В допълнение към смартфоните, намаляващите разходи за данни и нарастващото покритие на мрежите допълнително стимулираха използването на интернет. Към 2015 г. 3 милиарда души използват световната мрежа, което представлява около 40% от световното население по това време.
Десет години по-късно, през 2025 г., тази бройка е почти удвоена – 5.6 милиарда интернет потребители, които съставляват 68% от световното население.
Дори при днешните нива на технологично развитие и масовост 2.6 милиарда души остават без връзка с интернет, каквато повече хора оп света считат за даденост.
Следващата вълна от интернет потребители
В ерата на изкуствения интелект достъпът до интернет е по-важен от всякога, тъй като служи като основен портал към инструментите, задвижвани от изкуствен интелект. Това е в допълнение към безбройните инструменти и услуги, които интернет вече може да предложи.
Следващият милиард интернет потребители вероятно ще бъдат от по-слабо развитите региони, където цифровото разделение е особено концентрирано. Например в Африка само 38% от населението използва интернет, в сравнение с 87% в Северна и Южна Америка и 91% в Европа.
Разликата е още по-голяма, когато сравняваме регионите по нива на доходите. Във всички страни с високи доходи в света 93% от населението е онлайн, докато в страните с ниски доходи този дял е едва 27%.
Новите технологии, като например сателитният интернет, обаче увеличават възможността за свързване в интернет в световен мащаб, въпреки че достъпността остава основен проблем.
Източник: Economic.bg