17.8 C
София
събота, 03 май 2025

Еврокомисар откри завода за производство на рециклирани строителни материали MOBICCON-PRO

Най-четени

Още от същото

Европейският комисар Екатерина Захариева участва в церемонията по официалното откриване на пилотната инсталация за рециклиране на строителни отпадъци MOBICCON-PRO край Кремиковци. Съоръжението на „Главболгарстрой“ е първото подобно в Югоизточна Европа и е жизнено важно за прилагането на практики, свързани с кръговата икономика и устойчивото строителство.

Аз рядко използвам суперлативи, но днес съм горда, че такъв проект стартира точно в България“, започна изказването си еврокомисарят.

Обръщайки се към инж. Камен Пешов, председател на Надзорния съвет на „Главболгарстрой Холдинг“, тя заяви: „Проект като Вашия е ценен по две основни причини: той е нагледен пример за това как опазването на околната среда, постигането на целите на Зелената сделка и конкурентоспособността, и развитието на частния сектор могат да вървят ръка за ръка и да помогнат на нашата икономика да бъде по-конкурентоспособна.“

Също, според еврокомисаря, проектът MOBICCON-PRO показва, че частният сектор и науката, университетите, академиите на науките могат да работят заедно, за да постигнат една цел в услуга на гражданите.

Разбира се, всичко е с цел нашите граждани да живеят по-добре“, каза Захариева.

MOBICCON-PRO е международен изследователски проект в сферата на кръговата икономика в строителството, финансиран по програма „Хоризонт Европа“ – най-голямата европейска публична програма за финансиране на научни изследвания и иновации.

Проектът се разработва и развива от консорциум от 10 европейски организации, начело с „Главболгарстрой“. В него участват партньори от Франция, Белгия, Дания, България и Сърбия, сред които водещи университети, научно-изследователски, технологични и секторни организации, местни власти и др.  и има за цел да разработи, въведе в експлоатация и демонстрира ефективността на кръгово системно решение за управление на строителни отпадъци и производство на висок клас рециклирани строителни продукти и материали.

„Символ на напредък, устойчивост и иновации“

Инж. Пешов изрази благодарността си към всички партньори в консорциума и към институциите, заради които съоръжението е факт.

Той разказа пред събралите се заради откриването стотици хора – партньори, служители официални власти и медии – как преди 20 години за първи път е видял подобно съоръжение в Минало и колко скептичен е бил, че то е възможно в България.

Но, въпреки двете изминали десетилетия, то е факт.


На снимката: Инж. Камен Пешов приветства официални лица и гостите на събитието.

Да сме тук, пред това изградено чудесно съоръжение е страхотно. Вдъхновени сме да докажем неговата ефективност, както и ползата за всички нас“, каза председателят на Надзорния съвет на „Главболгарстрой Холдинг“.

Вицепрезидентът на Европейската федерация на строителната индустрия (FIEC) Лауренциу Плошану определи новата инсталация като „символ на напредък, устойчивост и иновации в строителния сектор“.

Той изрази благодарности към Европейската комисия, която чрез програмата „Хоризонт Европа“ предостави съществена подкрепа за проекта.

Този проект е изключително важен за региони като Югоизточна Европа, където инициативи като MOBICCON-PRO са жизненоважни за прилагането на практики, свързани с кръговата икономика и устойчивото строителство“, каза Плошану.

Заместник министър-председателят и министър на иновациите и растежа Томислав Дончев приветства развитието на проекта и изрази подкрепата си в посока откриване на устойчиви решения в строителния сектор.

Според него България е извървяла значителен път по отношение на кръговата икономика – страната е напреднала с рециклирането на стъкло, метал, хартия, но все още има да извърви доста път по отношение на дърво, текстил и, разбира се, строителните отпадъци.

Умните общества не пилеят ресурси, умните общества не си замърсяват околната среда. И аз предпочитам да сме в състояние да натоварим на 100% това съоръжение, да произведем чрез него нов материал, отколкото да запълваме със строителни отпадъци деретата на България“, каза Дончев.

Той напомни на присъстващите, че кръговата икономика позволява да се превръща отпадъкът в ресурс, в суровина, „което освен зелено, което е благородна тема, означава и икономически ползи“.

Искам да поздравя и да благодаря на „Главболгарстрой“ за смелостта, за умното решение, за лидерството“, каза Дончев.

Председателят на УС на Камарата на строителите в България инж. Илиян Терзиев определи „Главболгарстрой“ като „мощният локомотив на влака, наречен строителство в България“.

Винаги са първи, винаги са тези, които увличат нашия отрасъл напред. Благодаря на всички, които сте тук, защото това е благодарение и на вас, и на хората, които са помогнали да се извърши“, каза Терзиев.

Официално изказване направи и министърът на околната среда и водите Манол Генов, който определи проекта MOBICCON-PRO като „примерът за това как можем да пазим природата, как можем да включим материалите, които от строителни отпадъци да се превърнат в суровина отново за строителната индустрия“.

Амбициозната цел на MOBICCON-PRO

MOBICCON-PRO си поставя амбициозната цел да рециклира над 150 000 тона строителни отпадъци годишно, като ги превръща в суровини за ново производство на бетон, цимент и други строителни смеси.

По този начин се допринася за намаляване на потреблението на първични ресурси и за изграждане на по-отговорно бъдеще.

Освен рециклирането на ценни ресурси, проектът съдейства и за превенцията на нерегламентираното изхвърляне на строителни отпадъци и създаване на нерегламентирани сметища – един от сериозните екологични проблеми на съвременното строителство.

Водеща организация и координатор на проекта е „Главболгарстрой“ – компания с над 55 години история, чиято визия за развитие е насочена не само към следващия проект, а към устойчивото наследство, което ще оставим на бъдещите поколения.

Инициативата MOBICCON-PRO вече е получила признание като проект със значение не само за България и региона на Югоизточна Европа, но и за цяла Европа, тъй като е съфинансирана по „Хоризонт Европа“ – водещата програма на Европейския съюз за научноизследователска и развойна дейност.

Членове на консорциума са водещи университети и научни организации от България и Европа, като Университета по архитектура, строителство и геодезия, Датския технологичен институт, Европейската федерация на строителната индустрия, Института за икономическа политика и др.

Към инициативата са подписани споразумения за сътрудничество с четири български общини – Костинброд, Монтана, Самоков и Сливница.

Идеята на проекта е да наложи цялостна концепция при третирането на инертните отпадъци, използвайки ги като ресурс и връщайки ги обратно в строителния процес и на пазара. Инсталацията се състои от различно оборудване, в т.ч. прототипи и технологични решения за извършване на раздробяване, пресяване, прецизно разделяне и пречистване чрез флотация, които съдействат за производството на висококачествени вторични и иновативни строителни продукти и материали.

Източник: Economic.bg

spot_img

Последни публикации