16.8 C
София
сряда, 23 апр. 2025

Европа е напът да подобри рекорда за производство на слънчева енергия

Най-четени

Още от същото

Производството на слънчева електроенергия в Европа през първото тримесечие на 2025 г. е нараснало с над 30% спрямо същите месеци на 2024 г., поставяйки началото на рекордна производителност за цялата година от слънчевите ферми в региона.

Общото производство на слънчева електроенергия през периода от януари до март е било близо 68 тераватчаса (TWh), показват данните от Ember, което е с 32% повече от същия период преди година, пише Reuters.

Слънчевите активи представляват 8.2% от електроенергията, доставена от комуналните услуги в Европа през март, спрямо 6% през същия месец преди година. Toва показва, че слънчевата енергия бързо се очертава като ключов източник на електроенергия за регионалните комунални услуги дори през зимата.

Пиковият период на производство на слънчева енергия в Европа настъпва през лятото в северното полукълбо и така общото ѝ производство и делът на електроенергията ще нараснат допълнително през следващите месеци, осигурявайки продължаваща силна инерция за усилията за регионален енергиен преход.

Нарастването на производството на слънчева енергия в Европа е част от по-широк стремеж за намаляване на зависимостта от изкопаемите горива и увеличаване на производството на електроенергия от чисти енергийни източници, което представлява рекордните 61.3% от електроенергията в Европа през 2024 г.

През първото тримесечие на 2025 г. чистият дял на Европа в производството спадна до 57% поради ниските скорости на вятъра, което предизвика 15% спад в производството на вятърна енергия спрямо същото тримесечие на 2024 г.

Тъй като вятърните паркове са третият по големина източник на чиста енергия в Европа (след ядрените и хидро централите), комуналните компании бяха принудени да увеличат производството от газови и въглищни централи досега тази година, за да балансират нуждите на системата.

Занапред обаче изглежда, че делът на чистата енергия от общия микс за производство ще се възстанови, тъй като продукцията от инсталациите за изкопаеми горива намалява поради намаленото търсене на енергия за отопление и тъй като слънчевите ферми достигат пиковия си производствен период.

До около 2010 г. Германия и Испания представляваха над 80% от целия слънчев производствен капацитет в Европа.

Но поради резките спадове на разходите и повишаването на нивата на ефективност на слънчевата система, няколко други държави бързо увеличиха слънчевия си капацитет през последното десетилетие.

В резултат на това слънчевите електроцентрали в Европа вече са разпръснати из целия континент, като през последните години много държави отбелязват двуцифрен темп на растеж.

Източник: Economic.bg

spot_img

Последни публикации