Европа рискува да се превърне в „музей“, ако не смекчи строгите ограничения върху технологиите за изкуствен интелект и не дерегулира сектора. Това каза в четвъртък премиерът на Швеция Улф Кристерсон пред присъстващите на събитието Techarena в Стокхолм, цитиран от CNBC.
Мисля, че наистина трябва да се засилим в Европа… американската икономика, китайската икономика растат много по-бързо в сравнение с европейските икономики през последните 20 години“, каза той.
„Ако не променим това, Европа всъщност ще се превърне в някакъв вид музей в сравнение с други части на света“, добави той.
Призивът на Кристерсон се присъединява към хора от европейски лидери, които говориха на срещата на високо равнище за изкуствения интелект в Париж миналата седмица, подчертавайки необходимостта регионът да стане по-конкурентен играч в глобалната надпревара за AI.
Френският президент Еманюел Макрон обяви инвестиция от 109 милиарда евро в AI, която включва ангажименти както от чуждестранни инвеститори, като Обединените арабски емирства, американски и канадски инвестиционни фондове, така и местни фирми, като Iliad, Orange и Thales.
По това време Макрон сравни мащаба на инвестиционния ангажимент с частното инвестиционно начинание AI Stargate на стойност 500 милиарда долара, обявено от президента Доналд Тръмп миналия месец.
Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен също каза, че ЕС ще мобилизира общо 200 милиарда евро за инвестиции в изкуствен интелект в Европа.
На този фон вицепрезидентът на САЩ Джей Ди Ванс се прицели в Европа, твърдейки, че служителите на континента са се фокусирали твърде много върху регулирането на AI вместо да възприемат потенциала му за растеж.
Рекламирайки Америка като “лидер” в технологията, Ванс каза, че САЩ искат европейските им съюзници да насърчат по-благосклонно отношение към технологията, отколкото са правили досега.
За да създадем такъв вид доверие, имаме нужда от международни регулаторни режими, които насърчават създаването на AI технология, вместо да я задушават, и се нуждаем по-специално от нашите европейски приятели да гледат на тази нова граница с оптимизъм, а не с тревога“, каза Ванс пред присъстващите на срещата на върха в Париж.
„Не е достатъчно добър“
Техническите ръководители по-рано са критикували ЕС за твърде строг регулаторен подход към изкуствения интелект. Знаковият закон за AI на Bлока, който влезе в сила тази година, е първият всеобхватен набор от правила, насочени към предпазване от рискове, породени от AI.
За да може да се конкурира в новия геополитически контекст, Европа трябва да стане място, където бизнесът и иновациите могат да процъфтяват“, каза Кристерсон в четвъртък. „Това означава по-малко регулиране. Това означава повече достъп до капитал и талант.“
Той добави: „Както е сега, имаме компании, които имат проблеми с използването на най-новите технологии поради несигурност с европейското законодателство – компании, основани в Европа, които се преместват в САЩ поради липсата на достъп до капитал. Това просто не е достатъчно добро.“
Източник: Economic.bg