Технологична компания в Ирландия завърши първото социално жилище в Европа. Проектът е реализиран с помощта на технология за 3D принтиране, съобщава Yahoo Finance.
Harcourt Technologies Ltd., известна още като HTL.tech, е завършила проекта в Грандж Клоуз, Ирландия, само за 132 дни. Компанията твърди, че времето за строителство е понижено с 35% и допълва, че сходен проект, използващ традиционни методи за строителство, би отнел над 200 дни.
От компанията сме изключително горди, че сме първите в Европа, изградили структура, отговаряща на строгия нов стандарт за 3D принтиране. 3D принтерът COBOD BOD2 беше от изключително значение за това постижение, като ни позволи да завършим проекта за социално жилище в Грандж Клоуз с 35% по-бързо от традиционните методи“, коментира Джъстин Кинсела, директор на HTL.tech.
С подобряването на технологията за 3D принтиране в света се появяват и други такива проекти, включително проект за социално жилище в Тексас, устойчива на земетресения 3D принтирана къща в Гватемала и читалище в Танзания.
Основната полза от 3D принтираните къщи е, че целият строителен процес е много по-бърз, отбелязва Harcourt Technologies. Въпреки някои основателни притеснения този метод на строителство изглежда е издържал проверките на безопасността в районите, в които са построени жилищата.
Тези имоти намаляват и замърсяването по време на строителство благодарение на по-краткото време за строителство и по-малкото изразходени ресурси. Според някои данни строителната индустрия е отговорна за 23% от замърсяването на въздуха в света и за замърсяването на 40% от питейната вода.
Основният недостатък на технологията, подобно на други области, които стават по-автоматизирани, е, че 3D принтираните жилища отнемат работни места от квалифицирана работна ръка. Ръководителите на индустрията наричат по-меко този факт с фрази като „намаляване на разходите за труд“.
Източник: Economic.bg