10.8 C
София
четвъртък, 08 май 2025

Европейската мрежа за ранно предупреждение – безплатна подкрепа за малкия бизнес

Най-четени

Още от същото

Радосвета Господинова, Национална занаятчийска камара, изпълнителен директор

Да управляваш малък бизнес никога не е било лесно – особено в днешно време. Микро и малките предприятия често се сблъскват с куп предизвикателства: липса на финансиране, несигурни пазари, недостиг на време и ограничен достъп до експертиза, а понякога и просто усещане за изоставяне в труден момент. Когато се появят признаци на криза, много собственици не знаят към кого да се обърнат и как да действат навреме. За някои това може да означава риск от несъстоятелност, затваряне на бизнеса, загуба на доходи и години вложен труд.

Точно тук е мястото на Европейската мрежа за ранно предупреждение (Early Warning Europe Network)[1] – създадена, за да помага на малки компании, идентифицирайки рано признаците за техни затруднения и осигурявайки навременна, безплатна и поверителна подкрепа от обучени ментори и експерти. Тя предоставя персонализирани консултации, стратегии за стабилизиране и развитие. Осигурява практическа помощ, нов поглед и морална подкрепа, за да се справят предприемачите с трудната ситуацията и да започнат отново – по-силни и по-подготвени.

Резултатите от проекта говорят сами за себе си. Само в рамките на първите няколко години, в страни като Дания, Германия, Полша и Испания, над 3 500 предприятия са потърсили помощ от мрежата. Повече от една четвърт от тях са успели не просто да оцелеят, а да стъпят отново на крака.

Почти четири години след доклада на Световната банка от май 2021 г. –  „България – Инструменти за ранно предупреждение – Доклад за сравнителния анализ“[2] и отправената в него препоръка у нас да се въведе инструмент за ранно предупреждение, чак през декември 2024 г. Изпълнителната агенция за насърчаване на малки и средни предприятия пусна във виртуалното пространство нещо с гръмкото име „Информационна система за ранно предупреждение при вероятност от несъстоятелност“[3], т.е. калкулатор, който би следвало да проверява краткосрочната платежоспособност. За останалата част от  инструментите за ранно предупреждение, а именно практическата помощ от ментори – нищо.

Отново едни „добре усвоени“ средства, с внушителен за резултата размер, от бюджета, за „възможност на предприятията сами да оценят финансовото състояние и платежоспособността си и да ги извести за евентуално наличие на финансови затруднения, които биха могли да доведат до неплатежоспособност или несъстоятелност“. А после?…

Днес микро, малкият и среден бизнес е изправен пред предизвикателствата на непрекъснато появяващите се нови изисквания, свързани със Зеления договор, задължителното отчитане, ESG, таксономията/устойчивостта и т.н. Тези предизвикателства, наред с липсата на експертен капацитет, достъпно финансиране и непрекъснато променяща се и усложнявана правна рамка, налагаща все нови и нови изисквания, несъответстващи, непригодни и неподходящи за малкия бизнес, който иначе е „гръбнак на всяка“ икономика, застрашава неговото оцеляване. А като резултат и оцеляването на 99%[4] от всички предприятия, които произвеждат 58 % [5] от БВП на Европейския съюз и осигуряват работа на почти две трети от активното население в бизнес икономиката на съюза.

Като членове на Early Warning Europe Network, Националната занаятчийска камара ще положи всички усилия в името на своите над 10 00 членове – занаятчии, да насърчава предприемачеството, втория шанс и да дестигматизира провала. Ще направим всичко възможно да повишим осведомеността и да улесним промяната на начина на мислене относно ранното предупреждение, втория шанс и фалита.

Ще се възползваме от възможността да инициираме създаването на работещ механизъм за ранно предупреждение в подкрепа на предприемачи в затруднено положение, ползвайки набора от менторски практики, знанията, опита и добрите идеи на повече от 1000 ментори от 15 страни от ЕС, включително и български.

Как действа мрежата – малка история

Доброволец-консултант помогна на фермер да се справи с фалита[6]

Два дни преди Коледа фермерът Мартин Бундгаард си отдъхва с облекчение – след години, с дълг от милион долари от фалиралата си ферма, той се прощава с дълговете си с помощта на доброволен консултант в Early Warning.

42-годишният Бундгаард е бил подпомаган от доброволен съветник от Early Warning в продължение на няколко години, за да ликвидира фермата си от 180 млечни крави и малко над 100 хектара земя след три години бедстване, което го довежда до дъното.

Накратко: През 2010 г., на 30-годишна възраст, той е бил одобрен за кредит от 20 млн. крони, за да разшири наследствената семейна ферма.

Изминават няколко добри години. Бундгаард построява нов силоз с площ от 3000 квадратни метра, разширява фермата с 40 крави и наема още земя. Всичко върви гладко, но настъпват три изключително трудни години – 2016-та с много ниски цени на млякото, 2017-та с обилни дъждове и 2018-та със суша. През пролетта на 2019 г. фермерът се обръща към банката си за помощ, но получава категоричен отказ. От там го съветват да продаде земята, Само че тя била неговия най-важния актив, защото произвеждала реколтата, с която хранел кравите си. При продажбата й трябвало да купува фураж и да търси пазар за оборския тор.

Продажбата на земята би била началото на ликвидация и Мартин бил решен да намери решение, за да продължи. Разговарял с местната фермерска асоциация и търсел информация дали може да направи нещо различно от предложеното от банката.

Прочел много реклами на адвокати, но накрая открил статия за негов колега, който получил безплатна помощ от Early Warning, и се обадил още на следващия ден.

Бил щастлив, когато консултантът му казал, че след като Early Warning се включи в даден случай не отстъпва, а го проследява докрай.

На Мартин Бундгаард бил назначен доброволен съветник с опит в икономиката и бизнеса и след седмица той прави първото си посещение.

Банката не отстъпва и в деня на последната среща с нейното ръководство, на която присъстват съветникът по ранно предупреждение и представители на асоциацията на фермерите, фермата е обявена в несъстоятелност.

Фалитът става реалност в началото на юли 2019 г., когато е назначен синдик. Мартин Бундгаард и двамата му служители са наети от синдика, за да се грижат за фермата със 180 крави, а на следващия ден след решението на съда по несъстоятелността, доброволецът от Early Warning помага за договарянето на заплатата със синдика.

След няколко седмици търговец купува цялото стадо.

През октомври имотът е продаден, а на Мартин са дадени няколко месеца, за да си намери ново място за живеене и той напуска фермата точно преди Коледа 2019 година.

Процесът на ранно предупреждение навлиза в нова фаза –  преструктуриране на дълга, което отнема две години.

Фалитът продължава повече от година. Едва през пролетта на 2021-а процедурата по несъстоятелност най-накрая е завършена и по този начин може да започне преструктурирането на дълга.

Окончателното решение е взето едва на 22 декември 2021 г., когато Мартин е призован да се яви в съда по наследствени дела, където за седем минути получава споразумение за дълга си.

За всичко той благодари на Early Warning. Изминават три години, откакто е поискал помощ и казва, че думите трудно могат да опишат какво е направила за него Европейската мрежа за ранно предупреждение.

Днес Мартин Бундгаард кара камион.


[1] https://www.earlywarningeurope.eu/

[2] https://www.justice.government.bg/api/part/GetBlob?hash=5FFD07C48572FB163FF5D10BBDBEE8CD

[3] https://solvencyalert.bg/

[4] https://ec.europa.eu/eurostat/web/products-eurostat-news/w/ddn-20241025-1

[5] https://ec.europa.eu/eurostat/statistics-explained/index.php?tle=Structural_business_statistics_overview

[6] https://www.maskinbladet.dk/artikel/76115-frivillig-raadgiver-hjalp-landmand-gennem-konkurs#erhverv

Източник: Banker.bg

spot_img

Последни публикации