Модната къща „Фенди“ чества през 2025 г. 100 години. Да се съхрани една марка в продължение на 100 години вече си е постижение, но още по-трудно е да бъде превърната в истинска легенда в света на висшата мода. „Фенди“ е въплъщение на италианското майсторство, истинския разкош и дълбоката връзка със семейните традиции.
Кръглата годишнина „Фенди“ отбеляза с размах с грандиозно шоу, което се състоя в рамките на Седмицата на модата в Милано. Видяхме съвсем отблизо звездния десант на приятели и поклонници на марката в лицето на Сара Джесика Паркър, Елизабет Олсън и несменяемия главен редактор на американския „Вог” Ана Уинтур. Кастингът на модели обедини няколко поколения, включително звезди като Карън Олсен, Лия Кебеде, Даутцен Круз, Адриана Лима и Дева Касел. А след като напусна Ким Джонс, на кормилото застана Силвия Вентурини–Фенди (преди това тя създаваше аксесоари и ръководеше мъжката линия).
Ревюто започна със символичен и много трогателен момент: близнаците Дардо и Тацио – най-младите членове на семейството – отвориха масивна врата, пресъздадена по интериорите на първите салони на марката. И с излизането на първия модел стана ясно, че източникът на вдъхновение е всичко онова, заради което обичаме „Фенди“. Кожа. Много кожа. Като дан на уважението към основателите на марката, които започнали семейното дело с продажбата на кожени изделия.
Не мина и без актуални тенденции: отзвук от отново актуалните „бурни двадесетте“ с рокли със смъкнати талии, костюми от две части в стил lady like, закръглени рамене и анималистични щампи. Хармонията на цветовата палитра препращаше към оттенъците на Рим по залез-слънце: от наситено зелено и дълбоко синьо до пламтящи теракотени и нежни розови и жълти тонове. Ако погледнем аксесоарите, то Силвия Вентурини–Фенди е върнала легендарната чанта Spy, култова форма от средата на 2000-те, представила е обновени версии на знаковите „Багет“ и „Пикабу“ а също така и съвсем нови опции – „Джано“ и „Луи“.
Какво ще стане с бранда по-нататък? Бъдещето ще покаже. Но Силвия Вентурини–Фенди и Пиер–Емануел Ангелоглу, неотдавна назначен за генерален директор, уверяват, че въпросът за нов креативен директор засега не е на дневен ред. А засега нека си припомним основните факти от историята на модната къща.
Семейството над всичко
Историята на „Фенди“ започва с Адел Казагранде. Още преди да срещне Едуардо Фенди и да се омъжи за него, тя била успешен предприемач. През 1918 година независимата и целеустремена Адел отворила магазин за кожени чанти и аксесоари. И едва след сватбата съпрузите решили не само да дадат на ателието фамилното име, но и да разширят асортимента, като включат изделия от кожа с косъм. Така през 1925 година марката „Фенди“ официално се появила на бял свят.

Към средата на 1930-те модната къща разширила присъствието си на пазара, откривайки нови бутици. Но истинският импулс за развитието ѝ дошъл след края на войната, през 1947 година. Тогава управлението преминало в ръцете на петте сестри Фенди. Всяка от тях отговаряла за свое направление: Паола надзиравала производството на кожи с косъм, Франка отговаряла за връзките с обществеността, Карла ръководела отдела за продажби и пресслужбата, Алда станала търговски директор, а Ана са занимавала с дизайна. Те били като пръстите на една ръка: уникални и неповторими, но заедно образуващи едно цяло.
Ерата на Карл Лагерфелд
Но само здравите семейни връзки понякога не са достатъчни за успешен бизнес. В следвоенните години марката уверено се развивала, но оставала далеч от висшата мода. Решаващият етап в развитието на „Фенди“ започнал през 1965 година с идването на немския дизайнер Карл Лагерфелд на длъжността креативен директор. В този момент той бил само на 32 години и бил успял да поработи като асистент на Пиер Балмен в „Балмен“, да възглави „От кутюр“ в „Жан Пату“ и в екип дизайнери да създаде няколко шоута за „Хлое“. Но именно във „Фенди“ той за първи път получил истинска творческа свобода и официалната длъжност креативен директор. Съюзът на петте сестри и кайзера на света на модата станал един от най-продължителните и култовите в историята.

54 години експерименти, дръзки решения и новаторски идеи. За годините на сътрудничеството Лагерфелд подарил на „Фенди“ около 70 000 ескизи – истинско наследство от идеи за вдъхновение. През 1966 година той представил първата си колекция и станало очевидно: сега това не са просто кожени палта за елита, а произведения на изкуството, отразяващи актуалните тенденции. Обаче истинският пробив настъпил през 1977 година, когато марката представила първата си колекция prêt-à-porter, като направила кожените палта и връхни дрехи достъпни не само за клиенти с изключителни индивидуални поръчки, но и за по-широка аудитория.
Семейство Фенди разбирало същината на творческите стремежи на Лагерфелд. Той се присъединил към тях в самото начало, когато кариерата му само набирала обороти. И станал единственият брат сред сестрите. И макар че името му е синоним на „Шанел“, именно с „Фенди“ го свързват най-продължителните и крепки отношения, продължили до самата му смърт.
F е „Фенди“
Карл Лагерфелд имал няколко стратегии за издигането на марката на ново равнище. Най-напред тя трябвало да се превърна в истински бранд, разпознаваем по целия свят като символ на стил и разкош. Учудващо е, но за осъществяването на идеята потрябвало много малко време. Още на първата среща със сестрите моделиерът взел лист хартия и нахвърлял знаковия обърнат монограм на Zucca, известен повече като двойно „F“.

А разшифровката на логото е Fun Furs – забавна кожа. Отначало шарката се използвала при материалите, влагани при обработката на опаковата страна на изделията, но с времето станал неотменима част от естетиката на целия бранд.
Ако ще е кожено палто, да е „Фенди„
От 1980-те години марката неизменно се асоциира с най-разкошните и изискани кожени изделия. Макар че кожата винаги е била за „Фенди“ ключов елемент, именно Карл Лагерфелд съумял да я превърне в култов символ. Още през 1966 година той представил дебютната си колекция на дрехи от кожа с косъм, която моментално завоювала признание. След година била излъчена рекламна кампания, в която Лагерфелд за първи път демонстрирал концепцията family-look – кожени якета, аксесоари и бричове в стил унисекс.

През 1970-е „Фенди“ се съсредоточил върху усъвършенстването на технологиите: било взето новаторското решение да се премахне подплатата в кожените палта. И това ги направило по-леки и по-комфортни. Лагерфелд, който винаги се стремял да експериментира, започнал активно да борави с текстурата и шарките. Истинска революция била извършена през 1979 година, когато дизайнерът се осмелил да промени обичайната представа за кожата, представяйки пред света нейни боядисани версии. Това смело преосмисляне се проявило в многообразно съчетаване на материали с контрастни фактури, в асиметрични кройки, а също и в уникална цветова палитра.
И дори на екраните
Благодарение на Карл Лагерфелд изделията от гладка кожа и от кожа с косъм получили нов живот. И бъдете сигурни, че ако някога на екрана видите кожено палто, голяма е вероятността то да е „Фенди“. Предприемайки необичаен маркетингов ход, през 1977 година моделиерът направил нещо повече от традиционно ревю и заснел първия фешън филм. Реализацията на идеята той доверил на приятеля си Жак дьо Баше. И така се появила 18-минутната лента „История на водата“, в която моделът Сюзи Дайсън се наслаждава на красотите на Рим и обядва със сестрите си.
Филмът не само бил революционна крачка в модната индустрия, но и поставил основата на по-нататъшния дует на „Фенди“ и киното. Например бялото кожено палто макси можете да видите облечено от актрисата Силвана Мангано във филма на Лукино Висконти „Семеен портрет в интериор“.

Лагерфелд също така създавал образи за Изабел Юпер в „Истинската история на дамата с камелиите“ на Мауро Болонини. Може също така да си спомним аутфита на Гуинет Полтроу в „Кланът Тененбаум“ на Уес Андерсън или палтото, което носи Мерил Стрийп в „Дяволът носи Prada“.
Скандалите
Нищо не стои на едно място и нашето отношение към едни или други неща също се променя. Разбира се, в свят, в който се стремим към съзнателно потребление и екологичност, „Фенди“ не можеше да не се сблъска с проблеми поради използването на естествени кожи. Например през 1997 година Наоми Кемпбъл беше уволнена като представител на PETA за участие в шоу на „Фенди“.

А през 2015 година на ревюто на есенно-зимната колекция Лагерфелд представи изключително кожено палто, изработено от 36 самурени кожи и украсено с кожена орхидея. Възмутената Брижит Бардо публично осъди „Фенди“ и моделиера, като изпрати открито писмо до котката му Шупет с призив да вразуми стопанина си и да се изкаже в защита на животните. Докато зоозащитниците протестираха, „Фенди“ си мълчаха. Едва през 2022 година конгломератът LVMH, на който от 2007 година изцяло принадлежи „Фенди“, обяви плановете си за създаване на иновационна алтернатива на естествената кожа. Тя, вярно, още се разработва.
Култови фешън ревюта
Ефектът „Уау“ е ключов елемент, който винаги е присъствал в историята на „Фенди“. Всяко събитие, ревю или тържество, създадено в уникалната вселена на бранда, заслужава да бъде разгледано отделно. Безграничното въображение и новаторският поглед на Карл Лагерфелд не само са били вдъхновение за екипа, но и са го учили да излиза извън рамките и да мисли мащабно. Например никакви бюрократични препятствия не могли да попречат на Кайзера да осъществи шоу в чест на 80-годишнината на марката направо на Великата Китайска стена. С участието на 88 модели, звездни гости и дълъг 80 метра подиум. Само подготовката и преговорите с китайските власти продължили около година, а самото шоу струвало на компанията 10 милиона долара.

Как „Фенди“ отбелязаха 90-годишнината си? С не по-малък размах. Избраната локация беше съответстваща – не просто знакова, а свещена за Италия – знаменитият Фонтан ди Треви, реставриран благодарение на инициативата на модната къща. Над самата вода беше издигнат прозрачен подиум, а моделите сякаш се рееха над кристално чистата гладка повърхност. Тази вечер магическата атмосфера и изисканите тоалети превърнаха шоуто в истински химн на красотата. Това беше не просто дефиле, а момент, запечатал единението на модата, изкуството и историята в един кадър.
Чантата „Багета“
През 1997 година Силвия Вентурини-Фенди създаде извънвременната it-bag— Baguette. Мек правоъгълен силует, къса дръжка, идеално подходяща да се носи на рамото, и ефектна катарама с двойно F – този дизайн стана една от основите на ДНК на римската модна къща.

Багетата моментално се превърна в обект на желание, пораждайки ажиотаж и създавайки списък на чакащите, а в края на 90-е получи статус на най-култовата чанта на десетилетието. И досега си остава желана.
Чантата „Пикабу“
Този модел също е измислен от Силвия Вентурини-Фенди – през 2008 година. Остроумието е скрито още в названието („ку-ку” в превод) и намеква на игра на криеница: чантата винаги е малко недозатворена.

„Фенди“ сега
„Фенди“ беше семеен бизнес до 1999 година, когато контролният пакет акции беше изкупен от LVMH и „Прада“. Две години по-късно „Прада“ продаде своята част на LVMH, през следващите години френският конгломерат постепенно изкупуваше останалите акции, за да стане през 2007 година едноличен собственик. Но наследниците продължават да играят важна роля в развитието на „Фенди“. Силвия Вентурини-Фенди, представителка на третото поколение на семейството, заема поста креативен директор на бранда, а дъщеря ѝ Делфина Делетре – Фенди застава начело на бижутерийното направление. Карла Фенди до смъртта си беше президент на компанията.
Ким Джоунс и „Фенди“
След смъртта на Карл Лагерфелд през 2019 година „Фенди“ избра предсказуем път на развитие. Членовете на семейството продължиха да контролират основните направления, а за креативен директор на женската линия през 2020 година беше поканен Ким Джоунс. Сътрудничеството не беше толкова успешно и плодотворно, но Джоунс служи вярно и усърдно 5 години, използвайки с истинско майсторство неговата ДНК и наследството на Лагерфелд.
„Фендаче“
“Фендачe” е наистина уникално явление в модната индустрия. Това е не просто сътрудничество между две фирми, а истински творчески обмен, в който дизайнерите Ким Джоунс и Силвия Вентурини-Фенди интерпретираха естетиката на Версаче, а Донатела Версаче преосмисли кода на „Фенди“. Така се родиха две изключителни колекции: Fendi by Versace и Versace by Fendi.

По замисъла на моделиерите философията на ефектния максимализъм „Версаче“ трябваше да се съчетае с безупречното внимание на „Фенди“ към детайлите, аксесоарите и майсторството на изпълнението. Дали се е получило? По-скоро не, отколкото да.
Нищо ново не видяхме: може само да изтъкнем ярките щампи, наситената палитра и витруозното боравене с логотипите. И усещането е, че „Версаче“ е „погълнал“ „Фенди“. Все пак е трудно да си съперничиш за вниманието едновременно и с барокови мотиви, и с медузата Горгона. Но двете фирми постигнаха главната цел на своето сътрудничество – за тях говореха всички. И до голяма степен благодарение на звездния състав на моделите този съюз ни остави такъв ярък спомен.
Източник: Banker.bg