Българските държавни железници (БДЖ) продължават да изпитват сериозни финансови затруднения, като към края на май 2025 г. и трите основни дружества отчитат негативни резултати и дори влошаване спрямо предходната година. Това става ясно от отговор на министъра на транспорта Гроздан Караджов в отговор на депутатски въпрос.
От предоставените данни се вижда, че „БДЖ – Пътнически превози“ и „БДЖ – Товарни превози“ са на значителна загуба, а „Холдинг БДЖ“ ЕАД, въпреки че е на минимална печалба, бележи влошаване на финансовия си резултат. Основните причини за това състояние на пътническото и товарното дружества са увеличаването на разходите за персонал и енергия, както и спадът в приходите от превоз на пътници и товари.
Лошите резултати идват на фона на информация, че ресорният министър е издал заповед „БДЖ – Товарни превози“ и „БДЖ – Пътнически превози“ да се отделят от „Холдинг БДЖ“, който пък да бъде закрит от август месец. Новината първи съобщи специализираното издание „Транспортал“.
Екипът ни изпрати запитване до ресорното ведомство, но към момента на публикуване на материала не получихме отговори.
Припомняме, че още през април дойдоха първите сигнали за предстоящо преструктуриране. Тогава министърът съобщи, че започва сериозно преструктуриране на „БДЖ – Товарни превози“, което включва намаляване на разходите и анализ на всички тарифи за превоз на товари.
Че ново дружество ще поеме ремонтите в БДЖ стана ясно в началото на юни. Според министъра тази стъпка ще гарантира равен достъп до инфраструктурата за поддръжка – не само за държавния оператор, но и за частните компании, които се очаква да навлязат на пазара от края на 2026 г.
„Холдинг БДЖ“
Към 31 май 2025 г. Холдингът отчита 73 хил. лв. печалба, но това представлява влошаване спрямо същия период на 2024 г. Основен фактор е спадът в приходите от продажба на неоперативни активи – с над 3.1 млн. лв. Това пък допринася за общо намаление на нетните приходи от дейността с 51%, или над 3.2 млн. лв. спрямо предходната година.
Оперативните разходи бележат намаление с 4%, или 134 хил. лв. Въпреки ръста на разходите за персонал (поради увеличението на минималната работна заплата от 933 на 1 077 лв.) и на разходите за електроенергия (с 64 хил. лева) дружеството успешно реализира икономии по други пера, включително от отписани активи и дължими вноски към бюджета, посочва министърът.
В Холдинга към края на май месец работят общо 78 души при 114 одобрени щатни бройки. В Централното управление работят 45 души, а в поделението за почивна дейност – 33.
Съотношението между реално заети и планиран щат показва прилагането на предпазлива и дисциплинирана кадрова политика“, става ясно от отговора на министъра.
Вземанията на дружеството от дъщерните предприятия към края на май месец са малко над 2 млн. лв. (дългосрочни), като отбелязват леко намаление с 30 хил. лв. спрямо края на 2024 г. Краткосрочните вземания се увеличават с над 1.2 млн. лв., основно поради вътрешногрупови транзакции. Не са настъпили промени по отношение на дългосрочно обезпечените вземания от чуждестранни железопътни оператори.
Задълженията към ДП „Национална компания железопътна инфраструктура“ се поддържат на стабилно ниво – около 14.9 млн. лв., като са обект на валидно споразумение за разсрочено плащане. Краткосрочните задължения намаляват с 399 хил. лв. спрямо края на 2024 г.
Задълженията към финансови институции възлизат на повече от 8.4 млн. лв. и продължават да бъдат предмет на съдебно производство с „Първа инвестиционна банка“ АД. Положителна тенденция е прекратяването на част от делата поради оттеглени искове от страна на банката, посочва още Караджов.
Той допълва, че дружеството работи в условия на определени системни предизвикателства, сред които се открояват: необходимостта от окончателно уреждане на съдебните спорове с финансови институции; липсата на пълен и навременен достъп до дължимите компенсации по Програмата за хуманитарно подпомагане; както и неосигурено финансиране за възстановяване на материалната база на почивните станции след приключване на хуманитарната дейност.
Ръководството на „Холдинг БДЖ“ ЕАД активно търси възможности за преодоляване на тези предизвикателства, включително чрез комуникация с компетентните държавни органи и участие в програми за финансиране.“
Пътническото дружество
Към 31 май 2025 г. отчита нетен финансов резултат в размер на загуба от над 27.5 млн. лв. Отчетената загуба за същия период на миналата година е в размер на над 21.8 млн. лв. Така се наблюдава влошаване с над 5.7 млн. лв. Според информацията, предоставена от Караджов, това основно се дължи на няколко фактора:
- Нарастване на разходите за персонал – с над 8.3 млн. лв.;
- Разходите за електроенергия – с над 6.3 млн. лв.;
- Увеличени разходи за достъп до инфраструктура и съпътстващи услуги от Национална компания „Железопътна инфраструктура“ – с малко над 2 млн. лв.
Нетните приходи от продажби са с 70 хил. лв. по-ниски спрямо същия период на предходната година. Отчетените компенсации за тарифни намаления са 109 хил. лв. и на компенсациите по договора за задължителни обществени услуги с над 7 млн. лв. Получената държавна помощ за небитови клиенти възлиза на над 3.3 млн. лв., като отбелязва ръст спрямо същия период на 2024 г.
Разходите за възнаграждения възлизат на над 61.4 млн. лв., като се отчита увеличение с 13%. Разходите за социални осигуровки и надбавки нарастват с над 1.3 млн. лв. и достигат над 19.7 млн. лв.
Разходите за електро- и топлоенергия възлизат на над 27.6 млн. лв. Разходите за горива са над 4.1 млн. лв., но отбелязват спад със 7%. Разходите за външни услуги достигат над 25.8 млн. лв., с ръст от над 1.7 млн. лв., което се дължи основно на по-високи разходи за инфраструктурни такси (над 2 млн. лв.), техническо обслужване и текущо поддържане на дълготрайни активи (366 хил. лв.) и охрана (164 хил. лв.).
Вземанията на дружеството включват дългосрочни такива от „БДЖ – Товарни превози“ в размер на над 6.3 млн. лв., които остават непроменени спрямо края на 2024 г. Краткосрочните вземания намаляват с 397 хил. лв. към 30 април тази година спрямо 31 декември 2024 г. Дългосрочният заем към Холдинга възлиза на 222 хил. лв. и е намален с 18 хил. лв. спрямо края на предходната година.
В периода януари – май 2025 г. дружеството е превозило общо над 8.6 млн. пътници, което е със 128 хил. пътници по-малко в сравнение със същия период на 2024 г. Средното пропътувано разстояние е намалено с 3,60 км, или 5,24% спрямо същия период на предходната година.
Товарните превози
Към 31 май 2025 г. дружеството отчита загуба в размер на над 12.1 млн. лв. при отчетена печалба от 91 хил. лв. за същия период на 2024 г. Отрицателният резултат се дължи на:
- Спад на приходите от превоз на товари с 17%;
- Увеличение на оперативните разходи с 5%, основно поради увеличени външни услуги и персонал;
- Спрямо бизнес програмата за 2025 г. се отчита влошаване от малко над 12.7 млн. лв. спрямо 2024 г.
Приходите от превоз на товари възлизат на малко над 44.7 млн. лв., което е с над 11.1 млн. лв. по-малко спрямо предходната година. Приходите от финансирания са над 1.2 млн. лв., като в по-голямата си част са държавна помощ за компенсиране на цената на електроенергията. Печалбата от продажба на активи и скрап възлиза на 207 хил. лв., при спад от 340 хил. лв. спрямо предходната година.
Оперативните разходи са над 57.2 млн. лв., като разходите за персонал са в размер на над 32.5 млн. лв. Увеличението на разходите за персонал е свързано с повишаването на минималната работна заплата в дружеството.
Разходите за електроенергия са в размер на над 9.9 млн. лв. Външните услуги възлизат на над 10.6 млн. лв., от които над 6.1 млн. лв. са за инфраструктурни такси и услуги към НКЖИ.
Общият размер на вземанията на дружеството е над 14.5 млн. лв., включително търговски вземания в размер на 12.3 млн. лв., от които просрочени са над 2.8 млн. лв. Задълженията възлизат на над 108.9 млн. лв., включително просрочени търговски задължения в размер на над 6.5 млн. лв.
Представената информация представлява обективно текущото състояние на двете дружества към края на месец май 2025 г. и служи като основа за преценка на моментното им финансово положение. Пълна оценка на финансовите резултати за първото полугодие ще бъде възможна след изготвяне на шестмесечните отчети към края на юли 2025 г.“, посочва още министърът.
Източник: Economic.bg