13.2 C
София
понеделник, 12 май 2025

Френският проект за ядрени отпадъци поскъпва до 38 млрд. евро

Най-четени

Още от същото

Очаква се новият проект за съхранение на ядрени отпадъци във Франция да струва между 26 милиарда евро и 37.5 милиарда евро, съобщи в понеделник Националната агенция за ядрени отпадъци, което е повече от по-ранна оценка от около 25 милиарда евро.

Проектът, наречен Cigeo, се намира в региона Гранд Ест в източна Франция, между двата града, произвеждащи вино – Реймс и Нанси, и се очаква да се превърне в първото място за дългосрочно съхранение на ядрени отпадъци в страната.

Плановете за хранилището на 500 метра под земята, чието строителство трябва да започне през 2027 г., се сблъскаха с протести от страна на близките жители.

Очаква се до края на годината постановление от Министерството на промишлеността, с което да се финализират разходите, което ще служи като ориентир до следващата оценка.

Строителството може да започне до 2027 г., ако френският орган за ядрена безопасност одобри заявлението, а първите пакети с отпадъци ще бъдат получени през 2050 г., с очакван експлоатационен живот от един век.

Стартираният през 1991 г. проект Cigéo, оспорван от природозащитници и местни асоциации, е да съхранява отпадъци от атомни електроцентрали на 500 метра под земята, които ще останат силно радиоактивни в продължение на няколкостотин хиляди години. Общо се очакват 83 000 м3, половината от които вече са произведени.

От друга страна, беше необходимо да се включат нови разходи поради по-дълги от очакваното проектни проучвания и обратна връзка от големи подземни проекти, като например метрото Grand Paris Express. Към това се добавят и разходите за обезопасяване на обекта от около 10 милиона евро годишно и за извършване на археологически разкопки.

Разходите по проекта покриват съхранението на вече произведени или бъдещи отпадъци от съществуващи или вече разрешени ядрени инсталации към края на 2016 г., които представляват „референтния инвентар“. Но не и тези от шестте бъдещи реактора EPR2, обявени през 2022 г. от Еманюел Макрон, които все още не са получили разрешение, посочва ANDRA.

Въпреки това, „като въпрос на адаптивност“, ANDRA е проучила тази хипотеза, която би представлявала увеличение с 5% в обема на така наречените „дългоживеещи“ отпадъци и 20% на така наречените „високоактивни“ отпадъци в сравнение с общото планирано количество.

Ако ядреното възраждане продължи, с осемте допълнителни EPR2 реактора, споменати от Еманюел Макрон, или малки реактори (SMR), ще са необходими допълнителни проучвания и „ако добавим отпадъци, разходите неизбежно ще се увеличат“, казва агенцията.

Източник: Economic.bg

spot_img

Последни публикации