Съветът на Европейския съюз прие предложените промени в регламента за съхранение на газ, удължавайки настоящото изискване държавите членки да поддържат достатъчни резерви от газ преди зимния сезон с допълнителни две години.
Целта на тази мярка е да се смекчи уязвимостта на ЕС към колебанията в цените, дължащи се на геополитическо напрежение, особено в светлината на руската агресия срещу Украйна, като същевременно се постигне баланс между енергийната сигурност и връщането към пазарните принципи.
Основни елементи на законодателството
Изменението на регламента запазва целта за съхранение от 90% и въвежда допълнителна гъвкавост за държавите членки, за да се адаптират към постоянно променящите се пазарни условия и да се борят с потенциални пазарни манипулации.
Това ще позволи на държавите членки да реагират по-бързо на променящите се пазарни условия и да получават по-добри сделки при закупуване на газ, като същевременно се поддържа сигурността на доставките. По-конкретно:
съществуващата обвързваща цел от 90% за съхранение на газ се запазва, но с гъвкавост при изпълнението ѝ по всяко време между 1 октомври и 1 декември, замествайки настоящия твърд краен срок 1 ноември;
въвежда се 10% гъвкавост в случай на трудни условия при запълване на хранилищата. Освен това, чрез делегиран акт, Европейската комисия може да увеличи гъвкавостта по отношение на целта за запълване с до 5% в случай на продължаващи неблагоприятни пазарни условия;
междинните цели за съхранение ще станат индикативни, предлагайки предвидимост на нивата на съхранение, като същевременно позволяват на участниците на пазара да купуват газ през цялата година, когато условията са най-благоприятни.
С гласуването в петък от Съвета приключва процедурата по приемане. Регламентът ще влезе в сила в деня след публикуването му в Официален вестник на ЕС.
Какво представлява регламентът
Регламентът за съхранение на газ беше приет през юни 2022 г., в разгара на енергийната криза, за да се осигурят достатъчни нива на съхранение, от решаващо значение за снабдяването на домовете и бизнеса в ЕС през зимата и да се подобри енергийната сигурност на Европа. Регламентът установи обвързващи цели за съхранение на газ: подземните хранилища, разположени на територията на всяка държава членка, трябваше да бъдат запълнени до поне 80% от капацитета си до 1 ноември 2022 г. и до 90% до 1 ноември 2023 г. и през всяка следваща година.
Откакто беше установена целта за 90% запълване, ЕС постоянно я превишава преди началото на всеки отоплителен сезон. С изтичането на срока на тези разпоредби в края на 2025 г., удължаването гарантира, че ЕС ще поддържа високо ниво на сигурност на доставките, като същевременно се вземат предвид предизвикателствата на световния пазар на газ.
Газохранилищата представляват около 30% от потреблението на газ в ЕС през зимните месеци. Добре заредените подземни резерви играят и важна роля за осигуряване на стабилни доставки на газ по време на периоди на високо търсене или непредвидени прекъсвания на доставките.
На 5 март 2025 г. Европейската комисия представи предложение за удължаване на регламента с още две години, за да се гарантира непрекъсната сигурност на доставките на енергия в целия ЕС и стабилност на европейския пазар на газ. След съответните им мандати за преговори, приети на 11 април и 8 май 2025 г., Съветът и Европейският парламент постигнаха споразумение по изменения регламент на 24 юни 2025 г.
Източник: Economic.bg