Заместник-председателят на Столичния общински съвет д-р Ваня Тагарева и д-р Антон Койчев, заместник-председател на постоянната комисия по здравеопазване и социална политика, посетиха Пета градска болница.
Те проведоха среща с ръководството на лечебното заведение и с лекари от детското отделение, за да се запознаят с конкретните проблеми, довели до подадени оставки и напрежение в педиатричния сектор.
По време на срещата съветниците поеха ясен ангажимент за разкриване на денонощен педиатричен кабинет, който да гарантира спешен прием на деца в столицата.
Също така заявиха, че ще настояват за промяна на бюджета по направление „Здравеопазване“, като няма да допуснат той да бъде намален, както е предвидено в проектобюджета на Столична община от кмета Васил Терзиев и зам.-кмета по финанси и здравеопазване Иван Василев.
„Тук сме, за да чуем притесненията Ви и да решим проблемите. Комуникацията трябва да се случва по този начин, а не чрез публично недоволство, преди да е уведомено както ръководството, така и принципала Столичен общински съвет. Смятаме, че решенията се постигат чрез диалог и действия, с каквито може да се ангажираме с д-р Койчев. Така както се противопоставяме срещу неефективното управление от Столична община спрямо общинското здравеопазване“, заяви д-р Ваня Тагарева.
Според съветниците от ГЕРБ-СДС действията на синдиката допринасят за изостряне на напрежението, но болницата не трябва да бъде терен за подобни конфликти.
„Синдикализъм няма място в общинските болници. Не можем да позволим основната грижа към пациентите да бъде подменена с политически или организационен натиск“, подчерта още д-р Ваня Тагарева.
Пета градска болница е най-голямото общинско лечебно заведение в столицата и единствената с педиатрично отделение, финансирано от общината. Персоналът е около 480 души, а само през март 2025 г. болницата отчита загуба от над 35 000 лева.
Месечните разходи за възнаграждения надвишават 1,2 млн. лв., а нуждата от целево дофинансиране е признато и от управлението на болницата.
„В момента виждаме опит за сериозно орязване на средства по направление „Здравеопазване”. Ще настояваме това да бъде преразгледано. Общинските лечебни заведения трябва да получат адекватна подкрепа – не само от Здравната каса, но и от бюджета на Столична община“, посочи д-р Койчев.
Предстои темата да бъде поставена за разглеждане по време на заседанията на Постоянната комисия по здравеопазване и в пленарна зала на СОС.
Източник: Banker.bg