17.8 C
София
четвъртък, 03 юли 2025

Германската отбранителна индустрия процъфтява. Къде отиват оръжията ѝ?

Най-четени

Още от същото

Германският отбранителен сектор се разраства заради нарастващото геополитическо напрежение, което доведе до рязко увеличение на поръчките. Стойността на германския военен износ достигна 13.2 милиарда евро миналата година, според предварителни данни – над два пъти повече спрямо 5.82 милиарда евро през 2020 г., предава CNBC.

Акциите на отбранителните компании в страната скочиха рязко през последната година, тъй като правителството прие исторически фискален пакет, който се очаква да увеличи още повече парите за отбрана и инфраструктура.

Акциите на най-голямата германска отбранителна компания Rheinmetall, например, са се повишили с над 260% през последните 12 месеца, докато тези на Hensoldt – със 168%.

И така, къде точно отиват рекордните поръчки?

Разбивка по държави

Според последния отчет за износа на германското правителство, 80% от продажбите на оръжие през първото тримесечие на 2025 г. са били насочени към „близки партньорски страни“. Те включват държави в ЕС и извън него, включително Япония, Швейцария, Австралия, Нова Зеландия, Южна Корея, Сингапур и Украйна.

Останалите 20% от износа са били към „други трети страни“. Федералното министерство на икономиката на Германия не посочва тези държави, но е заявило пред CNBC, че Катар и Израел са основни играчи в тази категория.

Мозъчният тръст SIPRI отбелязва, че между 2020 и 2024 г. Германия е била петият по големина износител на основни оръжия в света. Трите ѝ най-големи пазара през този период са били Украйна (19%), Египет (19%) и Израел (11%).

SIPRI също така разкрива видовете основни оръжия, продавани от германски компании: през последните пет години 41% са били кораби, следвани от бронирани машини с 16%, ракети с 11% и двигатели с 9,5%.

Ето един поглед към някои от най-големите германски отбранителни компании по пазарна капитализация – и къде отива техният износ.

Rheinmetall

Rheinmetall, която е специализирана в оръжия, боеприпаси и бронирани машини, е най-голямата отбранителна компания на Германия и е дълбоко интегрирана в европейската отбранителна система. Според годишния отчет на компанията за 2024 г., малко над една трета от продажбите ѝ са на вътрешния пазар, като останалата част от Европа представлява 46.6%, Азия и Близкия изток – 9.6% от продажбите, Северна и Южна Америка – 7.7%, а други региони („преди всичко Австралия“) – 5.8%.

MTU Aero Engines

MTU Aero Engines, която създава двигатели за граждански и военни самолети, отбеляза над 13% скок при приходите във военното си подразделение през 2024 г. Основен източник на продажби бяха двигателите EJ200, които задвижват Eurofighter Jet, използван от европейските, кувейтските, оманските и саудитските военновъздушни сили.

В географското разпределение на приходите на MTU за 2024 г., което включва гражданския и военния сектори, Северна Америка представлява 70% от продажбите. На второ място е Германия, след това Азия и останалата част от Европа. Военният бизнес на MTU е фокусиран предимно върху Германия и Европа, каза говорител на компанията пред CNBC.

Hensoldt

Hensoldt стана публична компания през 2020 г., след като се отдели от Airbus. Специалист в електронната отбрана и сензорните технологии, главният изпълнителен директор заяви в годишното си писмо до акционерите, че компанията продължава да наблюдава силно търсене на фона на войната в Украйна, кризите в Близкия изток и заплахата от Китай.

Търсенето се увеличава в световен мащаб, но с много голямо увеличение от Германия и Европа“, каза финансовият директор на Hensoldt Кристиан Ладурнер пред CNBC по-рано тази година.

Разбивка на приходите за 2024 г. показва, че 87.8% идват от Европа, 3.7% от Близкия изток, 3.5% от Азиатско-тихоокеанския регион, 2.6% от Северна Америка и 2.2% от Африка.

Renk

Базираната в Аугсбург Renk създава скоростни кутии за военни превозни средства, включително танкове и военноморски кораби. Компанията твърди, че доставя оборудване на над 70 сухопътни сили по света, включително ЕС, НАТО, Южна Корея, Индия, Израел и други. Тя също така доставя оборудване на морските пехотинци от над 40 военноморски сили.

Годишният доклад за 2024 г. показва, че общите приходи възлизат на 1.14 милиарда евро. Германия представлява 27% от продажбите, САЩ – 20%, а Южна Корея – 11%.

Thyssenkrupp Marine Systems (TKMS)

Индустриалният конгломерат Thyssenkrupp е най-големият производител на стомана в Германия, а дъщерното му дружество ThyssenKrupp Marine Systems е основен играч в отбраната.

Малко под 30% от продажбите на TKMS през първата половина на тази финансова година са били за Германия, Австрия, Швейцария и Лихтенщайн, докато подобна сума е отишла за останалата част от Западна Европа. Южна Америка представлява 18%, а Близкия изток и Африка – 15%.

Политически спорове

Нарастващата роля на Германия в световната търговия с оръжие обаче не е лишена от спорове. Политиците изразиха загриженост относно износа на страната за Израел, предвид твърденията за нарушения на човешките права в Газа. Германия исторически е била твърд поддръжник на Израел, предвид ролята на страната в Холокоста. През май германският външен министър Йохан Вадефул изглеждаше отворен към идеята за преразглеждане на износа на оръжие за Израел, въпреки че в рамките на неотдавнашната среща на върха на НАТО заяви пред CNBC, че продажбите на оръжие за Израел ще продължат.

Сред германските компании, изнасящи за Израел, са TKMS, която построи фрегатите Sa’ar 6 на израелския флот и Renk и MTU, които доставят части за израелските танкове Merkava.

Германският износ за Украйна също е източник на противоречия. След пълномащабното нахлуване на Русия в Украйна през 2022 г. Германия е сред най-големите военни поддръжници на Украйна.

Негативна реакция обаче идва и от двата края на политическия спектър. Например, крайнолявата партия BSW призова за спиране на германската военна подкрепа за Украйна, а Беатрикс фон Щорх, заместник-лидер на крайнодясната партия AfD, заяви пред CNBC, че иска Германия „да спре да доставя оръжия, да спре да подхранва войната“.

Източник: Economic.bg

spot_img

Последни публикации