Българска народна банка (БНБ), извън паричните политики, от няколко години е в еврозоната поради тясното си сътрудничество с Европейската централна банка (ЕЦБ).
Това заяви по време на публична лекция във Варна Илия Лингорски, член на Управителния съвет на БНБ.
Той определи сътрудничеството с ЕЦБ като „безценен опит“.
Всичко, свързано с банковия надзор, дейностите и механизмите на банковия съюз, е напълно приведено в унисон“, добави Лингорски.
Според него въвеждането на единната европейска валута в България ще спомогне за връщането към „нормален режим“ на провеждането на активна парична политика. Въпреки това самата смяна на валутата е „голямо предизвикателство“ като логистика поради софтуерните промени, които ще трябва да се случат.
Пред студенти Лингорски засегна и темата за несигурността и шоковете на международните пазари, предизвикани от новата митническа политика на САЩ. „В момента несигурността по отношение на глобалната търговска политика е на безпрецедентно високо ниво и е твърде трудно да се правят предположения как точно и в какъв период от време биха се развили събитията“, посочи експертът.
Той предупреди, че нарасналите опасения водят до свиване на инвестиционната активност и „това вече се вижда в световен мащаб“.
По думите му европейските икономики и американската не просто са тясно свързани, а са „двата основни стълба“ на икономическото развитие и търговия в рамките на общи правила и върховенството на закона.
В средносрочен хоризонт би било доста апокалиптично да се очаква траен разрив между двете икономики, по-скоро можем да се надяваме съответните институции да си свършат работата, така че правилата да бъдат възстановени в рамките на финансово-икономическите отношения“, каза експертът.
Източник: Economic.bg