Голяма част от българските инфлуенсъри не декларират своите доходи и не плащат задължителните данъци. Това са установили при обмена на данни с различни глобални и социални платформи от Националната агенция за приходите (НАП).
От там посочиха в коментар за Economic.bg, че в момента текат групови обмени с други държави за конкретни платформи, като „в резултат на възложени контролни производства“ са установили „значителен процент на задълженията от лицата, получаващи доходи от платформи, например TikTok“.
Колко са българските инфлуенсъри и създатели на съдържание?
От агенцията уточниха, че при определянето на това кои лица следва да бъдат считани за инфлуенсъри, те използват различен набор от инструменти и ресурси.
Това включва „статистически сайтове за проследяване на растежа в различни социални медии; статии за влиянието на инфлуенсърите; сайтове, предлагащи реклами чрез инфлуенсъри“ и много други.
В същото време обаче не може да се каже точно колко са създателите на онлайн съдържание в страната.
Трудно може да се определи точен брой на инфлуенсърите в България, тъй като това е непрекъснато променяща се величина. НАП черпи информация за тях от различни източници“, казват от приходната агенция.
Отделно, като фактор трябва да се вземе предвид, че някои от тях създават съдържание за няколко платформи – например Instagram и Youtube, или Youtube, Instagram и TikTok, и други.
В графата „създатели на съдържание“ попадат и потребителите със съдържание в платформи като Twitch и OnlyFans, за които НАП получава информация по линия на Директивата за административно сътрудничество DAC7.
Тя въвежда задължение за „операторите на платформи“ не само за събиране и проверка, но и за докладване на информация, касаеща създателите на съдържание. Същият документ въвежда и автоматичен обмен на данъчна информация между европейските данъчни власти относно облагаемите събития и доходи, генерирани чрез въпросните платформи.
По DAC7 получаваме данни за доходи от различни платформи, включително и за популярните в България Onlyfans и Twitch“, казват от НАП.
През декември миналата година от Агенцията излязоха с напомняне към над 900 българи, създаващи само съдържание за възрастни, да декларират своите доходи. Според данните на НАП тези лица са получили около 14 млн. лв. за общо 5 години, като 20 от тях са генерирали доход от 8.5 млн. лв. в периода от 2020 г. до първите три месеца на 2023 г.
Ако към тях се причислят и инфлуенсърите в различните социални мрежи, техният брой в България със сигурност надхвърля 1000 души, но реалният брой не е ясен. За сравнение, страната в Европа с най-малък брой инфлуенсъри, според проучване на Influencity, е Люксембург, където те са 1229 души към 2022 г.
Самото проучване обаче определя като „инфлуенсър“ всеки, който насърчава покупката на даден продукт или услуга, всеки на възраст 18 години с публичен профил с над 1000 последователи.
Въпреки че не всички от тези лица са се занимавали с инфлуенсър маркетинг, покриването на тези критерии би ги направило подходящи за това“, казват от платформата.
Така преброените инфлуенсъри на ниво Европа и единствено в Instagram наброяват 10.5 млн. души през 2022 г., което е увеличение от 22% в рамките на две години.
Колкото до България, в страната преобладават т. нар. нано- и микроинфлуенсъри. Според световната класификация първите имат до 1000 последователи, а вторите – до 100 000. За сравнение, макро- и мегаинфлуенсърите се радват на аудитория между 100 000 и над 1 милион потребители.
И докато една трета от инфлуенсърите са мъже, останалата част в България са жени, каквато е тенденция и за цяла Европа, с изключение на Швейцария и Гърция.
Какви данъци плащат онлайн активните?
Според директивата DAC7, НАП получава данни както за родните продавачи в Ebay, така и за създателите на съдържание в интернет.
Конкретни числа за какви доходи точно става въпрос, от НАП не можаха да дадат отговор.
Категоричен отговор на този въпрос не може да бъде даден само от декларираните данни в декларациите по чл. 50 от ЗДДФЛ. Много от тези лица извършват други дейности и декларират доходите си от тях, заедно с тези, като инфлуенсър, блогър, влогър и др.“, казват от Агенцията.
С цел установяване на недекларирани доходи от НАП редовно извършват проверки, като изведените за Economic.bg данни сочат, че докато през 2023 г. те са били едва 4 броя, на следващата година те са стигнали 15 броя.
Установените данъци и задължения за осигурителни вноски за същия период пък се увеличават от 26.7 хил. лв. през 2023 г. до 101.7 хил. лв. през 2024 г. И все пак, според данъчните, има и такива производства, „в които доходите се декларират и се плащат дължимите данъци“..
От Economic.bg се допитахме до наскоро създадената нова Асоциация на инфлуенсърите в България за коментар по въпроса, но до публикуването на материала не бе получен отговор от там. От организацията не дадоха и отговор колко са инфлуенсърите в България.
Данъци за професия „Инфлуенсър“
За да разясни на блогъри, влогъри и други създатели на съдържание какви данъци следва да плащат, НАП създава е-брошура „Професия инфлуенсър – данъци и осигуряване“. Там се посочва каква информация трябва да бъде въведена при попълването на годишната данъчна декларация, чийто срок за изпращане изтича в края на април 2025 г.
Съобразно вида на получения от инфлуенсърите доход е необходимо той да бъде обявен в Приложение №2 – за доходи от стопанска дейност като едноличен търговец, или в Приложение №3 – за доходи от друга стопанска дейност, в което се вписват авторски и лицензионни възнаграждения“, казват от НАП.
Източник: НАП
Източник: Economic.bg