19.8 C
София
сряда, 23 апр. 2025

Готвят протест в защита на уволнения директор на Националния институт за недвижимо културно наследство

Най-четени

Още от същото

Утре (24 април) от 16.00 часа пред Министерството на културата ще се проведе протест в защита на уволнения директор на Националния институт за недвижимо културно наследство – арх. Петър Петров.

Над 230 подписа на специалисти са събрани в онлайн подписка в негова защита, обяви инициаторът й – Мартин Стоянов, който е и председател на сдружението „Заедно за град Баня“ в ефира на БНР.

В мотивите към защитната подписка се пояснява, че:

– арх. Петър Петров е избран за директор на Националния институт за недвижимо културно наследство от 2021 г. след безапелационно спечелен от него конкурс. Преди това е бил главен архитект на район „Централен“ в Пловдив. Магистър е от катедра „Теория и история на архитектурата“ във ВИАС (УАСГ).

– Повече от 25 години работи в областта на опазването на недвижимото културно наследство. В професионалната му визитка има десетки обекти, сред които са тракийските гробници в Свещари, Казанлък, Старосел, Мезек, Татул, както и Перперикон, Светилището на нимфите край Каснаково, Плиска и Преслав, скална църква край Иваново, Бююк джамия, Централната минерална баня и други.

– Кариерата на арх. Петров преминава през 4 архитектурни бюра във Франция и НИПК (НИНКН). Стипендиант е на френското правителство, завършва, а по-късно оглавява и специализирания курс за България на центъра за висши науки „Шайо“, школа в опазването на недвижимите ценности.

– Арх. Петров е носител на три награди в националния конкурс „Сграда на годината“.

Изброявайки тези факти, Стоянов е категоричен, че мотивите за освобождаването на арх. Петър Петров не са основателни. Към петицията, с която се събират подписи в подкрепа на освободения директор на НИНК, е публикувана и заповедта за прекратяване на трудовото правоотношение с него.

Тя е с дата 6 март и в нея пише, че това се случва заради липса на способност у арх. Петър Петров да планира, организира и контролира дейностите, свързани със служебните му задължения; заради непознаване на нормативната уредба, което е довело до нарушения на Закона за културното наследство; заради липса на комуникативни способности и умения за решаване на нестандартни проблеми и ситуации и за работа в екип.

Припомняме, че през март заместник-министърът на културата доц. Тодор Чобанов призна пред журналисти, че има проблем с комуникацията с директора на НИНКН – арх. Петър Петров, тъй като той постоянно бил в болнични.

Защитниците на арх. Петров пък смятат, че има целенасочена политика постът директор на НИНКН да бъде заеман от временно изпълняващи дейността – т.е. да се правят назначения без конкурс. Те дават пример как през 2011 г. тогавашният министър на културата Вежди Рашидов отстранил арх. Йорданка Кандулкова, след което в продължение на 10 години – до 2021 г., НИНКН е бил управляван от временно изпълняващи длъжността без конкурс.

Източник: Banker.bg

spot_img

Последни публикации