18.8 C
София
вторник, 22 апр. 2025

Харвардският университет съди администрацията на президента Тръмп

Най-четени

Още от същото

Харвардският университет заведе дело срещу администрацията на президента на САЩ Доналд Тръмп за блокиране на финансиране за милиарди долари. Harvard Crimson, студентски вестник, съобщи това в понеделник.

Училището обвинява ръководството на страната, че води незаконна и противоконституционна кампания за „наказване на Харвард за защита на своите конституционни права“. „Компромисът, който Харвард и други университети бяха помолени да направят, е ясен. Позволете на правителството да микроуправлява вашето училище или да застраши способността му да постига медицински пробиви, научни открития и иновативни решения“, цитира вестникът текста на делото, подадено в понеделник в съд в Масачузетс.

Според ръководството на Харвард,

замразяването на финансиране в размер на 2.2 милиарда долара,

както и всякакви средства, задържани поради „противоконституционни искания“, съдържащи се в писмата на администрацията на Тръмп до Харвард, е незаконно. Университетът смята, че оттеглянето на финансирането има за цел да принуди институцията да промени системата си на управление, да преразгледа своите академични програми и практики за наемане на работа. Това противоречи на Първата поправка на конституцията, която гарантира свободата на словото, смятат от университета.

New York Times отбелязва, че

делото посочва като ответници министъра на образованието на САЩ Линда Макмеън,

главния прокурор и министър на правосъдието Пам Бонди, министъра на здравеопазването и човешките услуги Робърт Кенеди младши и редица други служители.

На 15 април Тръмп предложи да се третира Харвард като политическа организация и да се лиши висшето училище от статуса му на освободен от данъци униврситет. Министерството на образованието обяви замразяване на 2.2 милиарда долара субсидии за Харвард и 60 милиона долара дългосрочни договори. По-рано американската администрация поиска промени в политиката на училището, като ги оправда със защитата на учениците от еврейски произход от антисемитизъм. Според The ​​New York Times, Харвард се е опитал да сътрудничи на Белия дом, но по-късно списъкът с искания е бил разширен, за да включва „искания, които нямат нищо общо с антисемитизма“. Президентът на Харвардския университет Алън Гарбър отказа да ги изпълни.

Харвардският университет е основан на 8 септември 1636 г.

харвард

като Кеймбриджки колеж, което го прави най-старото висше учебно заведение в САЩ (макар до началото на XIX в. да е средно училище). 

През втората четвърт на XIX в. университетът, в който преподават видни учени, става център на научния и културния живот в САЩ. Днес в него работят около 5000 преподаватели и се обучават около 15 хил. студенти.

Библиотеката на Харвардския университет съдържа около 15.8 млн. библиотечни единици, има отделни библиотеки с редки книги и ръкописи, медицинска, китайско-японска и други библиотеки. Това е най-голямата университетска библиотека в света.

Харвард получава най-много дарения в сравнение с която и да друга образователна институция. 

Понастоящем

университетът е считан за едно от най-престижните висши училища не само в САЩ, но и в света,

като обикновено попада в първата петорка световни университети според различни класации. Името му е символ на изключително високо ниво на висшето образование и научните изследвания. Най-висока чест за всеки университет е да бъде наричан „национален (или регионален) Харвард“.

Източник: Banker.bg

spot_img

Последни публикации