Християнският сват посрещна Великден. В християнската религия Великден е празник, посветен на възкресението на Исус Христос на третия ден след разпятието и погребението му. Тогава храмове и домове се изпълват с възгласа „Христос Воскресе!“, който символизира победата над смъртта и носи послание за надежда.
Подготовката за празника започва десет седмици по-рано, като вярващите преминават през период на духовна подготовка и пости. Особено значение има седмицата преди Великден – наречена Страстна или Велика седмица, в която се припомнят последните дни от земния живот на Исус. Седмицата след Възкресението се нарича Светла, тъй като празникът носи просветление и радост.
След период на лишения и смирение вярващите се събират, за да честват възкресението на Христос. Великденските служби напомнят за неговата саможертва и славно възкресение – събитие, което стои в центъра на християнската вяра.
„Нека радостта от вестта за Христовото Възкресение бъде неизменно с нас – както ни призовава и Сам Спасителят в светото Евангелие (срв. Мат. 28:9) и както нееднократно ни призовават и Неговите апостоли: „Радвайте се винаги в Господа, и пак ще кажа: радвайте се… Господ е близо“ (Фил. 4:4-5). Дори и в най-дълбока скръб, безнадеждност и отчаяние – радвайте се! Дори в моменти на съмнения и най-тежки изпитания – радвайте се! Дори изправени пред цялата привидна сила и всемогъщество на злото – радвайте се! Защото, както днес тържествено ликува Църквата, „Христос възкръсна от мъртвите, като със смърт смъртта потъпка и на тия, които са в гробовете, живот дарува“ (Тропар на Пасха)“, каза в словото си Негово Светейшество Българският патриарх Даниил към стотиците православни християни, събрали се в и пред Патриаршеската катедрала.
В полунощ, както се полага според църковния типик, Светейшият патриарх тържествено възвести Христовото Възкресение и прочете полагащото се евангелско четиво, което говори за радостта и удивлението на жените, отишли рано да помажат тялото на възкръсналия Спасител.
Патриарх Даниил прочете и Патриаршеското и Синодално пасхално послание, в което се казва: „Вярата на Църквата в чудото на Възкресението е вяра, която се основава на лично свидетелство. Гласът на Църквата и до днес е гласът на жените-мироносици – тези първи свидетелки на Възкресението. Това е и гласът на светите апостоли, които в продължение на четиридесет дена след Пасха общуваха с възкръсналия Спасител и станаха „очевидци на Неговото величие“ (2 Петр. 1:16). Това е гласът на свети апостол Тома, който след като се увери лично в истинността на Възкресението изповяда: „Господ мой и Бог мой!“ (Йоан. 20:28). Това е гласът на всички светии, които с Христовата благодат победиха в борбата с греха и станаха причастници на Христовото възкресение. Това е гласът на светата Църква, която и днес не престава да благовести и да проповядва Евангелието на царството Божие достъпно за всички човеци, чрез вярата във Възкръсналия Спасител и живот по Неговите заповеди“.
На Пасхалната богослужба в съслужение с него бяха Негово Високопреосвещенство митрополитът на САЩ, Канада и Австралия Йосиф, Негово Преосвещенство Мелнишкият епископ Герасим – главен секретар на Св. Синод, архим. Йоан – протосингел на Софийска св. митрополия, ставр. ик. Костадин Гаврилов и прот. Антоний Милушев, протодяконите Иван Петков и Деян Коруновски. Молитвено участие взе вицепрезидентът Илияна Йотова, Никола Петков – и.д. директор на Дирекция „Вероизповедания” при МС, политици и общественици.
Десетки бяха и православните християни, които приеха Тялото и Кръвта Христови. В края богослужението завърши с многолетствие и гръмкия възглас:
ХРИСТОС ВОСКРЕСЕ! ВОИСТИНУ ВОCКРЕСЕ!
Негово Светейшество патриарх Даниил отправи и свое послание по повод празника на празниците – Възкресение Христово.
Източник: Banker.bg