19.8 C
София
четвъртък, 22 май 2025

„Хубавата Елена“ на „Европейски музикален фестивал“: политическа сатира и огледало на нашето съвремие

Най-четени

Още от същото

Европейският музикален фестивал – София и Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“, в партньорство с НМТ „Ст. Македонски“ представят премиера на прочутата сценична творба „Хубавата Елена“ – опера-буфа в две действия от Жак Офенбах. Спектаклите са на 27 и 28 май от 19:00 ч. на сцената на Музикалния театър „Ст. Македонски“. Постановката на Учебния оперен театър към Музикалната академия обединява усилията на изявени артисти, преподаватели и студенти: проф. д-р Виолета Горчева (режисьор-постановчик), Пеньо Пирозов (сценография и сценичен дизайн), проф. д-р Мария Илиева и гл. ас. д-р Радослав Радев (хореография), Иван Липчев (мултимедия).

В изпълнителския състав на двете представления ще видим солисти, хор и балет от студенти бакалаври, магистри и докторанти от специалностите „Класическо пеене“, „Оперета и мюзикъл“, „Вокална педагогика“, „Балетна педагогика“, „Балетна режисура“ и „Българска фолклорна хореография“. Участва също Академичният симфоничен оркестър на НМА под диригентството на проф. д-р Деян Павлов, а концертмайстор е Жорж Паликарски. В подготовката на спектаклите се включват още: Антонио Дачовски, Моника Макавеева, Габриела Маринова, Станислава Ризова, Михаела Генова (режисьорски екип); Антонио Дачовски – сценична редакция; Мария Николова, Моника Макавеева (асистент-хореографи); корепетиторите – преподаватели в НМА Евелина Станчовска, Снежана Абрашева, Ангелина Дечева, д-р Даниела Янева, Богдана Попова, Мирела Бойчева, както и Ирина Пенева – графичен дизайнер на Музикалния театър, изготвил визията на афиша.

Още: Елегантен рецитал с класическа китара и цигулка: Божана Павлова и Зорница Иларионова на „Софийски музикални седмици“

Огледало на нашето съвремие

„Всъщност това си е истинска опера – комична опера, но с огромни ансамбли, огромен мащаб и огромни финали. И с много активно участие на хора, който е точно като в гръцката трагедия, непрекъснато коментира действието. Всичко е леко иронично и леко комично, и това е хубавото“, споделя проф. Павлов. „Обединили сме 72-ма студенти, които ще участват в този спектакъл. Заглавието отдавна не е в репертоара на Музикалния театър и това е една от причините да бъде показано сега“, допълва още диригентът.

За проф. Горчева „това е едно огледало на нашето съвремие. Иронична и тъжна препратка към настоящето, която всъщност показва, че тази времева арка от няколко хилядолетия абсолютно нищо не е променила в ценностната ни система и модела ни на поведение. Но, разбира се, остават вярата, надеждата и чувството за хумор!“ По думите на проф. Павлов, „царете са огледало на днешните политици – егоистични, ограничени интелектуално и гледащи само собствения си интерес – абсолютна проекция на днешното общество, и то не само в България“.

Постановката е класическа, но в нея има някои промени – добавен е образът на Орфей, както и на Зевс. Главните роли (Парис и Елена) имат доста сериозни вокални партии, участие взимат и двама контратенори, а всички ангажирани студенти работят в два напълно равностойни състава. Сценографията е олекотена, тя напомня на разкопки на античен театър, което пък препраща към мястото на действието. Фокусът пада не толкова върху бита, колкото върху духа с „неговите трансформации, полети и крушения“, по думите на режисьора проф. Горчева. „Освен, че съблюдаваме жанровите канони на операта и оперетата, нашият стремеж е да направим постановката като танцов театър, така че пластиката и танците заемат много важно място“, казва тя. „Когато играят само млади хора, те зареждат всичко с невероятна енергия и ентусиазъм, заразяват и нас!“, признава проф. Павлов.

Още: Започва 56-ият Международен фестивал „Софийски музикални седмици“

Още за постановката и фестивала

Европейски музикален фестивал (25-о издание) се реализира от „Кантус Фирмус“ с финансовата подкрепа на Министерството на културата и Столичната община – Календар на културните събития на Столична община за 2025 г.

Билети – на касата на Музикалния театър (бул. „Васил Левски“ 100) или онлайн на: https://musictheatre.bg/.

Комичната опера „Хубавата Елена“ на Жак Офенбах (1819–1880) е създадена през 1864 г. и още с първите представления има голям успех сред публиката и критиците. Либретото е дело на Анри Мейяк и Людовик Халеви, а сценичната преработка – на Макс Райнхард. Сюжетът претворява по забавен начин събитията от древногръцката митология, свързани с прелестната съпруга на цар Менелай – Елена, която според легендата става причина за Троянската война.

Спектаклите се посвещават на 145 години от смъртта на композитора и 160 години от премиерата на творбата в Париж. Ще бъдат отбелязани и 60 години от създаването на Учебния музикален театър към НМА, в партньорство с Националния музикален театър „Стефан Македонски“, на чиято сцена ще се представят студентите.

Още: Остават само 10 дни до първия концерт на оперната звезда Джойс ДиДонато в България

Източник: Актуално

spot_img

Последни публикации