26.8 C
София
вторник, 08 юли 2025

И Европейският парламент каза „да“ на България за еврозоната

Най-четени

Още от същото

Европейският парламент каза „да“ за приемането на България в еврозоната. За одобрението беше необходимо обикновено мнозинство на евродепутатите – 531 от тях дадоха положителен вот, 69 се обявиха „против“, а 79 се въздържаха.

Важен момент преди ключовия вот беше опитът на евродепутата от „Възраждане“ Рада Лайкова да саботира гласуването, като предложи то да бъде отложено заради конфликт на интереси. Отговори ѝ евродепутатът от „Европейската народна партия“ Йенор Ленарс, който заяви: „Г-жа Лайкова не се интересува от правилника. Г-жа Лайкова и нейните приятели искат България да се присъедини към рублата, а не към еврото.“

След като искането за отлагане беше отхвърлено, думата взе евродепутатът от ГЕРБ и „Европейската народна партия“ Ева Майдел. Тя подчерта, че според докладите на Европейската комисия и Европейската централна банка България е готова да се присъедини към еврозоната от 1 януари 2026 година.

Приемането на еврото е постигане на европейската мечта на България в цялата ѝ пълнота. България е готова, Европа е готова, нека направим тази крачка заедно„, призова Майдел, след което парламентът пристъпи към гласуването.

Положителното решение бе посрещнато с аплодисменти и поздравления от страна на председателстващият заседанието.

Второто решаващо „да“ се очаква да дойде след броени часове от евроминистрите на финансите, които заседават в сградата на Европейския съвет в Брюксел.

На среща в понеделник финансовите министри от Еврогрупата потвърдиха курса, при който българският лев ще се обменя спрямо еврото след 1 януари. Той остава непроменен и ще е както досега – 1.95583 лева за евро.

България се стреми към приемането на еврото от влизането си в Европейския съюз през 2007 година. Страната влезе във валутно-курсовия механизъм ERM II през 2021 г. заедно с Хърватия, като първоначално се планираше двете държави да въведат еврото заедно през 2023 година.

Хърватия успя да спази първоначалния график, докато България отложи членството поради неспазване на критерия за ниска инфлация.

Едва в началото на тази година България успя да покрие всички критерии за членство в еврозоната, като бе преодолян и последният проблемен параметър – достатъчно ниско ниво на инфлацията. През юни тази година Европейската комисия и Европейската централна банка дадоха зелена светлина и обявиха, че страната е изпълнила всички технически критерии за приемане в еврозоната.

С това страната ни ще стане 21-вата държава, която използва общата европейска валута, и ще получи място в Управителния съвет на Европейската централна банка.

Хронология на присъединяването на държавите към еврозоната

Австрия, Белгия, Германия, Ирландия, Испания, Италия, Люксембург, Нидерландия, Португалия, Финландия и Франция се присъединяват през 1999 година.

Гърция приема еврото през 2001 г., Словения – през 2007 г., Кипър и Малта – през 2008 г., Словакия – през 2009 г., Естония – през 2011 г., Латвия – през 2014 г., Литва – през 2015 г., Хърватия – 2023 година. 

Източник: Banker.bg

spot_img

Последни публикации