
И на второ четене мнозинството прие промените в Закона за енергетиката, с които се запазва нелиберализираният пазар за битовите потребители. Това стана с гласовете на мнозинството (ГЕРБ-СДС, ДПС-Ново начало, БСП-Обединена левица, ИТН). Против бяха депутатите от „Възраждане“, МЕЧ и „Величие“. От ДПС-ДПС не участваха в гласуването. Една част от депутатите от ПП-ДБ бяха „Против“, а друга – гласува с „Въздържал се“.
По време на обсъжданията на обединените в общ проект два законопроекта за изменение на Закона за енергетиката (единият, предложен от Атанас Зафиров във времето, когато беше народен представител от БСП – „Обединена левица“, а вторият – от Павела Митова от ИТН), в пленарната зала дойде енергийният министър Жечо Станков, за да внесе разяснения по повод твърденията на Искра Михайлова от „Възраждане“ и на Красимира Катинчарова от „Величие“, че реално няма да има отлагане на излизането на либерализирания пазар.
„Българските граждани излизат на свободния пазар и ще има програма, която ще компенсира разликите. Тоест това е моделът, по който от няколко години компенсирахме бизнеса„, обяви Искра Михайлова. Тя добави, че промените са правени от днес за утре, текстовете са писани по нощите, а на народните представители са представени на изнесени комисии, от които няма нито запис, нито стенограми.
От своя страна Радослав Рибарски от ПП-ДБ обяви, че предлаганият либерализационен модел е за партийно ползване.
Павела Митова от ИТН обясни, че в действителност ще има отлагане на излизането на либерализирания пазар за неопределено време и заради това поиска прекъсване на дебатите по законопроекта, тъй като бе категорична, че трябва да се парират опитите за всяване на страх у българските граждани.
„Българските домакинства ще продължат да бъдат на регулиран пазар и ще са на 100% защитени от държавата. Нито аз, нито това правителство, ще допусне българските домакинства да бъдат изложени на високите цени на електроенергията на свободния пазар – завчера цената беше 700 лева или 4.5 пъти по-висока от цената, която сега плащат битовите потребители“, обяви енергийният министър.
Станков припомни, че е поел ангажимент да положи всички усилия да предоговори с Европейската комисия частта „Енергетика“ в Националния план за възстановяване и устойчивост, предлагайки пакетна сделка, в която са защитени и битовите потребители, и работещите в Маришкия басейн.
„Гордея се, че съм част от това правителство, което ще успее да предоговори НПВУ“ – продължи енергийният министър и определи като неистини твърденията, че предоговарянето на плана е свързано с насочване на средства към битовите потребители.
Той поясни, че с екипа си е заварил НПВУ в състояние, в което трябвало и да се либерализира пазарът на битовите потребители, и да се плащат по повече от 300 млн. лева на шест месеца. Освен това трябвало да се плаща и глоба от 200 млн. лева, ако не се извърши либерализиране на пазара.
Сега обаче с приетите законодателни промени проблемът ще е решен – нито ще се плаща глоба, нито ще се налага доплащане от по 300 милиона на всеки шест месеца.
„Средствата, които ще дойдат по НПВУ, ще са насочени преди всичко към българските граждани -за 756 сгради, които ще бъдат санирани, и за над 1500 домакинства, които са подали документи за соларни или фотоволтаични панели. Освен това индиректно и цялата инфраструктура ще бъде използвана от всички български граждани“, поясни Жечо Станков.
Той бе категоричен, че при предлагания модел не само битовите потребители ще останат на регулиран пазар, но на тях ще им е ясно гарантирана цена от държавата – те ще знаят всяка година каква ще бъде цената на енергията от 1 юли до 30 юни следващата година.
По думите му единстевното нещо, което се променя, е къде точно ще бъде извършено компенсирането.
„Ако до момента това е Фондът за сигурност на електроенергийната система, който е на 100% финансово стабилен и е компенсирал крайния снабдител в лицето на Националната електрическа компания, то сега компенсацията ще бъде насочена директно към битовите потребители. Така, в сметките на българските домакинства няма да има никаква промяна“, подчета Станков.
След приемането на законопроекта, министър Жечо Станков благодари на народните представители за дебата, тъй като така станал видим резултатът от трите месеца и половина работа на екипа на Министерството на енергетиката, КЕВР, Фонд „Сигурност на енергийната система“, Енергийната борса и всички, работили по законопроекта.
Станков обяви и още една добра новина – пакетната сделка, която предложили на ЕК, била в първата си част да не бъде либерализиран пазарът на битовите потребители, а във втората си част – да бъде намерен вариант, в който да не бъде ограничавана работата на ТЕЦ-овете във връзка с намаляването на 40% на емисиите – ангажимент, който България вече е поела.
„Справихме се и с това, защото сега няма да има орган, който да кара ТЕЦ-овете да спират в един или в друг момент“, продължи Станков. Той увери депутатите, че няма да се стига до спиране на тока като в Португалия и Испания и при българските потребители винаги ще има ток, тъй като въглищните ни централи ще продължат да функционират и така ще гарантират енергийната сигурност в страната.
Източник: Banker.bg