10.8 C
София
петък, 09 май 2025

IAG започна да произвежда първите военни машини в завода в Бургас (снимки)

Най-четени

Още от същото

International Armored Group (IAG) официално започна производството на бронирани машини в първия си завод в България, разположен в Бургас. В новото съоръжение, открито през октомври 2024 г., вече се изработват Guardian Xtreme – тактически бойни и разузнавателни машини, които отговарят на най-високите стандарти на НАТО.

Българските специалисти работят със съвременно оборудване и обменят опит с инженери от международните заводи на IAG. Основната цел на инвестицията, според Антон Стефов, собственик на IAG, е да засили капацитета на българската отбранителна индустрия, като внедри нови технологии и иновации, съвместими със стандартите на ЕС и НАТО.

Модерна защита, произведена в България

Над 65% от компонентите на високотехнологичните бронирани машини и дронове на IAG могат да бъдат произведени в България. Това осигурява по-ниски разходи за производство, а компанията работи в тясно сътрудничество с български фирми, които участват в изработката на ключови компоненти за машините.

IAG си партнира с Института по отбрана „Цветан Лазаров“, Военна академия „Г. С. Раковски“ и НВУ „Васил Левски“ за съвместни научни разработки и подготовка на кадри. Екипите работят върху създаването на самоходни минохвъргачки (120, 82, 81 мм), реактивни системи за залпов огън (107 мм), бронирани автомобили с противотанкови управляеми комплекси и разузнавателни машини.

България – бъдещ европейски център за бронирана техника

Според Стефов, България има потенциал да стане водещ център за производство на отбранителна техника в Европа. Той подчертава, че инвестицията във военна индустрия не е разход, а дългосрочна стратегия за икономическо и национално укрепване.

Силната армия помага и на индустрията, която в международен план ще допринесе страната да защити и икономическите си интереси, освен отбранителните”, коментира Стефов.

Според него бъдещето на отбранителния сектор е в роботизацията и изкуствения интелект, за което също ще разчита силно на български партньори

IAG подкрепя и работата по Европейската програма за отбранителна промишленост (EDIP), която цели да ускори развитието на индустрията в рамките на ЕС. В бъдеще компанията ще инвестира и в роботизирани системи и изкуствен интелект, разчитайки на български партньори за тяхното разработване.

Припомняме, че първият завод на IAG в България беше открит миналата есен след първоначалната инвестиция от над 20 млн. лв. В него работят около 50 нови български специалисти, като в хода на работата се очаква да станат най-малко 300.

Най-новата производствена база на IAG в Бургас произвежда за световните пазари различни видове бронирани автомобили, както и дронове за спасителни, разузнавателни и аварийни отряди.

Източник: Economic.bg

spot_img

Последни публикации