19.8 C
София
четвъртък, 08 май 2025

Имаме неразплатени фактури за над 500 млн. лева, алармират от Националното сдружение на общините

Най-четени

Още от същото

Проблемите на общините продължават и стават все по-сериозни, предупреди Силвия Георгиева – изпълнителен директор на Националното сдружение на общините в Република България (НСОРБ) в ефира на БНР.

Тя обясни, че общините имат натрупани неразплатени фактури за над 500 млн. лв. за вече извършена работа от различни фирми. Проблемът е, че те не могат да изплатят средствата, въпреки че е приет държавният бюджет. Причината – за да тръгнат средствата от Министерството на финансите (МФ) към Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ) е необходимо да бъде приет още един подзаконов нормативен акт, който все още не е издаден. Става въпрос за постановление на МС, с което се урежда редът за разплащанията.

Силвия Георгиева подчерта, че от Националното сдружение на общините очакват всеки момент въпросния нормативен акт, за да могат най-накрая разплащанията да започнат. Най-потърпевши са строителните фирми, които до момента изцяло кредитират изпълнението на общинските проекти със собствени средства, обясни Георгиева.

Тя добави, че подобни проблеми съществуват и при разплащането на проектите по Националния план за възстановяване и устойчивост (НПВУ). По думите й в момента общините имат в изпълнение 1300 проекта на стойност 2.5 млрд. лева.

Всичките тези проекти са договорени, като и по-голямата част от поръчките по тях вече са проведени и строителството е в ход. Проблемът е, че по тези проекти са платени само 10% от полагащото им се финансиране или около 260 млн. лева.

„Без да постъпват плащания, изпълнението им върви много трудно“, предупреди Силвия Георгиева и призна, че най-големите проблеми са по отношение на процедурите за уличното осветление. Те са изпълнени още през 2024 г. на 100% като инвестиции, но по тях общините не са получили никакви разплащания.

Силвия Георгиева обясни и че в момента тече процедурата по приемане на общинските бюджети. Те трябваше да бъдат внесени от кметовете в общинските съвети до 25 календарни дни след приемането на държавния бюджет. В момента тече процедурата по обсъждането им, тъй като крайната дата, на която могат да бъдат приети общинските бюджети, е 21 май, но почти няма общини, които да отлагат за крайната дата, поясни Георгиева.

Тя добави, че близо 9 млрд. лв. общините ще получат като субсидии и трансфери от държавния бюджет. Това е ръст с 13.6% спрямо 2024 г. и с него ще компенсиран ръстът на минималната работна заплата. Георгиева поясни и че близо 60% от тези 9 млрд. лв. (или 5.4 млрд. лв.) са предвидени за възнаграждения за учителите в общинските училища и детски градини.

Източник: Banker.bg

spot_img

Последни публикации