29.9 C
София
събота, 19 юли 2025

Иновацията е в сърцето на „Хювефарма“

Най-четени

Още от същото

Ангел Желязков е изпълнителен директор на „Биовет“ АД от 2000 г., а от 2015 г. е и вицепрезидент на „Хювефарма“, отговарящ за производството. Завършил е УНСС в София, специалност Индустриален мениджмънт.

Г-н Желязков, „Хювефарма“ отбелязва 25 години. Какво развитие претърпя компанията през този четвърт век?

За 25 години „Хювефарма“ извървя впечатляващ път от чисто производствена компания до глобален лидер. Началото беше поставено през 2000 г., когато Кирил и Георги Домусчиеви закупиха основния дял в „Биовет“ Пещера – производствено предприятие с десетилетни традиции – и положиха фундамента на „Хювефарма“. Днес, четвърт век по-късно, „Хювефарма“ е сред топ 10 световни ветеринарни фармацевтични производители и оперира като бързорастяща международна фармацевтична компания с фокус върху здравето на животните и хората. Компанията изгради широко международно присъствие – имаме производства в 11 завода, разположени в 5 държави, и търговска мрежа, която покрива над 100 държави на 6 континента. Това развитие беше възможно благодарение на смели и стратегически инвестиции от страна на собствениците, иновации и неуморен екипен труд, които превърнаха една българска фирма в глобална, със значимост и мащаб.

Каква роля имат името, традициите, опитът? Кои моменти са ключови в разширяването на възможностите и на хоризонта?

Традициите и опитът бяха нашата здрава основа, върху която надградихме. „Биовет“ има над 70-годишна история в биотехнологичната индустрия, знания и експертиза. Стъпихме върху тази основа – поколения специалисти, утвърдени производствени практики – и я съчетахме с новаторски подход. Самото име „Huvepharma“ произлиза от human и veterinary – то символизира обединението на хуманната и ветеринарната фармация в нашата визия.

Ключови моменти в растежа ни определено бяха стратегическите придобивания и инвестиции. Започнахме с модернизация на българските ни бази – придобихме завода в Пещера през 2000 г. и този в Ботевград през 2002 г. През 2005 г. към нас се присъедини заводът в Разград, с който добавихме производство на хуманни активни субстанции и разширихме научно-развойната си дейност.

Излизането зад граница също стана в ключови моменти: още през 2005 г. открихме търговски офиси в САЩ и Европа, а през 2007 г. придобихме производство в Сейнт Луис, САЩ. Голям пробив беше навлизането ни в Северна Америка – през 2015-2016 г. придобихме две производствени бази в САЩ, което ни даде директно присъствие на този пазар. Добавихме и заводи в Италия и Франция, както и редица дъщерни дружества в Европа, Азия, Латинска Америка. Чрез тази комбинация от органичен растеж и придобивания преминахме далеч отвъд границите на България. Сега оперираме с производствени мощности в САЩ и Европа, което ни прави по-гъвкави и близо до клиентите ни.

Вие сте 25 г. начело на „Биовет“ и от 10 г. вицепрезидент на „Хювефарма“. Как се създаде тази здрава спойка между вас и този динамичен бизнес?

За мен лично това е повече от професионален път – това е кауза, с която живея вече четвърт век. Когато през 2000 г. започнах в „Биовет“, компанията тъкмо беше приватизирана. Имах шанса от самото начало да бъда част от трансформацията – да изградим от традиционното производствено ориентирано предприятие един модерен и конкурентен бизнес. Тази „спойка“ между всички колеги и мен се формира постепенно, чрез преживените заедно успехи и предизвикателства. През годините израснахме заедно и постигнахме много.

От самото начало споделям визията на собствениците за глобален размах и иновативност. Като изпълнителен директор на „Биовет“ съм преминал през всички етапи – от модернизацията на старите производства и внедряването на GMP стандарти в началото, до изграждането на чисто нови заводи и навлизането на нови пазари. Когато през 2015 г. бях поканен да поема и ролята на вицепрезидент „Производство“ в „Хювефарма“, приех го с усещането, че мога да допринеса за интеграцията на нашите производства по света в една ефективна глобална структура.

„Хювефарма“ и „Биовет“ растат и покоряват нови пазари. Една от последните големи инвестиции е от 2024 г. в завода за производство на ваксини в Разград. Как се стигна до нея и какво следва?

Инвестицията в новия завод за ветеринарни ваксини в Разград е стратегическа. Проектът започна „на зелено“ през 2019 г. и въпреки всички трудности, включително пандемията, успяхме да го реализираме изцяло за по-малко от 4 г. В края на 2023 г. той заработи, а официалното откриване направихме през юни 2024 г.

Този завод е високотехнологичен и модерен – оборудван е с последно поколение машини, проектиран е да бъде мултифункционален, с няколко независими линии за производство  на различни типове ваксини. Инвестицията е за 140 млн. лева, Сега ни предстои да разгърнем напълно потенциала му. В момента имаме екип от около 70 души. Очакваме през следващите 2 г. да приключим основните продуктови регистрации и заводът да достигне редовно серийно производство. При пълен капацитет там ще работят над 300 висококвалифицирани специалисти. В следващ етап ще развием и портфолио от нови ваксинални продукти – имаме научно-развойни звена от висококвалифицирани специалисти в САЩ и България, които вече разработват нови щамове и технологии.

Кои са някои от най-значимите иновации на „Хювефарма“ – в продуктите и в самото производство?

Иновацията е в сърцевината на нашата фирмена култура – ние вярваме, че само чрез постоянно усъвършенстване можем да бъдем една от водещите компании в нашата област. Портфолиото ни днес включва над 300 продукта – от ветеринарни медикаменти и ваксини, през активни субстанции и хранителни добавки за фуражи, до ензими и пробиотици. Много от тези продукти са резултат на наша собствена научно-развойна дейност.

Може би най-голямото ни конкурентно предимство е иновацията в самото производство – нашето ноу-хау във ферментационните технологии и биотрансформацията. Една от гордостите ни е, че днес имаме над 10 000 куб.м ферментационни мощности, което представлява около половината от всички действащи ферментационни мощности в Европа. Това ни позволява икономия от мащаба, която малко конкуренти притежават.

В края на 2021 г. стартирахме производство на омега-3 мастни киселини чрез ферментация. Това е един авангарден проект – произвеждаме масло от алги, което може да замени рибеното масло. Използва се в храни и добавки за хора и домашни любимци. Тази технология елиминира рисковете от тежки метали и микропластмаси, присъщи на рибните масла, и е много по-устойчива.

Темата за ESG и зелените практики е важна за „Хювефарма“. Върху кои аспекти на тези политики ще акцентирате?

За нас ESG (екологично, социално и корпоративно управление) е дългосрочен ангажимент, залегнал в стратегията ни. Във всичките ни заводи са интегрирани пречиствателни съоръжения за отпадни води и филтруващи инсталации за отработения въздух. Изградихме и собствени инсинератори, които оползотворяват отпадъчната биомаса от производството – вместо отпадък, тя се превръща в енергия, която отново използваме в нашите производствени процеси.

Енергийната ефективност и преходът към зелена енергия също са огромен фокус. Енергията е от съществено значение за непрекъсваемия ни производствен режим, затова ние от години работим да осигурим независимост и зелена алтернатива. Имаме високоефективна когенерация, която ни снабдява с електроенергия и пара. Освен това вече разполагаме със соларни инсталации с обща мощност 90 МВт на територията на заводите на „Биовет“. Тази собствена фотоволтаична енергия покрива 30% от нуждите ни. До 2030 г. поетапно ще навлязат в експлоатация още зелени електроцентрали и съоръжения за съхранение на електроенергия, с което „Хювефарма“ цели да задоволява изцяло собствените си енергийни нужди от ВЕИ и да постигне въглеродна неутралност.

Вярвам, че до няколко години ще сме сред първите големи фармацевтични компании, които практически са енергийно независими и въглеродно неутрални.

Не по-малко важна е социалната отговорност към хората и общностите. Като голям работодател осигуряваме отлични условия на труд, инвестираме в безопасността и развитието на служителите. В Пещера и Разград работим тясно с местните технически гимназии и университети, съдействаме за образователни програми, предлагаме стажове. Участваме и в благотворителни и социални инициативи – от подкрепа на местни болници с дарения на оборудване, до проекти за опазване на околната среда в регионите (залесителни акции, почистване на реки и др.).

Хората са важен капитал за всеки бизнес. Как решавате задачата с осигуряването на нужните кадри?

Напълно съм съгласен – хората са най-ценният ни актив. В нашата високотехнологична индустрия успехът зависи от експертността, мотивацията и идеите на всички работещи. Привличането и задържането на квалифицирани кадри е предизвикателство. Затова инвестираме в хората на всяко ниво – от образование и обучение, през добри условия на труд, до кариерно развитие и корпоративна култура.

Работим проактивно с образователните институции за подготовка на бъдещи кадри. Изградили сме партньорства с професионални гимназии и университети. Подпомагаме създаването на дуална форма на обучение. Първите ученици, преминали по тази програма, вече работят в нашите заводи.

Как „Хювефарма“ ще поеме към следващите 25 години в своята история?

Със същия устрем и визионерство, с които изминахме първите 25, ще посрещнем и следващите. Имаме ясна дългосрочна стратегия – да затвърдим позициите си на глобален лидер, като останем иновативни, ефективни, гъвкави и отговорни.

В числа

  • 25 години история;
  • Производство – 11 завода в 5 държави;
  • Търговска мрежа – 100 държави на 6 континента;
  • Портфолио с над 300 продукта.

Текстът е част от бр. 127 на сп. „Икономика“. Публикува се в Economic.bg по силата на партньорско споразумение между двете медии. Темите и мненията са подбрани от екипа на списанието и не съвпадат непременно с редакционната политика на Economic.bg.

Източник: Economic.bg

spot_img

Последни публикации