12.8 C
София
сряда, 23 апр. 2025

Институцията на омбудсмана иска изчерпателна информация за въвеждането на „Религия“ в училище

Най-четени

Още от същото

От институцията на омбудсмана искат изчерпателна информация от министъра на образованието Красимир Вълчев по повод намерението на МОН да въведе предмет „Религия и добродетели“ в училището като задължителен за изучаване.

Главният секретар на омбудсмана д-р Айсун Авджиев е изпратил писмо до образователното ведомство, в което обръща внимание, че е наложителен обществен дебат за постигането на консенсус по темата, включително и за да се гарантира светския характер на образованието, съгласно Конституцията на Република България.

Повод за искането на институцията на омбудсмана станаха сигнали и жалби на родители и граждани, в които те настояват за отговори.

От там обясняват, че хората изразяват различни позиции по темата. Едни изразяват категорично несъгласие, а други подкрепят напълно идеята на МОН. Съобщава се и за създадени петиции – против задължителното изучаване на религия и в подкрепа на задължителното изучаване на религия, подписани от хиляди граждани.

„В писмата си до институцията на националния омбудсман гражданите изразяват безпокойство относно гарантирането на светския характер на образованието, както и на свободата за избор на вероизповедание, религиозни и атеистични възгледи. Поставят важни въпроси, свързани със съвместяването на религиозното образование и светския характер на образованието, с гарантирането на свободата на избор на учениците и родителите им, безпристрастността и неприкосновеността на възгледите на учениците, създаването на условия за зачитане волята на учениците и родителите им по отношение на религиозното обучение, организацията и кадровото обезпечаване на обучението по различните програми“, пише Авджиев до министъра.

Той посочва още, че има граждани, според които обучението по религия ще формира у учениците морална и ценностна система и ще съхрани българската национална идентичност.

„Като независима правозащитна институция, институцията на националния омбудсман следи с внимание случващото се в образователната система и в съответствие с правомощията си настоява пред отговорните институции в своите действия да гарантират спазването на правата на гражданите, част от които е светският характер на образованието, гарантиран от Конституцията на Република България. Обучението в българските училища е на основата на неконфесионална програма и в съответствие с принципите на секуларната държава. То е светско, неутрално и е в съответствие с принципа на разделение между църква и държава, залегнал в Конституцията“, подчертава главният секретар на омбудсмана.

Той обръща внимание и на факта, че през последните години със Закона за предучилищно и училищно образование образователната система дава възможност на учениците да изучават предмет „Религия“ като избираем или във факултативните часове.

„Предметът „Религия“ дава знания за различни религиозни системи от културна и философска гледна точка, така че учениците да познават световните религии като част от човешката история и култура, както и насърчава толерантността и междукултурния диалог“, пише Авджиев.

Същевременно той обръща внимание, че към момента липсва яснота какъв ще бъде обхватът на темите и съдържанието на учебния предмет „Религия и добродетели“.

Посочва, че въпреки намерението на МОН по предмета да не бъдат поставяни оценки, както и учениците да имат избор от 3 варианта при изучаване на религия в училище, няма достатъчно информация как ще се случва това на практика.

Д-р Айсун Авджиев подчертава, че гражданите са обезпокоени и питат какво ще включват учебните програми по предмета в различните класове, как ще бъдат защитени правата на учениците от различни вероизповедания и на тези, които са атеистично настроени, как ще се гарантира светският характер на образованието и обучението в училище, включително дали има подготвени преподаватели по този предмет.

Източник: Banker.bg

spot_img

Последни публикации