Институцията на омбудсмана осъди и изпрати препоръки до Съвета за електронни медии (СЕМ) и генералният директор на Българското национално радио (БНР) заради редица постъпили жалби от граждани, в които те изразяват дълбокото си възмущение от излъчено предаване по програма „Христо Ботев“ на БНР, съобщават от пресцентъра на институцията. Те твърдят, че в него са направени недопустими и дискриминационни изказвания по адрес на турската етническа общност в България. Темата на разговора е била „Защо не обичам турците, защо мразя турците?“
Става въпрос за предаването от 8 март т. г., в което на Антон Митов, директор на „Архивен фонд“ на БНР, гостува директорът на програма „Христо Ботев“ на БНР Кин Стоянов. В него двамата разказват за свое пътуване през Сърбия до Братислава и Виена, където представят спектакъл – нов прочит на романа на Иван Вазов „Под игото“ с актьора Руси Чанев. На сайта на БНР каченият запис спира точно в момента, в който двамата влизат в разговор на тема „робството и против него“.
Пълният запис на предаването бе предоставен на институцията на омбудсмана, след като беше изискан от БНР, допълват от институцията.
Главният секретар на омбудсмана Айсун Авджиев подчерта, че според жалбоподателите този разговор не само нарушава основните принципи на журналистическа етика, но и противоречи на Конституцията на Република България, Закона за радиото и телевизията и Закона за защита от дискриминация.
Той посочва, че свободата на изразяване на мнение, неговото разпространение, свободата на словото и печата, не включват расизма, ксенофобията, хомофобията или каквато и да е друга форма на нетолерантност.
Във връзка с конкретния разговор, излъчен в национален ефир по БНР главният секретар на инситуцията подчертава, че формулираните теми съдържат хипотезата, че гражданите с различна етническа принадлежност са хора, които не бива да бъдат приемани в обществото.
„Конституцията на Република България прогласява, че всички хора се раждат свободни и равни по достойнство и права, и че всички хора са равни пред закона. Не се допускат никакви ограничения на правата или привилегиите, основани на раса, народност, етническа принадлежност, пол, произход, религия, образование, убеждения, политическа принадлежност, лично и обществено положение или имуществено състояние (чл.6 от Конституцията)“, категоричен е главният секретар.
Авджиев допълни още и че този конституционен принцип е намерил детайлно развитие в Закона за защита от дискриминация, който урежда защитата от всички форми на дискриминация спрямо всички засегнати лица.
Препоръките отправени към Съвета за електронни медии (СЕМ) и генералният директор на Българското национално радио (БНР), може да откриете тук.
Източник: Banker.bg