Intel намалява разходите и персонала, докато борещият се чип гигант се опитва да се върне в играта
Intel Corp. съкращава хиляди служители и реже разходи, докато новият изпълнителен директор се опитва да възроди закъсалия производител на чипове, който някога постави началото на Силициевата долина, но изостана зад конкуренти като Nvidia Corp. и Advanced Micro Devices Inc.
В служебно съобщение до персонала от 24 юли главният изпълнителен директор Лип-Бу Тан обяви, че до края на годината Intel ще редуцира броя на т.нар. „основни“ служители (без дъщерни дружества) до приблизително 75 000, спрямо 99 500 в края на 2024 г., чрез съкращения и естествено текучество. Компанията вече беше съобщила за съкращаване на 15% от персонала.
„Зная, че последните месеци не бяха леки. Вземаме трудни, но необходими решения, за да оптимизираме структурата, да повишим ефективността и отчетността на всяко ниво в компанията“, пише Тан.
Освен това, Intel ще прекрати предварително планирани проекти в Германия и Полша и ще премести част от производството и тестовите си операции в Коста Рика към по-големи обекти във Виетнам и Малайзия. Коста Рика ще продължи да бъде „център за ключови инженерни екипи и корпоративни функции“, добавя Тан.
Компанията заяви, че ще забави допълнително изграждането на завод за чипове в щата Охайо.
Основана през 1968 г. в зората на компютърната революция, Intel пропусна технологичния преход към мобилни устройства, започнал с пускането на iPhone от Apple през 2007 г., и оттогава изостава от по-гъвкави производители. Проблемите ѝ се задълбочиха с възхода на изкуствения интелект – сфера, в която чиповете на бившия по-малък конкурент Nvidia се превърнаха в най-търсения актив в технологичната индустрия.
Пазарната капитализация на базираната в Санта Клара, Калифорния компания бе 98.71 млрд. долара към края на борсовия ден в четвъртък, в сравнение с 4.24 трилиона за Nvidia.
Тан заяви, че Intel се фокусира върху „основното си продуктово портфолио“ и предлагането на решения в сферата на изкуствения интелект, за да отговори по-добре на нуждите на клиентите.
„Няма повече празни чекове“, написа той. „Всяка инвестиция трябва да има икономическа обосновка.“
За второто тримесечие Intel отчете загуба от 2.9 млрд. долара, или 67 цента на акция – влошаване спрямо загуба от 1.6 млрд. (38 цента на акция) година по-рано. Изключвайки еднократни разходи, компанията отчете коригирана загуба от 10 цента на акция.
Приходите останаха без промяна – 12.9 милиарда долара. Анализаторите очакваха средно печалба от 1 цент на акция и приходи от 12 милиарда, според проучване на FactSet.
Четете още: Intel усъвършенства опаковането на чипове за по-големи AI процесори
Източник: Banker.bg