Германия вече не е дестинация номер едно за търсещите убежище в Европейския съюз, след като краят на режима на Асад е довел до спад в броя на сирийците, кандидатстващи за закрила в блока, потвърждава непубликуван доклад на Агенцията на ЕС за убежището (EUAA), който са прочели репортери на „Файненшъл таймс“. Според него, системата за убежище в блока е претърпяла „значителна промяна“ след падането на сирийския президент Башар ал-Асад от власт през декември 2024-а.
Базираната в Малта EUAA) е отчела 64 000 заявления за убежище в ЕС през май – последният месец, за който има официална информация – с близо една четвърт по-малко в сравнение със същия период на 2024 година. Водещ фактор за това е бил „изключително рязък“ спад на сирийските молби, които са намалели от около 16 000 през октомври миналата година до едва 3 100 през май, установява агенцията.
В Германия – традиционно предпочитана от сирийските кандидати – общият брой на молбите за убежище през май е спаднал наполовина до 9 900, спрямо 18 700 за същия месец на 2024-а.
Според доклада Испания е новата водеща страна по брой заявления за убежище, с почти 12 800 през май, макар че числото също е по-ниско от миналогодишните 16 300. Въпреки общия спад, се наблюдава ръст на молбите от венецуелци, бягащи от „тежката икономическа и политическа криза“ в страната, посочват от EUAA.
Според агенцията този ръст може да е свързан и със засилените мерки срещу миграцията в Съединените щати, включително депортации на венецуелски граждани. През последното десетилетие сирийците са били най-голямата група търсещи убежище в ЕС (включително Норвегия и Швейцария), но в началото на 2025 г. тази тенденция се обръща.
Докладът идва на фона на засилващи се призиви от страна на европейски правителства за по-строги мерки срещу нелегалните имигранти. По-рано този месец еврокомисарят по миграцията Магнус Брунер води мисия до Либия, заради увеличения брой преминаващи през страната на път за Гърция. Визитата обаче е била прекратена преждевременно, след като Брунер е бил помолен да напусне.
EUAA подчертава, че спадът в броя на сирийските бежанци най-вероятно не се дължи на промяна в политиката, а на променената ситуация в Сирия.
През декември ислямистката бунтовническа групировка Хаят Тахрир ал-Шам свали Асад, слагайки край на 13-годишната гражданска война. Вследствие на това много страни в ЕС замразиха обработката на сирийски заявления, но технически все още приемат нови молби.
Въпреки промяната в тенденцията за новите заявления, Германия най-вероятно продължава да е страната с най-голям брой приети търсещи убежище.
Според Евростат, между 2008-а и 2024 година:
- Германия е предоставила убежище на 150 000 души;
- Испания – на около 50 900;
- Италия – 40 000;
- Франция – 65 200
Четете още: Германия затяга граничния контрол и отпраща търсещите убежище нелегални мигранти
Източник: Banker.bg