Гласуване, коледна вечеря и поддържане на форма при нулева гравитация. Това са само част от нещата, които трябваше да преживеят Бъч Уилмор и Суни Уилямс по време на продължителния им престой на Международната космическа станция (МКС).
След девет месец двамата най-накрая се прибираха у дома в капсула Dragon на SpaceX тази седмица.
И така, какъв е бил животът на астронавтите на НАСА в орбита на 400 км над Земята и как са прекарвали времето си, разказва BBC.
Важните задачи
59-годишният Суни и 62-годишният Бъч са помагали за текущите мисии на станцията с поддръжка и експерименти и са провеждали космически разходки. Задачите на двамата астронавти включваха ремонт на оборудването, което управлява ориентацията на станцията, добавяне на светлинни филтри към рентгеновия телескоп NICER и подмяна на рефлекторно устройство на международен докинг адаптер.
За човек, който гледа Земята от Космоса, перспективата със сигурност е различна. Астронавтите споделят, че престоят им е послужил като възможност за размисъл – не само върху работата им, но и върху живота на планетата.
Това със сигурност променя начина, по който разсъждаваш. Това е единствената планета, която имаме, и трябва да се грижим за нея“, казва Суни.
Освен това екипажът има възможност да поддържа връзка с хиляди хора на Земята. „Толкова много хора ни изпращат съобщения, че се чувстваме като у дома си, дори тук, горе“, допълва тя.
Гласуване за президент от Космоса
Бъч, Суни и другите двама американци на борда – Дон Петит и Ник Хейг – успяват да упражнят правото си на глас в миналогодишните избори.
NASA прави процеса възможно най-лесен за астронавтите – контролният център в Хюстън изпраща защитени бюлетини чрез криптиран имейл, които астронавтите попълват и предават обратно чрез сателитна връзка. Оттам бюлетините стигат до наземен терминал в Ню Мексико, а след това – до служителите по изборите в съответните им щати.
Животът на Международната космическа станция обаче не е само работа и експерименти – за Уилмор и Уилямс ежедневието включва и строг фитнес режим, дори в условия на нулева гравитация.
Източник: Economic.bg