Летище Пловдив отново попада във фокуса на потенциални инвеститори, като този път силен интерес към предстоящата му концесия изявяват италиански компании. Това стана ясно по време на среща между областния управител на Пловдив проф. Христина Янчева и посланика на Италия у нас Марчело Апичела, предава БТА.
Италианската страна подготвя проект за създаване на интермодални терминали, като Летище Пловдив може да се превърне в ключов център за по-ефективна и устойчива логистика между България и европейските пазари. Предвижда се изграждането на други два такива терминала в София и Бургас.
Новината идва на фона на дългогодишни опити за привличане на частен оператор за пловдивското летище. През годините назад няколко процедури за концесия не успяха да финализират успешно, като последната през 2020 г. приключи без нито един подаден оферта, а първата през 2018 г. не беше финализирана след оттегляне на китайски консорциум.
Проблеми с частни имоти също възпрепятстваха процеса. Очаква се новата процедура за избор на концесионер да бъде открита през втората половина на тази година или в началото на следващата, каза транспортният министър Гроздан Караджов през март.
Пловдив като стратегически логистичен хъб
Областният управител проф. Янчева подчерта стратегическото значение на Пловдив като най-проспериращ регион в България, до голяма степен благодарение на „Тракия икономическа зона“ (ТИЗ). Тя изтъкна, че Италия е един от водещите външнотърговски партньори на България, заемайки 3-то място в износа и 4-то в стокообмена за първите десет месеца на 2024 г.
Преките инвестиции от Италия в България възлизат на 3.3 млрд. евро. В ТИЗ вече оперира един от най-големите италиански инвеститори у нас – „Дзобеле България“ ЕООД, което е свързано с преработващата химическа промишленост.
„Достъпната инфраструктура и мобилността са компоненти, върху които продължава да се работи, за да осигуряват свързаността и възможността за развитие на туризма, културата и икономиката между двете страни“, каза проф. Янчева.
Тя допълни, че модернизацията на железопътната инфраструктура ще допринесе значително за икономическия растеж, улеснявайки достъпа между Летище Пловдив и ТИЗ.
Припомняме, че вече е избран изпълнител за проектирането на жп връзката до Летище Пловдив – „Евротранспроект“, който спечели обществена поръчка на Национална компания „Железопътна инфраструктура“ на стойност малко над 4.2 млн. лв. без ДДС. Проектът предвижда удължаване на железопътната връзка между гара Крумово и летището с около 4 километра.
Очаква се и откриване на нова директна авиолиния между Пловдив и Милано, която ще подкрепи туристическия и бизнес обмен.
Предизвикателства пред инвеститорите
Въпреки оптимизма, председателят на „Конфиндустрия България“ Роберто Санторели посочи един от основните проблеми пред чуждестранните инвеститори – осигуряването на работна ръка. Той подчерта, че затруднения има не толкова с квалифицирания персонал, колкото със средния и нискоквалифицирания. Санторели призова за съвместни усилия за привличане на българи, живеещи и работещи в Италия, тъй като според него условията в България не са по-лоши.
Източник: Economic.bg