Учени направиха първия по рода си генетичен анализ на едно от най-редките животни в света – саола или познато като „азиатски еднорог“. Изследването е нова надежда, че видът може да бъде спасен от ръба на изчезване – ако вече не е твърде късно.
Саолата (Pseudoryx nghetinhensis) е говедо, което обитава планинските гори на Виетнам и Лаос. Има чифт дълги, прави рога на главата си и отличителни бели петна по лицето си. Наименованието азиатски еднорог идва не от рогатата, а от изключителната му рядкост. Бозайникът не е бил научно описан до 1993 г. и все още не е бил виждан на живо от учени или изследван в дивата природа. Няколко десетки са били заловени от местни жители, но за съжаление всички са починали в рамките на месеци.
Снимка: iStock
Саолата се счита за критично застрашена от Международния съюз за опазване на природата (IUCN), като се предполага, че популацията ѝ да варира от 50 до няколкостотин индивида. Последното му потвърдено наблюдение е снимка от фотокапан, направена през 2013 г. и това пречина да има опасения, че междувременно може вече да е изчезнал вид.
Може ли да бъде спасен от изчезване?
Сега международен екип от учени използва проби от кожа, косми, кости и някои тъкани, за да направят подробно описание на животното. Според това, което установили изследователите за историята и развитието на индивидите, се предполага, че шансовете да бъде опазен бозайникът не са големи.
Още: След 50 години: Застрашена потайна птица се завърна в София
Оказва се, че генетичното разнообразие на саолата е в упадък от последния ледников период. Всъщност екипът изчислява, че не повече от 5000 индивида са съществували едновременно през последните 10 000 години.
Добрата новина обаче също има – данните показват, че е имало две генетично различни популации – северна и южна. И докато генетичното разнообразие е намаляло и в двете популации с течение на времето, те са загубили различни части от генетичния си код, което може да е ключово за тяхното възстановяване.
„Бяхме доста изненадани да открием, че саолата е разделена на две популации със значителни генетични различия. Разделянето се е случило преди между 5000 и 20 000 години“, казва Хенис Гарсия Ерил, биолог от Университета в Копенхаген в Дания. Той обяснява, че промените във всяка популция се отразяват на другата и заимно си влияят. Така ако индивид от едната се чивтоса с индивид от другата взаимно ще се допълнят в липсите си.
Снимка: iStock
Учените вече работят по изграждането на програма за размножаване в плен, но не е ясно дали ще имат достатъчно генетично разнообразие, за да бъдат жизнеспособни.
Откриването на двете различни популации поражда надежди, че това може да проработи, а симулациите на различни сценарии за опазване, проведени в проучването, показват, че това може да е най-добрият им вариант.
Още: Има ли мъжки животни, които раждат?
„Ако можем да съберем поне дузина саоли – в идеалния случай смесица от двете популации – за да формираме основата на бъдеща популация, нашите модели показват, че видът би имал добът шанс за дългосрочно оцеляване“, казва биологът Расмус Хелър от Университета в Копенхаген.
Разбира се, това зависи от намирането на достатъчно живи екземпляри – трудна задача, като се има предвид, че са минали 12 години, откакто е забелязан дори един индивид. Но новият генетичен анализ би могъл да помогне на учените в търсенето.
„Много изследователи неуспешно са се опитвали да открият следи от саола чрез методи като екологична ДНК във вода и дори в пиявици, кръвосмучещите, обитаващи същото местообитание“, допълва Мин Дък Ле, зоолог във Виетнамския национален университет.
„Всички тези техники разчитат на откриване на малки ДНК фрагменти и сега, когато знаем пълния геном на саола, разполагаме с много по-голям набор от инструменти за откриване на тези фрагменти.“, споделят изследователите, пише Science Alert.
Източник: Актуално