12.8 C
София
събота, 19 апр. 2025

Изкуственият интелект вече не е въпрос на избор при 400 млн. активни потребители на ChatGPT

Най-четени

Още от същото

През 2020 г. целият обем от данни, който човечеството е създало, е бил 64 зетабайта. През 2024 г. той се е увеличил двойно и е станал 120 зета байта, като за 2025 г. се очаква да стане 180 зетабайта. Най-интересното е, че 90% от всичките тези данни и цялата тази информация са създадени през последните две години. Върху този факт акцентира Владимир Ангелов от Lenovo по време на презентацията си в рамките на DesignTech Expo 2025, като призна, че обемът е наистина стряскащ. По отношение на икономическото измерение на Изкуственият интелект (ИИ) Ангелов също отчете малко плашещи данни – за 2026 г. се очаква пазарът да достигне 550 млрд. долара.

На този фон той призна, че спорът – на кое трябва да се обръща повече внимание в компютърния бранш – на хардуера или на софтуера, вече е много остарял, а от преди година и половина вече има още два допълнителни елемента – инструментите, базирани на ИИ, и човекът.

Причината за въвеждането на четвъртия елемент – хората – е, че границата между личен и служебен живот, свързан с технологиите, вече не съществува. По този повод Ангелов представи още една статистика – за колко време определено нововъведение става част от ежедневието ни или по-конкретно може да се „похвали“ с един милион активни потребители – Netflix променя индустрията в телевизията за три години; на „Фейсбук“ му отнема 10 месеца, а на ChatGPT – 5 дена, като към днешна дата той има 400 млн. активни потребители.

Ето защо според Ангелов използването на Изкуствения интелект вече не е въпрос на избор. Но за да не звучи всичко много страшно, той посвети сериозна част от презентацията си на улесненията и допълнителната сигурност, които ще ни предостави Изкуственият интелект. Алгоритмите му ще ни дадат възможност да бъдем предпазени от зловредни сайтове, а в същото време ще получаваме подходящи предложения за пазаруване. В скоро време ще ползваме и ИИ в телемедицината – в Китай например той върши чудесна работа при първо ниво на диагностициране на пациентите – информира ги дали могат да си решат проблема само с приемане на няколко сашета срещу грип, или ще трябва да бъдат прегледани от специалист.

Освен това с ИИ и кодовете при програмирането ще се пишат много по-лесно, и създаващите музика и романи ще имат някои улеснения. Владимир Ангелов дебело подчерта, че ИИ няма да пише книги, а ще помага на писателите да го правят. Като полезно приложение на ИИ той даде пример със създаването на дигитален близнак на града – така при вземането на градоустройствени решения – например как ще се отрази издигането на небостъргач на определено място, това ще може да се види за отрицателно време. Лесно би се взело решение и как ще се отрази затварянето на определени улици в града – отново благодарение на дигиталния близнак на града. Ангелов коментира, че на Балканите все още не се работи с подобно приложение, но подочул, че местната власт в София има планове да започне да го прилага.

По отношение на образованието Ангелов не даде конкретни примери за това как ИИ ще се използва, но не си спести забележката, че начинът на преподаване трябва сериозно да се промени дори и на мнозина да им се иска той да си остане на нивото отпреди 20 или 30 години.

Трябва добре да се помисли как децата ще балансират между собствената си фантазия и онова, което им предоставя инструментът на ИИ – защото, ако не сме предвидливи, ще изпуснем нещата„, предупреди Ангелов и настоя да се помисли за индивидуалния подход към всеки ученик. По този повод той подробно разясни как човекът ще бъде една от четирите носещи колони в компютърния бранш – така вече компютърът ще ви казва, че е дошъл моментът да станете от него и да се разтъпчете, тъй като това е здравословно за вас. При устна заявка екранът ще намалява своята яркост или пък ще се изключва функцията за Wi-Fi.

Накрая Владимир Ангелов говори за мисията на Lenovo, отбелязвайки, че и тяхната компания като Office 1 са с пазарен дял от 40% в България и са лидер в това, което правят.

Ето защо тяхната задача ще е да хванат за ръчичка ИИ и да го заведат по умния начин до всяка една фирма. Ние имаме пазари в 180 държави, за нас работят 77 000 човека в 18 локации в света и в сравнение с други подобни компании ние отделяме най-голям процент от оборота си в развойна дейност, ето защо ще можем да изпълним целите си, увери Ангелов присъстващите на форума. А за да докаже колко здрави са компютрите им ThinkPad той без всяко колебание стъпи на машината, на която работи от две години, информирайки аудиторията, че преди няколко дни, когато се е мерил, е тежал 94 килограма. След демонстрацията тя продължи да работи, а той завърши презентацията си.

Очаквайте информация и за други интересни презентациии по време на DesignTech Expo 2025.

Източник: Banker.bg

spot_img

Последни публикации