15.1 C
София
четвъртък, 03 апр. 2025

Изкуственият интелект води трансформацията

Най-четени

Още от същото

През последните години изкуственият интелект (AI) продължава да трансформира индустриите със забележителна скорост, като 2025 г. обещава още по-големи промени за бизнесите, които използват тази технология.

С нарастващото внедряване на изкуствен интелект във всички аспекти на бизнес операциите, първоначалните опасения относно технологията постепенно отстъпват място на въпроса как най-добре да се използва тя. Бизнес лидерите вече не се питат дали трябва да включват изкуствен интелект в стратегиите си, а как да го използват още по-ефективно. Част от отговорите се крият в модернизацията на хардуера, прилагането на малки езикови модели (SLM), развитието на агентен изкуствен интелект и други.

Запознайте се с ключовите AI тенденции и стратегии за бизнеса през 2025 година:

Малки езикови модели (SLM)

Малките езикови модели (от англ. SLM – Small Language Models) са по-леки и по-бързи и са способни да изпълняват специфични задачи с висока точност. Същевременно те нямат толкова всеобхватни познания, колкото големите езикови модели (Large Language Models – LLM), които всички ние използваме днес. SLM са особено полезни за бизнеси, които искат да внедрят AI, без да инвестират в скъпи и сложни инфраструктури. В допълнение, те улесняват интеграцията на изкуствен интелект в мобилни приложения и IoT устройства, което разширява възможностите за автоматизация и персонализация.

“През последните две години имахме чувството, че AI е нещо монолитно – един чат прозорец за всички наши нужди и всички наши любопитства“ – посочва Майк Бехтел, главен футурист на Deloitte и един от авторите на тазгодишния доклад на компанията за развитието на AI. Бехтел допълва, че през 2025 г. ще виждаме фрагментирането на изкуствения интелект на “десетки, а след това стотици и накрая хиляди агенти, обучени на специфични данни“. В доклада на Deloitte се обяснява, че поради гъвкавия характер на SLM, всеки асистент ще помага на бизнеса да изпълнява конкретна задача, като например да кандидатства за безвъзмездни средства, да представя финансови отчети или да обобщава доклади от проверки. Тези малки езикови модели ще работят заедно, създавайки екип от виртуални асистенти, на които компаниите могат да разчитат за изпълнението на много задачи.

Хардуер

С увеличаването на сложността и обема на данните, обработвани от AI системите, необходимостта от модернизация на хардуерната инфраструктура става все по-осезаема. Това включва инвестиции в мощни графични процесори (GPU) и специализирани чипове, които могат да извършват тежки изчислителни задачи.

“Предстои да започне обновяване на физическите компютри на предприятията и служителите, каквото не сме виждали от 15 години насам“ – посочва Бехтел. „За първи път от едно поколение насам физическият комплект, процесорите, сървърите, мрежите, лаптопите могат да бъдат ключът между това да стигнете до желаното бъдеще и това да останете в миналото“ – допълва още той. Това развитие все повече ще принуждава компаниите да обмислят модернизиране на устройствата на служителите си, тъй като трансформацията на изкуствения интелект, която те предвиждат за своите компании, става невъзможна без подходящ хардуер, който да я поддържа.

Пример за тази тенденция е огромният ръст на Nvidia през изминалата година, като нейните графични процесори се превърнаха в една от най-горещите стоки и направиха компанията една от най-ценните в света. Deloitte прогнозира, че световният пазар на чипове с изкуствен интелект ще нарасне от 50 млрд. долара през 2024 г. до 110 млрд. долара през 2027 г. при консервативна прогноза или до 400 млрд. долара през 2027 г. – при оптимистична прогноза.

Киберсигурност

През 2025 г. дийпфейк материалите, генерирани от изкуствен интелект, ще стават все по-усъвършенствани и скрити, заобикаляйки традиционните мерки за сигурност, смята Андрю Хардинг, вицепрезидент по сигурността в Menlo Security. Според доклад на компанията, те ще имитират надеждни марки, правителствени агенции или дори лични познати, което ще доведе до автоматизирани и целенасочени фишинг атаки.

Проучването Bitwarden Cybersecurity Pulse установява, че 89% от технологичните лидери вече са обезпокоени от съществуващите и нововъзникващите тактики за социално инженерство, подобрени от генеративния AI. Тази година хората вероятно ще се адаптират към по-достоверните атаки, но скоростта и сложността им може да изпреварят мерките за защита. Най-добрият начин за борба с тези заплахи ще бъде многопластовата сигурност – съчетаване на решения с пароли, многофакторно удостоверяване и непрекъснато обучение на служителите за разпознаване на потенциални измами.

Агентен AI

Агентният изкуствен интелект представлява следващата стъпка в развитието на автономните системи, които могат да вземат решения и да действат самостоятелно в реалния свят. Тази технология има потенциала да промени здравеопазването, транспорта и производството, където автономните роботи и дронове могат да изпълняват сложни задачи с минимална човешка намеса. Въпреки че агентният AI все още е в ранния си етап на развитие, той предлага огромни възможности за оптимизация и ефективност.

С напредъка в паметта, разсъжденията и мултимодалните възможности агентите ще се справят с все по-сложни задачи. Компаниите могат да преосмислят процеси като създаване на отчети и задачи, свързани с човешките ресурси, като например помощ при разрешаване на проблем с нов лаптоп или отговаряне на въпроси, свързани с обезщетенията, освобождавайки служителите да се съсредоточат върху работа с по-висока стойност.

Бизнесите могат също да създадат множество агенти, които да предупреждават мениджърите на веригата за доставки за прекъсвания на складовите наличности, да препоръчват нови доставчици и да изпълняват поръчки за продажби, справяйки се с ежедневните предизвикателства.

Всичко това ще положи основите на бъдеще, в което организациите ще разполагат със съзвездие от агенти – от обикновени с подкана и отговор до напълно автономни, които ще работят самостоятелно или заедно, за да организират и изпълняват процеси.

Според Microsoft, само през последната година използването на генеративен изкуствен интелект сред бизнес лидерите е скочило от 55 на 75 процента. От компанията прогнозират, че през 2025 г. моделите на изкуствен интелект ще станат още по-способни и предпочитани.

Моделите с

разширени възможности за разсъждение

като OpenAI o1, вече могат да решават сложни проблеми с логически стъпки, които са подобни на начина, по който хората мислят, преди да отговорят на трудни въпроси. Тези възможности ще разширят видовете бизнес проблеми, които могат да се решават с помощта на AI. И ще продължат да бъдат полезни в области като науката, програмирането, математиката, правото и медицината, позволявайки на моделите да сравняват договори, да генерират код и да изпълняват многоетапни работни процеси. На глобалната сцена изкуственият интелект ще помага за откриването на нови начини за справяне с едни от най-големите предизвикателства на съвремието – от климатичната криза до достъпа до здравеопазване, прогнозират експерти.

Текстът е част от бр. 124 на сп. „Икономика“. Публикува се в Economic.bg по силата на партньорско споразумение между двете медии. Темите и мненията са подбрани от екипа на списанието и не съвпадат непременно с редакционната политика на Economic.bg.

Източник: Economic.bg

spot_img

Последни публикации