28.8 C
София
вторник, 22 юли 2025

Износът на редкоземни елементи от Китай за САЩ скочи с 660%

Най-четени

Още от същото

Китай е изнесъл много повече редкоземни елементи през юни, като доставките само за САЩ са се увеличили с 660% на месечна база, според данните на Главната митническа администрация на Пекин.

Общият износ на благородните метали се е увеличил до 3188 тона, което е с около 160% повече от резултата през май.

Въпреки това, общият износ за юни е бил с 38% по-нисък от същия месец на 2024 г.

През първата половина на 2025 г. износът на редкоземни магнити е спаднал с 18.9% на годишна база до 22 319 тона.

Междувременно общите доставки за САЩ са се увеличили до 353 тона през юни – тласък, който дойде, след като Пекин и Вашингтон успяха да осигурят търговска рамка миналия месец.

Надграждайки ангажиментите, поети през май, когато двете страни се споразумяха да намалят митата за 90 дни, търговското споразумение включва ангажимент от страна на Китай да достави повече редкоземни елементи.

Тези минерали се използват в редица високотехнологични продукти, като смартфони, реактивни двигатели, електрически превозни средства и вятърни турбини.

В отговор на рязко увеличените тарифи от администрацията на САЩ, китайското правителство наложи ограничения за износ на седем редкоземни елемента и магнити по-рано тази година.

Ходът заплаши да разруши световните вериги на доставки, като над 70% от производството на редкоземни елементи е базирано в Китай. Повече от 90% от преработката също се извършва там.

Въпреки името си, редкоземните елементи всъщност не са оскъдни, по-скоро са особено трудни за добив и обработка. Ограниченията при износа от Китай не засегнаха само САЩ, но и принудиха някои доставчици на авточасти в Европа да спрат производството.

Информирах китайския си колега за тревожната ситуация в европейската автомобилна индустрия, защото очевидно редкоземните елементи и постоянните магнити са абсолютно необходими за промишленото производство“, каза миналия месец еврокомисарят по търговията Марош Шефчович.

Той отбеляза, че е „приоритет“ на ЕС да се справи с ограниченията за износ.

През юни САЩ бяха втората по големина дестинация за китайските редкоземни магнити, след Германия, и пред Виетнам, Южна Корея и Тайланд – в низходящ ред.

С намаляването на напрежението между Вашингтон и Пекин, САЩ също започнаха да облекчават ограниченията върху технологичните продукти, изпращани в Китай, в отговор на сътрудничеството в областта на редкоземните елементи.

Американският технологичен гигант Nvidia заяви миналата седмица, че ще започне отново да продава своя чип H20 AI в Китай, след като администрацията на Тръмп облекчи контрола върху износа. Белият дом даде уверения, че ще издаде лицензи за продукта на китайския пазар, след като забрани продажбите на чипа в Китай през април.

Източник: Economic.bg

spot_img

Последни публикации