20.8 C
София
четвъртък, 08 май 2025

Кабинетът бави 500 млн. лв. към общините за инфраструктурни проекти

Най-четени

Още от същото

От началото на 2025 г. насам нито един лев не е постъпил в сметките на българските общини по линията на държавната инвестиционна програма, с която се финансират ремонти на ВиК мрежи, улици и други инфраструктурни обекти в цялата страната. Според данни на Националното сдружение на общините (НСОРБ) задържаните разплащания към момента надхвърлят 500 млн. лв., а последното реално финансиране е било преведено в края на миналата година.

Въпреки че проектите са одобрени, бюджетът е приет, а средствата са заложени, до момента липсва постановление на Министерския съвет, с което реално да се даде начало на плащанията. Това съобщи в интервю за БНР изпълнителният директор на НСОРБ Силвия Георгиева.

Нямаме яснота кога ще започнат плащанията“, заяви Георгиева.

По думите й строителните фирми вече не просто отлагат срокове – на много места работата е спряна, защото не могат да си позволят да я финансират сами.

Въпросната инвестиционна програма, стартирала през 2024 г., е разширена в бюджета за 2025 г. и обхваща 3100 проекта с обща стойност от над 7.2 млрд. лв. За настоящата година са предвидени 1.65 млрд. лв. за разплащане на дейности по нея.

Това, което липсва, е постановление на Министерския съвет, което трябва да определи реда за трансфер на средствата от Министерството на финансите към Министерството на регионалното развитие, а оттам – към общините. Този подзаконов акт още не е приет, въпреки че се очаква „всеки момент“, заяви още Георгиева.

Забавените плащания тази година не са резултат от липса на средства, а от процедурно забавяне, което тръгва още от късното приемане на държавния бюджет. Това на свой ред забавя одобрението на общинските бюджети, а верижната реакция спира трансферите между ведомствата. 

Георгиева обясни още, че натискът от страна на строителите е изключително голям. Те продължават да изпълняват проекти със собствени средства, но тези средства всъщност са кредити, които не могат да обслужват вечно.

За общините това означава не само забавени срокове и недовършени обекти, но и опасност от загуба на доверие от страна на бизнеса. По думите й на доста места проектите са спрели.

Подобна криза и по Плана за възстановяване

Паралелно с това буксува и финансирането по Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ). Там в ход са около 1300 общински проекта на обща стойност 2.5 млрд. лв., но към началото на април са разплатени едва 10% от сумата – приблизително 260 млн. лв., обясни Георгиева.

Най-проблематични са процедурите за улично осветление, които са изпълнени на 100% още през 2024 г., но по тях до момента не е постъпило нито едно плащане. Става дума за договорени и завършени инвестиции, по които общините очакват средства, за да покрият вече направени разходи.

И там положението е почти непреодолимо, а изпълнението продължава само благодарение на добрата воля на фирмите, призна Георгиева.

Източник: Economic.bg

spot_img

Последни публикации