Заради забавено изпълнение няколко инфраструктурни проекти се пренасочват към Програма „Транспортна свързаност” 2021-2027 г. Освен това по новата програма влизат за финансиране допълнителните 5 електрически мотрисни влака, договорени през миналата година. Това става възможно след приети от кабинета изменения в програмата.
Забавените проекти
Проекти като магистрала „Европа“, реконструкцията на приемното здание на жп гара Нова Загора и завършването на тягови подстанции в Русе, Разград и Варна, се пренасочват от стария програмен период на европейската транспортна програма към настоящият. Всички те се финансират по програма „Транспорт и транспортна инфраструктура“ 2014-2020 г., но сега влизат в Програма „Транспортна свързаност” 2021-2027 г.
Припомняме, че строителството на последния лот от магистрала „Европа“ – между Сливница и Софийския околовръстен път – започна в средата на 2023 г. Тогава бе направена първа копка на първите 6 километра от 16.5-километровия участък.
Още тогава стана ясно, че за да не се губят пари по програма „Транспорт и транспортна инфраструктура“ 2014-2020 г., то до края на 2023 г. трябваше да бъдат построени поне 50% от лота. През август миналата година бе издадено разрешение за строеж на още 6 километра, а за последните 3 километра – в края на 2024 г.
Лотът обаче все още не е завършен, като последните уверения на министъра на регионалното развитие бяха, че строителството трябва да приключи тази година. Това обаче е много след допустимия срок за усвояване на средства по старата европрограма. Именно заради това сега проектът се пренасочва в новата.
Припомняме, че лотът между Сливница и СОП се изгражда от ДЗЗД „Европа-2022“, в което участват: „ГБС Инфраструктурно строителство” АД, „Главболгарстрой интернешънал“ ЕАД и „Обонато Билд“ ЕООД. Стойността на договора е за близо 267 млн. лв. с ДДС. Строителният надзор е възложен на ДЗЗД „Европа“, с участници: „Пътинвест-инженеринг“ АД, „Стройнорм“ ЕООД и „Ер Джи Консултинг“ ООД. Техният договор е за близо 6 млн. лв. с ДДС.
Реконструкцията на приемното здание на жп гара Нова Загора и завършването на тягови подстанции в Русе, Разград и Варна също са забавени.
Припомняме, че през 2021 г. граждани на Нова Загора организираха протести срещу намерението на НКЖИ да замени старата жп гара с павилион. През март 2022 г. бившият министър на транспорта Николай Събев организира обществено обсъждане на проекта, след което стана ясно, че сградата трябва да бъде запазена и реставрирана.
Проектът за реконструкция на гарови комплекси Стара Загора и Нова Загора бе фазиран, като във Фаза 1 с финансиране от ОП „Транспорт и транспортна инфраструктура“ 2014-2021 г. бяха завършени строителните работи по гара Стара Загора и коловозното развитие (втори, трети и четвърти перон) на гара Нова Загора.
Във Фаза 2 на проекта е предвидена реконструкция на приемното здание на гаровия комплекс Нова Загора и на прилежащия към него част от първия перон. Същинската реконструкция може да стартира през тази година и да приключи в средата на 2026 г., стана ясно от отговор на бившия транспортен министър Красимира Стоянова.
През ноември миналата година НКЖИ даде старт на изграждането на нова тягова подстанция Русе. Обектът е част от проект „Възстановяване, ремонт и модернизация на тягови подстанции – Варна и Разград, и изграждане на тягова подстанция Русе и въвеждане на система за телеуправление и телесигнализация – SCADA” .
Проектът се осъществява в две фази, със съфинансиране от Кохезионния фонд, като съответно Фаза 1 на проекта беше завършена по Оперативна програма „Транспорт и транспортна инфраструктура” 2014-2020 г., а Фаза 2 се изпълнява по Програма „Транспортна свързаност“ 2021 – 2027 г. Стойността на договора за строителство на обекта е над 12.2 млн. лв. без ДДС, а изпълнител е ДЗЗД „Русе ЦЕМА“.
Допълнителните 5 влака
Официално за финансиране по програмата влизат и допълнителните 5 електрически мотрисни влака по договора с „Шкода“. Чешката компания е изпълнител по една от мегапроцедурите, заложени в ПВУ – тази за покупката на 20 електромотрисни влака. Стойността на контракта е 511.4 млн. лв., а срокът за доставка – 2 години, при това в най-оптимистичният вариант.
Още при подписването на този договор, служебният премиер Димитър Главчев каза, че има възможност по него да бъдат закупени още 5 влака, които ще бъдат финансирани от държавния бюджет. По-късно стана ясно, че всъщност допълнителните бройки ще се финансират по оперативната програма, но за сметка на други проекти в нея.
Единичната цена за влак бе 25.5 млн. лв. без ДДС, което на практика означава, че за покупката на 5-те влака ще са необходими почти 130 млн. лв. без ДДС.
И още – промените в Програма „Транспортна свързаност” 2021-2027 г. в областта на водния транспорт предвиждат приключване на капиталното драгиране на басейна в пристанище Бургас, с което ще се създадат необходимите условия за подход и нови маневрени зони за корабите в акваторията на пристанище Бургас.
Източник: Economic.bg