Министерският съвет одобри цялостна работна програма, която включва 43 конкретни мерки за подобряване на пътната безопасност. Планът, приет н заседание на правителството, предвижда действия на национално ниво, с ясно разпределени отговорности между 13 институции – сред които осем министерства и пет държавни агенции.
Припомняме, че въпросните мерки бяха набелязани едва след тежката катастрофа край Телиш, при която загина 12-годишната Сияна. Те трябваше да бъдат приети в началото на април, като в първоначалния вариант бяха 37. Най-вероятно забавянето е породено от факта, че са разширени и вече са 43 на брой.
Прочетете още
Какво се предвижда?
Една от основните насоки в програмата е затягането на контрола по пътищата. Сред предвидените стъпки са съвместни специализирани проверки, повишен надзор върху претоварени камиони и възможност за едновременно установяване и налагане на административни санкции. Автоматизираното издаване на актове и уведомления за пътни нарушения ще се разшири, като вече ще се използват и видеозаписи от камери на общини и други държавни органи като доказателствен материал.
Инфраструктурните подобрения също заемат централно място в програмата. Предвижда се спешно обезопасяване на 36 участъка с висока концентрация на ПТП, както и допълнителни мерки за близо 500 км пътища, идентифицирани като особено рискови. В допълнение, ще се въведе засилен технически контрол в районите с най-много загинали и ранени при катастрофи.
Програмата въвежда по-строги изисквания при организирания превоз на деца и ученици, както и нова форма за отчитане на инциденти – електронен констативен протокол за катастрофи с материални щети.
Как ще се следи изпълнението?
Правителството ще следи напредъка чрез конкретни индикатори, включени в самата програма. Гражданите ще имат възможност да следят редовно как се реализират мерките чрез платформата на Държавната агенция „Безопасност на движението по пътищата“.
Доклад за 2023 г.: над 500 загинали
Паралелно с приемането на работната програма, кабинетът одобри и годишния доклад за състоянието на пътната безопасност за 2023 г. Данните сочат, че са станали 6 995 катастрофи с 525 загинали и над 9 100 ранени. Сред загиналите са 30 деца, а 1 329 души са били ранени – увеличение спрямо предходната година.
Особено внимание се обръща и на рисковете от използването на електрически тротинетки – 31 деца са пострадали като водачи, а още шест като пътници, въпреки заложените в закона ограничения.
В отделно решение, свързано косвено с пътната инфраструктура, кабинетът даде съгласие за провеждане на разговори и подписване на споразумения с неправителствени организации, които са жалбоподатели по дела, засягащи изграждането на автомагистрала „Струма“. Повече подробности по това решение обаче не се съобщават.
Източник: Economic.bg